Think Tank PE: UE coraz bardziej angażuje się we współpracę z podmiotami religijnymi na rzecz pokoju

Unia Europejska w coraz większym stopniu angażuje się we współpracę z podmiotami religijnymi, wykorzystując ich potencjał w zakresie rozwiązywania konfliktów i budowania pokoju – ocenił Think Tank Parlamentu Europejskiego w nowym raporcie.

© European Union 2022 – Source : EP

Jak podkreślono we wstępie analizy pt. „Wojna Rosji z Ukrainą: Wymiar religijny”, „podczas gdy inwazja Rosji na Ukrainę została opisana przez niektórych jako >>wojna religijna<< XXI wieku, UE w coraz większym stopniu angażuje się we współpracę z podmiotami religijnymi, realizując swoje cele polityki zagranicznej, a przy tym wykorzystując ich potencjał w zakresie rozwiązywania konfliktów i budowania pokoju”. „W obecnym kontekście rozłamu w łonie prawosławia przywódcy zachodnich Kościołów chrześcijańskich wdrożyli pewne narzędzia cichej dyplomacji religijnej” – napisano. 

Autorzy raportu przypomnieli, że 16 marca patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl wziął udział w wideospotkaniach ze zwierzchnikiem Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym i z papieżem Franciszkiem, głową Kościoła Rzymskokatolickiego.

„Nuncjusz apostolski na Ukrainie – litewski arcybiskup, który wcześniej pracował w nuncjaturze w Moskwie – pozostał na miejscu w Kijowie i nadal utrzymuje kontakty z ukraińskimi władzami politycznymi i kościelnymi. 8 marca otrzymał list od mera Kijowa Witalija Kliczki zapraszający papieża Franciszka do odwiedzenia miasta, aby >>utorować drogę do pokoju w naszym mieście, kraju i poza nim<<” – czytamy.

Dodano, że „papież Franciszek nie wykluczył takiej wizyty, jednak biorąc pod uwagę pogląd patriarchy Cyryla, że Ukraina jest częścią jego >>terytorium kanonicznego<<, mogłaby ona przynieść efekt przeciwny do zamierzonego”. „Równolegle do kontaktów na najwyższym szczeblu miała miejsce wymiana między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i Kościołami prawosławnymi i katolickimi na poziomie odpowiednich komórek zajmujących się sprawami międzynarodowymi i unijnymi. Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej wezwała patriarchę Cyryla, by >>zaapelował do władz rosyjskich o natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych przeciwko narodowi ukraińskiemu<<, podkreślając jego wpływ na Rosjan. W odpowiedzi metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, uznał wojnę za kryzys >>między Zachodem a Rosją<<, odniósł się do >>długo cierpiącej ziemi ukraińskiej<< i powtórzył, że Ukraiński Kościół Prawosławny jest częścią Patriarchatu Moskiewskiego” – stwierdzono.

Eksperci przypomnieli również, że „Światowa Rada Kościołów, której Rosyjski Kościół Prawosławny jest członkiem od 1961 r., 2 marca napisała list do Cyryla z prośbą o mediację, „aby można było powstrzymać wojnę”.  

„P.o. sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów wezwał patriarchę Moskwy do >>podniesienia głosu w imieniu cierpiących braci i sióstr, z których większość jest również wiernymi członkami naszego Kościoła prawosławnego<<. W odpowiedzi z 10 marca Cyryl ponownie użył kremlowskiej retoryki, postrzegając wojnę jako konfrontację >>między Zachodem a Rosją<<. Stwierdził też, że zachodnie >>siły polityczne<< sprzysięgły się, by >>uczynić z bratnich narodów wrogów<< i że wszystkie zachodnie wysiłki na rzecz integracji Ukrainy opierają się na >>strategii geopolitycznej mającej na celu osłabienie Rosji<<” – poinformowali. 

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Kwietniowe nowości Monolith Video

wt. kwi 19 , 2022
355 Zdobywczynie Oscarów Penelope Cruz i Lupita Nyong’o oraz zachwycające Jessica Chastain i Diane Kruger w szpiegowskim kinie akcji na najwyższym poziomie. Najlepsze agentki świata łączą siły, by zapobiec wybuchowi III wojny światowej. Największe agencje wywiadowcze z różnych stron świata wpadają na trop międzynarodowej organizacji przestępczej, która planuje globalny atak zagrażający bezpieczeństwu ludzkości. Jest oczywiste, że żaden – nawet amerykański – wywiad w pojedynkę nie ma szans w konfrontacji z […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie