Dynamicznie rozwijające się Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego przyciąga zarówno wszechstronne talenty, jak i pasjonatów swoich dziedzin. O nadziejach pokładanych w kształceniu medyków z Prorektorem ds. Kolegium Nauk Medycznych, prof. dr. hab. n. med. Arturem Mazurem rozmawia Joanna Gulewicz

Rok 2021 jest dla państwa szczególny – pierwszy rocznik kierunku lekarskiego zakończył pełny cykl kształcenia. Czy udało się spełnić wszystkie nadzieje pokładane w utworzeniu studiów medycznych?
Udało się zrealizować nasze największe marzenie, tj. kształcić młodych lekarzy w Rzeszowie i zachęcić ich do rozwijania swojej kariery zawodowej na terenie Podkarpacia. Region od lat cierpi na niedobór kadry medycznej, w związku z czym pragnęliśmy stworzyć silny ośrodek, który zaoferuje młodym ludziom kompleksową wiedzę i perspektywę podjęcia pracy w służbie zdrowia. Marzyliśmy, by ci młodzi ludzie tutaj zostali i to marzenie udało się zrealizować!
Co wyróżnia studia medyczne na Uniwersytecie Rzeszowskim na tle innych ośrodków akademickich?
Przede wszystkim bliski kontakt studenta z profesorem. Daleko nam do olbrzymich wydziałów liczących tysiące osób, gdzie studentowi trudno skonsultować swoje wątpliwości z wykładowcą. Studia medyczne wymagają olbrzymiego zaangażowania, niemniej ważna jest bliska współpraca na linii uczeń – mistrz. Dla młodego człowieka niezbędna jest możliwość rozmowy, dyskusji, dopytania o szczegóły, które go interesują, bo przecież nie rozwiązane wątpliwości w przyszłości będą rzucać cień na jego pracę. Dlatego tak ważny jest bezpośredni kontakt ze studentem. Koncentrujemy się na tym, by nasze mury opuszczały osoby pewne swojej wiedzy oraz umiejętności, i mamy tę pewność!
Wciąż rozwijana infrastruktura Kolegium Nauk Medycznych UR pozwala na kształcenie na najwyższym poziomie. Co proponują państwo studentom?
Gdy zaczynaliśmy pracę nad utworzeniem Kolegium, mieliśmy nie więcej niż kilkunastu samodzielnych pracowników naukowych, wybitnej klasy specjalistów w swoich dziedzinach, z olbrzymim zapałem, by swoją wiedzą dzielić się z młodym człowiekiem. W tej chwili grono naukowe liczy około 50 samodzielnych pracowników naukowych, a także członków międzynarodowych zespołów badawczych, którzy kształcą studentów na 11 kierunkach: dietetyka, elektroradiologia, fizjoterapia, kierunek lekarski w języku polskim, kierunek lekarski w języku angielskim (English Division), pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne i zdrowie publiczne. Reagując na zmiany społeczno-gospodarcze, stale zwiększamy również ofertę specjalizacji. Ponadto mamy do dyspozycji nowoczesne na skalę europejską centra badawcze: Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych, Centrum Symulacji Medycznej i Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne Ośrodek Badań Innowacyjnych w Sporcie.
Jakie są państwa dalsze plany rozwojowe?
Przez ostatnie lata sukcesywnie zwiększaliśmy nabór kandydatów na studia, obecnie kształcimy blisko 4 tysiące studentów na wszystkich kierunkach. Mamy też grupę wybitnych studentów, których chętnie przywitamy w gronie naukowym uczelni jako doktorantów, a w przyszłości profesorów. Stworzenie dla studentów dobrego środowiska do rozwoju i spełniania własnych ambicji sprawia także, że priorytetem dla nas jest utworzenie uniwersyteckiego szpitala klinicznego. Sądzę, że będzie to jedna z największych i najważniejszych inwestycji w obrębie całego województwa podkarpackiego, a do jej realizacji przystąpimy już niebawem.