Biuro Analiz PE: Unia Europejska łączy systemy informacji służb granicznych i policyjnych

Terroryści i przestępcy nadużywają europejskiej polityki otwartych granic do przemieszczania się niepostrzeżenie po terytorium Unii. Dlatego policja i straż graniczna powinny mieć szybki dostęp do dokładnych informacji – wskazuje Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

European Union, 2015

Fragmenty raportu na ten temat zamieszczono na firmowanej przez Parlament Europejski i Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego stronie internetowej www.what-europe-does-for-me.eu/pl dotyczącej wpływu UE na nasze codzienne życie.

Eksperci zauważyli, że bazy danych wykorzystywane obecnie do kontroli granic i walki z przestępczością są rozproszone i trudne w użyciu. Nie są też interoperacyjne.

„UE postanowiła zatem połączyć trzy istniejące i trzy opracowywane dopiero systemy informacji służb granicznych i policyjnych, aby ułatwić wymianę informacji na temat osób wjeżdżających na terytorium UE. Zwiększy to bezpieczeństwo, poprawi skuteczność kontroli granicznych oraz pomoże zapobiegać nielegalnej migracji i ją zwalczać” – podkreślono w publikacji.

Wskazano przy tym, że europejski portal wyszukiwania umożliwi jednoczesne przeszukiwanie wszystkich unijnych baz danych na jednym ekranie. Dzięki temu nie trzeba będzie sprawdzać dokumentów w wielu bazach danych.

„Planuje się też opracowanie nowych narzędzi, które nie tylko pozwolą na zestawienie danych biometrycznych, takich jak odciski palców i wizerunki twarzy. Umożliwią też przechowywanie danych osobowych obywateli państw trzecich oraz kontrolę krzyżową i identyfikację osób, które posługują się cudzym dokumentem tożsamości lub podszywają się pod inne osoby. Ułatwi to wykrywanie oszustw dotyczących tożsamości” – wyjaśniło Biuro Analiz PE.

Jak podkreślono, w trakcie negocjacji z Radą UE i Komisją Europejską Parlament z powodzeniem wprowadził do przepisów gwarancje dotyczące praw podstawowych i ochrony danych.

„Nowe przepisy nie przewidują gromadzenia nowych danych ani dodatkowych praw dostępu do baz dla funkcjonariuszy organów ścigania. Zwiększy się tylko skuteczność korzystania z dotychczasowych informacji. Powstanie także specjalna strona internetowa, która pomoże korzystać z prawa do ochrony danych” – czytamy w publikacji.

System ten powinien zostać uruchomiony w 2023 r.

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Colson Whitehead - Rytm Harlemu

śr. cze 8 , 2022
Błyskotliwa i trzymająca w napięciu powieść o szemranych interesach, barwnym nowojorskim półświatku i zwyczajnym facecie, który po prostu pragnie szczęścia. A także o problemach rasowych, władzy i burzliwych wczesnych latach 60. Dla swoich klientów i sąsiadów ze Sto Dwudziestej Piątej Ulicy w Harlemie Ray Carney jest uczciwym sprzedawcą niedrogich mebli, prowadzącym przyzwoite życie i dbającym o rodzinę, która wkrótce się powiększy. Kocha Harlem. I choć rodzice Elizabeth, mieszkający w eleganckiej […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie