SBM „TORWAR”: dobre perspektywy

Strategiczne myślenie i działanie zarządu SBM „TORWAR” w Warszawie  zaowocowało stworzeniem solidnej, znakomitej jakościowo marki w aspekcie zarówno zamieszkiwania, jak i nowoczesnego budownictwa

W tym roku przypada 30-lecie utworzenia Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „TORWAR” w Warszawie. Zajmuje się ona szeroko rozumianą eksploatacją nieruchomości budynkowych i gruntowych na historycznym Powiślu Czerniakowskim. Jej domeną są inwestycje, modernizacje i remonty oraz działalność społeczno-kulturalna. Jakość, skuteczność zarządzania oraz przemyślana strategia leżą u podstaw jej sukcesów.

Rozwój dzięki inwestycjom 

W 1989 r. zasoby spółdzielni wynosiły 112 tys. m2 powierzchni użytkowej. W 1992 r. powstał program inwestycyjny. Dzięki wytyczonym wówczas kierunkom rozwoju zasoby spółdzielni powiększyły się o ponad 60 tys. m2 powierzchni użytkowej, tj. o dziesięć budynków i pięć wielostanowiskowych garaży podziemnych z 460 miejscami.

Projektantami tych budynków, wzniesionych w okresie 23 lat, byli Stefan Kuryłowicz i Bogdan Kulczyński. Inwestycje te otrzymały wiele wyróżnień i nagród: „Budowa Roku 2001”, Nagroda II Stopnia PZITB, „Budowa Roku 2007”, Nagroda III Stopnia PZITB, „TOPBuilder”, nagroda miesięcznika „Builder”. Te wyróżnienia kształtują prestiżowy wizerunek SBM „TORWAR”. 

Obecnie zasoby spółdzielni zbliżają się do 180 tys. m2 powierzchni użytkowej, a po zrealizowaniu programu inwestycyjnego osiągną ok. 200-250 tys. m2, co według teorii zarządzania jest optymalną wielkością. 

Ekonomia i oszczędności

Roczne koszty utrzymania spółdzielni wynoszą ok. 22,5 mln zł. Rozliczane są z podziałem na poszczególne nieruchomości. Koszty zakupu ciepła to obecnie 25% kosztów ogólnych, podczas gdy przed termomodernizacją stanowiły one ponad 50%. Od ponad siedmiu lat nie zmienia się stawka odpisu na fundusz remontowy, a opłata na działalność społeczno-kulturalną – od 14 lat.

Spółdzielnia dysponuje majątkiem m.in. w postaci lokali użytkowych. Ich wynajmowanie to coroczny przychód około 1 mln zł. Polityka w tym zakresie ukierunkowana jest na pozyskiwanie takich klientów, którzy gwarantują, że prowadzona w wynajmowanych lokalach działalność nie powoduje uciążliwości dla mieszkańców. Dzięki regularnemu wnoszeniu opłat przez zdecydowaną większość członków, a zarazem skutecznym działaniom windykacyjnym, wskaźnik zadłużenia lokali mieszkalnych wynosi zaledwie ok. 6%.

Priorytety remontowe

W ramach programu modernizacji i remontów w latach 1994–2017 w spółdzielni wykonane zostały remonty o wartości ok. 82 mln zł przy wpłatach mieszkańców 58,5 mln zł. Pozostałe środki finansowe pochodziły z innych źródeł. Spółdzielnia nie zaciąga kredytów bankowych – poszukuje innych form finansowania, którymi są m.in. odszkodowania wynikające z dobrze ubezpieczonego majątku i środki uzyskane ze świadectw efektywności energetycznej zwane „białymi certyfikatami”.

Aby je uzyskać, docieplono wszystkie budynki, wymieniono pokrycia dachowe oraz ślusarkę okienną i drzwiową. Wymienione zostały wszystkie instalacje ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji. Dźwigi są nowoczesne i energooszczędne, a ich płynną pracę gwarantuje zastosowanie falowników i nowego sterowania. Wszystkie instalacje gazowe poddane zostały uszczelnieniu nowoczesną metodą polimeryzacji. Opomiarowano wszystkie ujęcia wody. Budynki wyposażono w instalacje umożliwiające korzystanie z internetu, telewizji kablowych i telefonii stacjonarnej. 

