Szefowa komisji ochrony konsumentów europarlamentu: PE popiera propozycję uniwersalnej ładowarki

Musimy wreszcie pozbyć się bałaganu z kablami w naszych szufladach; uniwersalna ładowarka pomoże konsumentom zaoszczędzić pieniądze i zasoby planety – podkreśliła szefowa komisji ochrony konsumentów PE Anna Cavazzini (Zieloni/EFA).

European Union, 2016

Niemiecka eurodeputowana, która przewodniczy parlamentarnej Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO), wydała oświadczenie w sprawie przedstawionej w czwartek przez Komisję Europejką propozycji uniwersalnej  ładowarki.

„W ciągu ostatniej dekady Parlament Europejski naciskał na Komisję, aby przedstawiła wniosek dotyczący uniwersalnej ładowarki w celu rozwiązania problemu elektrośmieci, ułatwienia życia konsumentom i umożliwienia im dokonywania zrównoważonych wyborów” – zaznaczyła europosłanka.

„Musimy wreszcie pozbyć się bałaganu z kablami w naszych szufladach; mieliśmy dość posiadania w plecaku niewłaściwego kabla ładującego do urządzenia, które nosimy. Jednolite kable do ładowania pomogą konsumentom zaoszczędzić pieniądze i zasoby planety” – dodała.

Cavazzini zauważyła przy tym, że sprzęt elektryczny i elektroniczny nadal jest jednym z najszybciej rosnących strumieni odpadów w UE. Szczególnie ważne jest, zdaniem europosłanki, aby proponowane przepisy dotyczyły nie tylko smartfonów, ale także tabletów i innych urządzeń mobilnych, zgodnie z wytycznymi Parlamentu Europejskiego.

„Należy wziąć pod uwagę szybki rozwój technologiczny, zwłaszcza że Komisja zmarnowała już tyle czasu” – podkreśliła eurodeputowana.

Jak zaznaczyła, Parlament Europejski będzie teraz pracował nad tym wnioskiem ustawodawczym.

„Dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić płynną współpracę z Komisją i Radą, aby osiągnąć porozumienie, które przyniesie korzyści zarówno europejskim konsumentom, jak i branży, mając u podstaw cele Europejskiego Zielonego Ładu” – zadeklarowała.

Parlament Europejski i jego Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) od lat nalegają na wspólne rozwiązanie w zakresie ładowarki, nieustannie apelując do Komisji o podjęcie działań w tym zakresie.

W 2014 r. Parlament zdecydowanie opowiedział się za wspólną ładowarką do wszystkich telefonów komórkowych podczas negocjacji dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych (RED). Od tego czasu w kilku innych inicjatywach europarlamentu, bezpośrednio lub pośrednio, wnioskowano o standaryzację ładowarek do telefonów komórkowych

Jedną z takich inicjatyw była rezolucja przyjęta 30 stycznia ub.r., wzywająca KE do wprowadzenia standardu dla wspólnej ładowarki „w trybie pilnym”. Dodatkowo w rezolucji z 10 lutego br. w sprawie nowego planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym europosłowie wezwali KE do pilnego wprowadzenia wspólnej ładowarki do smartfonów i podobnych urządzeń, aby zapewnić jak najlepsze znormalizowane, kompatybilne i interoperacyjne opcje ładowania.

kic/

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Podziel się:

Nastepne

Zakończenie budowy nowego Publicznego Terminalu Promowego na 99 urodziny Portu Gdynia

pon. wrz 27 , 2021
W Porcie Gdynia zakończono, jedną ze strategicznych inwestycji, projekt pn „Budowa Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia”. Inwestycja stwarza możliwości obsługi znacznie większych promów pasażerskich, podwyższa zdolności przeładunkowe Portu w zakresie obsługi przewozów ro-ro i promowych przyczyniając się do utrzymania przez Port Gdynia posiadanych przewag rynkowych. – Budowa Publicznego Terminalu Promowego jest największą od blisko 50 lat, inwestycją realizowaną w gdyńskim porcie. Przyczyni się do przyjmowania większej liczby promów oraz ułatwi […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie