Historia olsztyńskiej sieci Społem rozpoczyna się już w pierwszych dniach po wyzwoleniu. 15 maja 1945r. powstała Spółdzielnia Spożywców „Mazur”, której celem było zaopatrywanie osiedlającej się w Olsztynie ludności w podstawowe artykuły spożywcze. Pierwszy sklep Spółdzielni rozpoczął działalność 18 maja, a 5 września 1945 r. nastąpił wpis do rejestru sądowego.
Od tego czasu, mimo licznych zmian, zawirowań na rynku i późniejszej ekspansji kapitału zagranicznego, „Społem” PSS w Olsztynie nieprzerwanie prowadzi swoją działalność, stale modernizując i rozwijając sieć własnych sklepów.
Z KART HISTORII
Żadna organizacja handlowa w kraju nie ma tak bogatej przeszłości oraz tradycji służenia ludziom w różnych okresach historii Polski jak spółdzielczość spożywców Społem. W Polsce istnieje od 151 lat, w Olsztynie od 75. Pomysłodawcą nazwy Społem, po staropolsku „razem” był sam Stefan Żeromski.
Dzisiejsza kondycja olsztyńskiej Spółdzielni – firmy nowoczesnej, skutecznie konkurującej z międzynarodowymi sieciami, jest zasługą ludzi, którzy ją tworzą i doświadczenia, jakie przyniosła jej historia.
– Po trudnych latach systemu socjalistycznego, niewydolnej gospodarki i rażących braków w zaopatrzeniu, Spółdzielnia musiała zmierzyć się z funkcjonowaniem własności prywatnej w czasach kapitalizmu, co również nie było łatwe – opowiada Prezes Zarządu, Stanisław Tunkiewicz. W momencie otwierania rynku na zachodnie sieci po upadku PRL-u, spółdzielnie Społem zostały ustawowo podzielone na 320 niewielkich, odrębnych organizmów gospodarczych. Szansą na utrzymanie działalności było zwiększenie potencjału handlowego. – W latach 2004 – 2006 połączyliśmy spółdzielnie spożywców z Kętrzyna, Mrągowa, Szczytna oraz Spółdzielnię handlową „Alfa” z olsztyńskim Społem, tworząc jedną dużą Spółdzielnię – wspomina Prezes Stanisław Tunkiewicz. – Bez tego trudno byłoby przetrwać w obliczu olbrzymich inwestycji w handel i ekspansji zachodnich koncernów. Kiedy otwierały się w Polsce pierwsze sklepy zagranicznych sieci, nasza pozycja była na tyle mocna i stabilna, że mogliśmy z nimi skutecznie konkurować.
LOKALNY PATRIOTYZM
„Społem” PSS w Olsztynie do dziś zachowało lokalny charakter i w 100% polski kapitał. Wiele produktów w sklepach pochodzi od lokalnych producentów lub z miejscowych hurtowni. Chlubą Spółdzielni jest pieczywo, produkowane we własnych piekarniach. Wiele asortymentów wciąż wypiekanych jest według tradycyjnych receptur.
Spółdzielnia jest ważnym pracodawcą w regionie, zatrudnia ok. 600 pracowników, z czego ponad 220 to jej członkowie, a więc właściciele. – Nieprzerwanie kultywujemy spółdzielcze tradycje, nasi członkowie otrzymują dodatkową bonifikatę za zakupy w sklepach Spółdzielni. W połączeniu z programem lojalnościowym – kartą Społem znaczy Razem, oznacza to najtańsze zakupy w regionie – zapewnia Prezes Stanisław Tunkiewicz.
SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ
– Wiemy, że nasz sukces zależy od naszych klientów, dlatego staramy się dbać o jak najlepsze relacje z nimi, nie tylko poprzez ofertę w sklepach – mówi Stanisław Tunkiewicz. Tradycją Spółdzielni jest wspieranie lokalnych inicjatyw kulturalnych, sportowych i oświatowych. – Od wielu lat pozostajemy przyjacielem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, jesteśmy sponsorem Olsztyńskiego Klubu Piłki Ręcznej Warmia Energa, Kętrzyńskiego Klubu Sportowego Granica czy Miejskiego Klubu Sportowego „Mrągowia” w Mrągowie. Co roku przekazujemy liczne darowizny placówkom oświatowo-wychowawczym, fundacjom, organizacjom pożytku publicznego. Prowadzimy biznes odpowiedzialnie, dbając o ludzi i środowisko, w którym działamy. Przykładem jest chociażby inwestycja w czystą energię – w zeszłym roku przeznaczyliśmy milion złotych na instalację paneli fotowoltaicznych na naszych placówkach. Pamiętając o wieloletniej historii i tradycji, wprowadzamy nowoczesne rozwiązania, stale doskonaląc naszą działalność.
Obecnie olsztyńskie Społem to 40 sklepów na terenie Olsztyna, Kętrzyna, Mrągowa i Szczytna, 2 piekarnie i 1 piekarnio-ciastkarnia. Spółdzielnia zrzesza 540 członków.