Pacjenci szpitala w Kozienicach objęci są opieką na najwyższym poziomie. Pandemia Covid-19 była egzaminem dla tej placówki. Zdała go wzorowo

Kozienicki szpital posiada 12 oddziałów szpitalnych, w tym również Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przyjmuje średnio 20 tys. pacjentów rocznie.
– W swoich strukturach poza 12 oddziałami posiadamy zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy; udzielamy świadczeń zdrowotnych w poradniach specjalistycznych; posiadamy laboratorium analityczne centralne, pracownię endoskopii, pracownię radiologii i USG, w tym pracownię mammografii i tomograficzną. Leczą się u nas pacjenci z naszego powiatu, z okolicznych powiatów, ale też z całej Polski – mówi Roman Wysocki, dyrektor szpitala w Kozienicach.
W ub. r. ogółem hospitalizowano tu blisko 15,7 tys. pacjentów, w tym 789 zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W Zespole Poradni Specjalistycznych udzielono ponad 28,3 tys, porad medycznych, a w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ) – ok. 6 349, w tym ponad 2,3 tys. w gabinecie lekarza. Pacjenci mogą liczyć na opiekę pielęgnacyjną i opiekuńczą, również nocną i świąteczną. Szpital pomaga ponadto w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
W okresie wzrostu zakażeń SARS-CoV-2 w oddziałach szpitalnych hospitalizowano tu jednocześnie od 40 do ponad 110 pacjentów z wirusem.
– W związku z koniecznością powiększania bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19 musieliśmy przeprowadzić zakupy sprzętu medycznego oraz remonty – zauważa dyrektor kozienickiej placówki. – Przy wzroście kosztów urządzeń i aparatury medycznej, środków ochrony indywidualnej oraz robocizny, trzeba było być cudotwórcą, aby uzyskać korzystny wynik finansowy. Jednak udało się nam utrzymać bieżącą działalność, co uważam za sukces. Utworzyliśmy: punkt szczepień węzłowych, punkt szczepień populacyjnych, punkt szczepień powszechnych, punkt pobrań badań wymazowych w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, uruchomiliśmy izolatorium dla chorych na COVID-19. Przeprowadziliśmy remont sieci wodno-kanalizacyjnej, traktu porodowego i bloku operacyjnego, a także modernizację wielu oddziałów.
Szpital dokonał rozbudowy centralnej instalacji tlenowej. Pozyskał też urządzenia do wysokoprzepływowej tlenoterapii, co miało istotne znaczenie dla skutecznego leczenia chorych na COVID-19. Wychodząc naprzeciw frustracjom młodzieży wynikłym z nauki zdalnej, uruchomił poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
SP ZOZ w Kozienicach z powodzeniem korzysta ze środków unijnych. Zakupił mammograf, doprowadził do zwiększenia możliwości leczniczych w zakresie chorób układu krążenia, onkologicznych, kostno-stawowo-mięśniowych i układu oddechowego. Warto też podkreślić, że posiada certyfikat jakości wg normy ISO PN-EN 9001 norm jakości wydany przez TÜV NORD Polska.
Szefostwo placówki zamierza rozszerzyć diagnostykę i zakres leczenia chorób onkologicznych. Ma też w planach modernizację w oddziałach urazowo-ortopedycznym oraz chirurgii ogólnej. Dowodem zaufania i skutecznego zarządzania jest zwycięstwo Romana Wysockiego w plebiscycie Osobowość Roku 2020 w woj. mazowieckim i 5. miejsce w kraju w kategorii „Polityka, samorządność i społeczność lokalna” m.in. za sprawne kierowanie placówką w czasie pandemii koronawirusa, przeprowadzenie w 2020 roku remontu bloku operacyjnego oraz traktu porodowego i oddziału neonatologii. Szpital pozytywnie przeszedł weryfikację i otrzymał certyfikat „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, potwierdzający przestrzeganie przez placówkę najwyższych standardów w zakresie jakości i bezpieczeństwa oraz możliwość zapewnienia pacjentom najbezpieczniejszej opieki.
SP ZOZ Kozienice jako jedyny w Polsce został wytypowany do pilotażowego programu, który przewiduje udzielanie porad specjalistycznych z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz chirurgii ogólnej w godzinach od 18:00 do 24:00 w dni powszednie oraz od 8:00 do 24:00 w dni wolne od pracy.
– Poradziliśmy sobie z COVID-19, więc wierzę, że z naszą wykwalifikowaną kadrą poradzimy sobie z każdą uciążliwością – podsumowuje Roman Wysocki.
Danuta Klimek