Sześć „pereł rozwoju” SKOK im. Zygmunta Chmielewskiego

Według tradycji 30-lecie nazywane jest zwykle jubileuszem „perłowym”. W 2024 roku SKOK Chmielewskiego obchodził 30-lecie swojej działalności

– W czasie naszego 30-letniego rozwoju można wskazać sześć „pereł”, czyli wartości, które dawały nam siłę i napędzały rozwój Kasy – mówi Bogumił Krzyszczak, prezes Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Z. Chmielewskiego. – Pierwszą „perłą” są nasi pracownicy. Drugą – klienci, a w naszym przypadku członkowie Kasy. Trzecią stanowią produkty, czwartą – technologia, a piątą jest edukacja. Szóstą „perłą” jest obowiązująca u nas Polityka Jakości. Te sześć pereł stanowi fundament naszego rozwoju i sukcesu.

Rozwój Kasy można dobrze zobrazować, dzieląc go na 10-letnie okresy. Pierwsze dziesięć lat to intensywny rozwój grup członkowskich i sieci oddziałów. W tym czasie do SKOK Chmielewskiego zapisało się blisko 80 tys. osób. Warto nadmienić, iż Kasie udało się uzyskać tak duży wzrost bazy członkowskiej pomimo faktu, że w tamtych czasach nie było jeszcze tak rozwiniętej technologii, a oddziały działały w trybie offline. Kolejne 10 lat to dalszy rozwój grup członkowskich, ale wsparty już mocno rozwijającą się technologią i nowymi produktami oraz usługami: kartami VISA, eSKOK, obsługą podmiotów instytucjonalnych, kredytami mieszkaniowymi, kredytami na działalność gospodarczą. W tym okresie oddziały zaczęły funkcjonować w trybie online. Nastąpiły również zmiany prawne dotyczące całego sektora SKOK. Kasy zostały objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, a środki pieniężne zgromadzone w nich zostały objęte systemem gwarantowania przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Trzecie dziesięciolecie to dalszy intensywny rozwój technologiczny oraz związany z tym rozwój produktów i usług oraz stabilizacja wzrostu na poziomie kilku procent rocznie. Zwłaszcza końcówka trzeciej dekady działalności charakteryzowała się intensywnym rozwojem nowych technologii. Kasa wprowadziła wówczas następujące nowości: aplikację mobilną mSKOK, wolnostojące stanowiska samoobsługowe e-kiosk, zdalne nabywanie członkostwa, możliwość zawierania umów poprzez kanały zdalne: internet, telefon, nowoczesną stronę internetową, własną platformę sprzedażową, rozbudowane modele scoringowe.

– Na każdym etapie rozwoju bardzo duże znaczenie miała edukacja pracowników, jak również członków Kasy, zarówno w zakresie produktów, jak i korzystania z nowych technologii. Edukacja i silne relacje z klientami-członkami Kasy to stabilny fundament SKOK Chmielewskiego – podkreśla Bogumił Krzyszczak.

Bardzo duża grupa członków Kasy posiada długoletni staż członkowski. Większość osób, które zapisywały się do Kasy w latach 90., do dziś jest jej członkami. Co więcej, aktualnie do SKOK Chmielewskiego zapisują się ich dzieci i wnuki. Budowanie i utrzymywanie dobrych, silnych relacji z klientami stanowi spore wyzwanie w dobie cyfryzacji i automatyzacji. Jest jednak warunkiem koniecznym dla dalszego stabilnego i bezpiecznego rozwoju Kasy. Dlatego rola pracownika jest i będzie kluczowa, sam rozwój technologiczny okaże się niewystarczający. Jest kilka cech charakteryzujących dobrego pracownika: otwartość, transparentność, empatia, szacunek, rzetelność. Cechy te nie będą traciły na wartości, a wręcz zyskiwały. Pracownik w jeszcze większym stopniu stanie się twórcą wartości dla klienta, będzie dokonywał wyboru najlepszych rozwiązań. To z kolei wymaga ciągłego uczenia się, nadążania za zmianami, umiejętności korzystania z nowinek technologicznych, a jednocześnie posiadania dużej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa. Prognozuje się, że stopniowo będą wzrastały zagrożenia związane z AI, stąd potrzeba budowania nowych kompetencji u pracownika. SKOK podkreśla również rolę społecznej odpowiedzialności. Pomoc w wyborze dobrych rozwiązań, umiejętność znajdowania rzetelnej wiedzy i prawdziwych informacji będzie w następnych latach kluczowym wyzwaniem.