Do połowy 2019 r. zasoby spółdzielni objęte zostaną monitoringiem. Sukcesywnie wprowadzane są nowe, energooszczędne technologie i materiały. Głównym celem, obok sfery wizualnej i estetycznej, jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo oraz stosowanie rozwiązań technicznych zmniejszających koszty eksploatacji. Wraz z oczekiwaniami mieszkańców spółdzielnia podnosi standard wykonywania remontów, które uzupełnia o nowe elementy, takie jak dostosowanie nieruchomości do potrzeb osób niepełnosprawnych (tam gdzie jest to możliwe) czy adaptowanie pomieszczeń i przeznaczanie ich np. na schowki czy rowerownie. W częściach wspólnych montowane są oprawy energooszczędne z oświetleniem LED. Tzw. „suche piony” zastępowane są nawodnioną ciśnieniową instalacją p.poż. z hydrantami, zaworami i nowymi zestawami pompowymi.

Wychodząc naprzeciw ustawowym rozwiązaniom, spółdzielnia wprowadziła program, którego celem jest stworzenie warunków odpowiadających współczesnym wymogom w zakresie gospodarowania odpadami: umożliwienie ich segregowania, co bezpośrednio związane jest z likwidacją instalacji zsypowych.

– Nie da się porównać stanu technicznego zasobów i wyposażenia budynków SBM „TORWAR” z roku 1990 ze stanem z 2018 r. To ogromna zmiana – podkreśla Ryszard Mikołajczyk, prezes zarządu. – Codziennie trwa praca nad marką SBM „TORWAR”, która z roku na rok staje się coraz bardziej rozpoznawalna.

Propozycje dla wszystkich

Od wielu lat spółdzielnia prowadzi intensywną działalność w klubach „AS” oraz „Panorama”. Przyczynia się do integracji mieszkańców i wpływa na uaktywnienie pomocy sąsiedzkiej. Jest to jeden ze znaków rozpoznawalnych „TORWAR-u”. Oferta skierowana jest do wszystkich: zarówno do dzieci, jak i seniorów. Celami są: edukacja, udzielanie pomocy mieszkańcom w wielu sprawach, ich integracja, krzewienie kultury, organizowanie zajęć, spotkań, warsztatów, wycieczek. 

W klubach odbywają się m.in. spotkania o tematyce zdrowotnej, połączone z dyskusjami i indywidualnymi poradami oraz pokazami ćwiczeń, zajęcia z gimnastyki zdrowotnej, wykłady dla seniorów o różnej tematyce, spotkania literackie z autorami prozy i poezji, teoretyczno-praktyczne zajęcia kulinarne, warsztaty plastyczne, a także imprezy integracyjne takie jak: koncerty, zabawy taneczne, spotkania biesiadne czy występy zespołów wokalnych. 

Corocznie organizowane są imprezy: Festyn Rodzinny, Imiennik Czerwcowy oraz koncerty muzyki poważnej w wykonaniu instrumentalistów i wokalistów. Dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania wigilijne i wielkanocne z osobami samotnymi. Od 24 lat odbywa się Bieg Niepodległościowy szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej na Powiślu Czerniakowskim. W obu klubach prowadzona jest działalność socjalno-pomocowa. Polega ona na: organizowaniu pomocy sąsiedzkiej, pośredniczeniu w załatwianiu usług opiekuńczych, rozwiązywaniu problemów prawnych i sąsiedzkich, załatwianiu spraw urzędowych osobom chorym i niepełnosprawnym. W budynkach SBM „TORWAR” siedziby mają dwie biblioteki publiczne.

Danuta Klimek

Zdjęcie: – Przez tę lornetkę widać dobre perspektywy – mówił Ryszard Mikołajczyk, prezes SBM „TORWAR” w Warszawie, odbierając statuetkę Stratega Polskiej Spółdzielczości Mieszkaniowej 2018. – Takie wyróżnienie to początek kolejnej drogi. Codziennie dokładamy starań, aby na nie zasługiwać

Podziel się:

Nastepne

Sztuczna inteligencja

wt. sty 29 , 2019
Rozwój AI (artificial intelligence – sztuczna inteligencja) to szansa dla przedsiębiorstw na zwiększenie wydajności i pogłębienie przewagi rynkowej nad konkurencją Możliwości AI do tej pory były zarezerwowane głównie dla branży e-commerce. Koncentrowały się na handlu internetowym największych firm w sektorze finansowym, outsourcingowym, ubezpieczeniowym czy health care. Obecnie branża rozwija się także w stronę obsługi średniej wielkości przedsiębiorstw. – Nasze rozwiązania mogą przejąć do 90% powtarzalnych czynności wykonywanych przez człowieka. Chcemy je wdrażać w […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie