Szpital jest największym w regionie wysokospecjalistycznym ośrodkiem onkologicznym, realizującym leczenie w sposób kompleksowy: począwszy od diagnostyki, poprzez systemowe leczenie, rehabilitację, po opiekę psychologiczną i poszpitalną – w ramach jednej placówki. W tym roku jego wartość i dokonania zostały docenione Symbolem 2022 w kategorii Nowoczesna Opieka Medyczna

Niezwykle istotna w strukturze szpitala jest obecność oddziałów i poradni innych niż te, które w sposób bezpośredni zajmują się tylko leczeniem nowotworów. Poszerza to znacznie wachlarz możliwości diagnostycznych i terapeutycznych pacjentów onkologicznych, którzy w trakcie leczenia – często długotrwałego – oraz wiele lat po jego zakończeniu wymagają pomocy specjalistów wielu dziedzin medycyny. Na przestrzeni lat placówka zmieniała się. Rozwijano nowe profile i zakresy leczenia, w odpowiedzi na rosnące potrzeby zdrowotne społeczności Warmii i Mazur. Dziś jednostka jest kompleksowym ośrodkiem onkologicznym, oferującym wszystkie dostępne metody leczenia nowotworów. Z jej usług korzystają pacjenci nie tylko z Olsztyna i okolic, ale i z całej Polski. Szpital z powodzeniem pełni również funkcję dydaktyczną, stanowiąc bazę do działalności CM UWM. Dzięki zrealizowanym w ostatnich latach inwestycjom prorozwojowym szpital zalicza się do najnowocześniejszych, najlepiej wyposażonych ośrodków onkologicznych w kraju.
– Jako dyrektor tego szpitala jestem dumna, że zatrudniamy wysokiej klasy specjalistów, którzy, jak cały personel szpitala, z ogromnym zaangażowaniem pracują dla dobra pacjentów. Medycyna to dziedzina, w której dostrzegamy jeden z największych postępów technologicznych. Nowoczesny sprzęt daje możliwość precyzyjnego diagnozowania pacjenta i wykrywania najdrobniejszych zmian. Jest to niezwykle istotne zarówno dla pacjenta, jak i dla personelu medycznego. Oczywiście nowoczesny sprzęt i aparatura to nie wszystko. Najważniejsi są specjaliści. Naszą przyszłość chcemy budować w oparciu o kolejne inwestycje, związane m.in. z rozbudową i modernizacją budynków oraz zakupem najnowocześniejszej aparatury, dzięki czemu będziemy rozwijać innowacyjne terapie i wdrażać nowe metody leczenia – mówi Krystyna Futyma, dyrektor SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie (na zdjęciu).
W szpitalu od wielu lat prowadzony jest Wojewódzki Rejestr Nowotworów, gdyż jest tu realizowany Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych w zakresie prewencji pierwotnej nowotworów i profilaktyki zdrowotnej. W skład placówki wchodzi też jedyna w województwie poradnia genetyki nowotworów (badania molekularne wysokiego dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory). W-M Centrum Onkologii prowadzi ponadto liczne międzynarodowe projekty badawcze o charakterze komercyjnym i niekomercyjnym, z wykorzystaniem innowacyjnych leków przeciwnowotworowych. Zapewnia to pacjentom z Warmii i Mazur dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia raka. W strukturach szpitala działa profesjonalne Biuro Badań Klinicznych (BBK), które zapewnia realizację badań na najwyższym poziomie. W dalszej perspektywie, zgodnie z planami rozwojowymi, BBK zostanie przekształcone w Centrum Innowacyjnych Terapii Onkologicznych i Badań Wczesnej Fazy.
– Stawiamy na dynamiczny rozwój – podkreśla Krystyna Futyma. – Od kilku lat prowadzimy intensywne działania restrukturyzacyjne i modernizację, połączoną z wymianą starego i zakupem nowego sprzętu. Począwszy od 2017 roku, dzięki wsparciu władz centralnych i regionalnych oraz funduszom europejskim, pozyskaliśmy na ten cel blisko 140 mln zł.
Tomasz Popławski