Innowacyjne projekty realizowane pod kierunkiem Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu znalazły się w gronie nagrodzonych Eurosymbolem Innowacji.
W ramach projektu MEDPIG, poznańscy naukowcy wraz z specjalistami z Instytutu Zootechniki PIB, Instytutu Genetyki Człowieka PAN, Centrum Leczenia Oparzeń, Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, opracowują technologię wykorzystania tkanek transgenicznych świń w biomedycynie. To duży projekt o charakterze interdyscyplinarnym, który w znaczący sposób może poprawić sytuację w transplantologii. Brakuje dawców, a praca polskich uczonych na zwierzętach poparta testami i dogłębnymi badaniami, może okazać się już wkrótce pomocą ratującą zdrowie i życie pacjentów, którzy wymagają przeszczepu skóry czy też zastawki serca. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu funduszy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Umowa nr INNOMED/I/17/NCBR/2014 z dnia 30.12.2014 r.).
– W wyniku prac mojego Zespołu powstało kilka linii transgenicznych świń, które scharakteryzowano na poziomie molekularnym i funkcjonalnym. To istotna część badań, bo umożliwia ich wykorzystanie w eksperymentalnym leczeniu chorób człowieka. – wyjaśnia prof. dr hab. Ryszard Słomski, kierownik Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, i jednocześnie dodaje – Stosując w przeszczepach tkanki zwierząt niemodyfikowanych genetycznie, musimy liczyć się z odrzuceniem ich przez organizm człowieka. Nasi genetycy wprowadzili do genomu świń geny człowieka. Zmodyfikowana w ten sposób powierzchnia komórek sprawia, że układ odpornościowy człowieka nie traktuje ich jak wroga i nie odrzuca w momencie transplantacji.
To nie jedyny sukces prac polskich uczonych z Wielkopolski. Zespół prof. Ryszarda Słomskiego wraz z naukowcami z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Instytutu Genetyki PAN, PozLAB Sp. z o.o. oraz Laboratorium Genetyki Molekularnej opracowuje nowatorską na skalę światową tabletkę przeciwbólową. Projekt ONKOKAN realizowany jest dzięki wsparciu funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Umowa nr INNOMED/I/11/NCBR/2014 z dnia 26.08.2014 r.). Projekt z zakresu biotechnologii medycznej obejmuje opracowanie ekstraktu kannabinoidowego o zmniejszonej ilości składnika psychoaktywnego, który ze względu na wysoką zawartość kannabidiolu (CBD) zapewni właściwości przeciwbólowe, a jednocześnie obniży ryzyko związane z uzależnieniem i przedawkowaniem. Lek będzie podawany mukoadhezyjnie, poprzez błonę śluzową jamy ustnej. – Pacjent samodzielnie zdecyduje, jak długo korzystać z jego właściwości i zastosowania. – podsumowuje prof. R. Słomski.
Dariusz Brombosz