Strategia na najbliższe lata firmy INTESTER Sp. z o.o., zdobywcy Symbolu Techniki Przemysłowej 2018, to: pozyskanie nowych klientów, doskonalenie oferowanych usług, zwiększenie zatrudnienia oraz uruchomienie produkcji innowacyjnych wyrobów
O firmie INTESTER Sp. z o.o. z Dobrowa w woj. świętokrzyskim pisaliśmy we wrześniu 2018 r. w artykule pt.: „INTESTER: reinwestycja w sukces” oraz wywiadzie „Bezprawnie przejęli naszych pracowników”. Przedstawiliśmy w nich historię powstania firmy, współpracę z dużymi kontrahentami oraz funkcjonowanie na trudnym i bardzo konkurencyjnym rynku szeroko pojętych usług w zakresie automatyki, elektroenergetyki i mechaniki. W wywiadzie prezes Wiesław Grudzień przybliżył kulisy przejęcia przez Grupę Azoty „Siarkopol” S.A. w Grzybowie kilkudziesięciu pracowników, którzy kwalifikacje zdobywali w INTESTER Sp. z o.o. Spółce mimo tego udało się pozyskać wielu fachowców o wysokich kwalifikacjach i odnosić dalsze sukcesy. W listopadzie 2018 r. INTESTER Sp. z o.o. otrzymała tytuł Symbol Techniki Przemysłowej 2018. Miesiąc później, decyzją Kapituły XX Edycji Świętokrzyskiej Nagrody Jakości, spółka zdobyła wyróżnienie w kategorii „Średnie przedsiębiorstwa produkcyjne”. Obydwie nagrody są wyrazem uznania dla stosowanych w firmie metod zarządzania, uzyskanych wyników ekonomicznych i wprowadzanych innowacji technicznych.
Reinwestycja zysku gwarantem rozwoju
Filozofią INTESTER Sp. z o.o. jest otwartość na innowacje oraz łączenie wyspecjalizowanej wiedzy i doświadczenia z szerokim wachlarzem usług tak, aby móc zaoferować klientom rozwiązania dopasowane do ich potrzeb. Kluczem do szybkiego rozwoju z kolei była strategia reinwestycji zysków. Takie działania pozwoliły zdobyć zaufanie odbiorców, z którymi firma nawiązała wieloletnią współpracę od swoich początków w 1997 r. Wśród nich znajdują się m.in.: Control Process S.A. Kraków, Schneider Electric Polska, Kosmepol Sp. z o.o., Grupa Ożarów S.A., Weber Polska Sp. z o.o., Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. czy Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o.o.
INTESTER stale pozyskuje nowych klientów i ciągle doskonali swoje wyroby, zatrudniając wysoce wykwalifikowaną kadrę. Oferuje również pracę dającą satysfakcję, jednocześnie zapewniając pracownikom dobre warunki wynagrodzenia oraz możliwość kształcenia.
W ubiegłym roku INTESTER, jako generalny wykonawca, zakończył realizację istotnej inwestycji pn. „Wykonanie instalacji demonstracyjnej na Wydziale Granulacji i Mielenia Siarki w Zakładach Chemicznych Siarkopol Sp. z o.o. w Tarnobrzegu”. Wynik spółki w 2018 r. jest powodem do zadowolenia, mimo że odbił się na nim negatywny wpływ przejęcia części pracowników przez Grupę Azoty KSiZCh „Siarkopol” w Grzybowie. Sytuację INTESTER traktuje jako trudne, ale kształcące wyzwanie, podejmując jednocześnie działania mające zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.
Nie zwalniamy tempa
– Podsumowujemy nasze dotychczasowe działania i ustalamy strategię na najbliższe lata – mówi Wiesław Grudzień, wieloletni prezes INTESTER Sp. z o.o. – Celem na najbliższy okres jest pozyskanie nowych klientów, doskonalenie oferowanych usług i zwiększenie zatrudnienia. Finalizujemy rozmowy dotyczące uruchomienia w spółce produkcji innowacyjnych wyrobów w bieżącym roku oraz kolejnego produktu w 2020 r. Działamy w Grupie Control Process, mogącej pochwalić się licznymi wygranymi przetargami, zatem pracy nam nie brakuje.
Mimo niedoboru pracowników wynikłego ze sporu z grzybowskim „Siarkopolem”, INTESTER nie zwalnia tempa: trwają prace nad instalacjami do paletowania w Tartaku Olczyk, podjęte wraz z firmą VYNCKE. Modernizowana jest oczyszczalnia ścieków w Starachowicach. Inwestycja cementowni w Ożarowie zmierza ku końcowi. Niedługo INTESTER rozpocznie prace elektrotechniczne jako podwykonawca dużej inwestycji w Baranowie Sandomierskim, podejmuje także współpracę z Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.
– Razem z INTESTER Sp. z o.o. planujemy wspólne działania w zakresie rozbudowy naszego Centrum Bajki o park tematyczny Akademia Bajki Polskiej. Nasz projekt zwyciężył w konkursie zorganizowanym w ramach Działań Operacyjnych Programu Województwa Świętokrzyskiego. Przyznano nam dofinansowanie z budżetu UE w wysokości 20 mln zł. Choć nasze branże są różne, bo INTESTER to firma wysoce wyspecjalizowana w elektrotechnice i automatyce, mamy wiele wspólnego: podobnie jak my, firma stawia na jakość usług i zindywidualizowane podejście do klienta, korzysta także z nowoczesnych technologii. Ta pomoc będzie nieodzowna w trakcie prac, które ruszą jesienią tego roku. Tym samym nasz partner przysłuży się spełnieniu marzeń o miejscu nie tylko pełnym rodzin z dziećmi, ale także wynoszącemu na piedestał polską tradycję bajarską – mówi Karolina Kępczyk, dyrektor Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.
Adrian Buksa
Co dalej z „Siarkopolem”?
Wiesław Grudzień, prezes INTESTER Sp. z o.o.
INTESTER podjął przeciwko Grupie Azoty KSiZCh „Siarkopol” S.A. w Grzybowie kroki prawne. Zleciliśmy ekspertom, którzy są jednocześnie biegłymi sądowymi, sporządzenie wyceny szkody gospodarczej spowodowanej przejęciem pracowników. Wyniki tego raportu były punktem wyjścia do sformułowania pozwu o odszkodowanie. Od grzybowskiego „Siarkopolu” domagamy się także opublikowania oświadczenia. Sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Kielcach. Po złożeniu pozwu, podobnie jak zwolnieni dyscyplinarnie pracownicy, wnieśliśmy o zawieszenie spraw, które toczyły się przeciwko nim. Sąd pozytywnie rozpatrzył naszą prośbę – sprawy dotyczące odpowiedzialności pracowników zostały zawieszone.
Aleksander Walas, członek zarządu INTESTER Sp. z o.o. odbiera Symbol Techniki Przemysłowej 2018 podczas uroczystej Gali w Katowicach