W ciągu najbliższej dekady nastąpi dalszy intensywny rozwój technologii. Cyfryzacja, robotyzacja oraz AI zdominują wiele obszarów ludzkiej działalności. Staną się powszechne, przyczynią się do rozwoju oraz dokonania przełomowych odkryć i wynalazków. W zdecydowany sposób zmienią życie ludzi. Pracownicy SKOK Chmielewskiego chcą sprostać tym wyzwaniom – tak jak miało to miejsce przez ostatnie 30 lat. Prezes SKOK Chmielewskiego przewiduje, iż do sześciu wspomnianych „pereł” dołączy kolejna, siódma, która będzie coraz bardziej zyskiwała na wartości. Będzie to zarządzanie zasobami ludzkimi, czyli HR. Warto podkreślić, że w SKOK Chmielewskiego dział ten funkcjonuje już kilkanaście lat.

Według prognoz w nadchodzącym dziesięcioleciu zmieni się więcej niż w minionych 30 latach. Jest to wielkie zadanie i wyzwanie dla całej organizacji. Rolą HR – „siódmej perły” – będzie zatem wzmacnianie wartości pracownika, rozwijanie jego nowych kompetencji zawodowych, technologicznych oraz kompetencji miękkich. Zadaniem SKOK Chmielewskiego jest kontynuowanie filozofii samopomocy finansowej „Finanse z ludzką twarzą”, będącej DNA działalności – w każdym czasie i w każdej rzeczywistości technologicznej.

– Mówiąc o roli, jaką odgrywa i będzie odgrywać pracownik, należy stwierdzić, iż różnorodność zatrudnienia stanowi o sile organizacji – podkreśla prezes. – W SKOK Chmielewskiego mamy pracowników dwudziesto- i dwudziestoparoletnich, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie i zaczynają swoje życie zawodowe; ale jest również liczna grupa pracowników z długoletnim, nawet trzydziestoletnim stażem, dużymi umiejętnościami oraz doświadczeniem. Tak zróżnicowana grupa znakomicie ze sobą współdziała, następuje synergia, wymiana pomysłów, kompetencji i doświadczeń. Termin „organizacja ucząca się” nabiera u nas tym większego znaczenia. Nowa technologiczna rzeczywistość podnosi poprzeczkę coraz wyżej, w związku z tym my również powinniśmy uczyć się skakać coraz wyżej, a wspomniane „perły” nadal będą stanowiły fundament całej organizacji – podsumowuje prezes SKOK Chmielewskiego.

www.skokchmielewskiego.pl

www.witaj.skokchmielewskiego.pl

www.praktycznepozyczki.pl

Podziel się:

Nastepne

Sprawiedliwość jest ostoją

śr. lut 26 , 2025
„Energetyk” z tytułem Symbolu Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024 Solidne fundamenty, ekonomia w działaniu, logika i właściwe relacje to podstawa skutecznego zarządzania. Wie o tym Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Energetyk” z Wrocławia, która buduje długotrwały sukces poprzez ciężką pracę i oddanie słusznym sprawom. Z Marią Nowak, prezes spółdzielni, rozmawia Jakub Lisiecki  Pani prezes, od lat jest pani specjalistką od gaszenia pożarów – choć tym razem trzeba to powiedzieć i w przenośni, i dosłownie, […]
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Energetyk”Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Energetyk”

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie