Biurowiec z drewna? Tak. Na Śląsku powstał pierwszy drewniany trzykondygnacyjny budynek biurowy, a 19 maja nastąpi jego uroczyste otwarcie

Biurowiec Wood Core House to pierwszy na Śląsku budynek biurowo-usługowy, który został wzniesiony w technologii modułowych konstrukcji szkieletowych Wood Pack – konstrukcji gotowych do montażu, które mają zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym jedno- i wielorodzinnym, w segmencie użyteczności publicznej, jak i branży usługowej.

Biurowiec z drewna? Tak. Na Śląsku powstał pierwszy drewniany trzykondygnacyjny budynek biurowy, a 19 maja nastąpi jego uroczyste otwarcie – Monitor Rynkowy

Od kilku dekad drewno zyskuje na popularności jako materiał konstrukcyjny budynków. Jednak
w Polsce wciąż wykorzystywanie drewna do wznoszenia budynków wielokondygnacyjnych czy biurowo-usługowych nie jest zbyt popularne. Obecnie nasze miasta to nadal połączenie betonu, stali, szkła.

Z czego to wynika? W czym tkwi problem? Przyczyn jest wiele. Jedną z nich są obawy o wytrzymałość drewnianych konstrukcji. Nie było bowiem do tej pory systemu, który byłby w pełni sprawdzony i który dawałby możliwość konstruowania budynków z drewna wyższych niż 3 kondygnacje. To się jednak zmieniło. W ciągu ostatnich lat poczyniono ogromny postęp technologiczny, aby przekroczyć granice, obalić mity i stereotypy na temat budownictwa drewnianego. W Szwecji powstaje 20-piętrowy wieżowiec z drewna. W krajach skandynawskich, w których panuje surowy klimat i trudne warunki pogodowe, budownictwo drewniane wpisało się na stałe w architekturę krajobrazu. Kraje te przodują pod względem liczby nowo powstających budynków w szkielecie drewnianym, ponieważ badania i rozwój technologii udowodniły dużo lepsze parametry drewna – cieplne, izolacyjne czy bezpieczeństwa przeciwogniowego. Analogicznie jest w konstrukcjach Wood Pack.


Wyjątkowa technologia.

– Budownictwo modułowe nie jest niczym nowym. Wyjątkową natomiast jest nasza ambicja wprowadzenia do przestrzeni miejskich drewnianych, wielokondygnacyjnych konstrukcji. Nie musimy sięgać po zagraniczne rozwiązania, mamy technologię gruntownie opracowaną i przetestowaną na Politechnice Śląskiej, pozwalającą budować szybko, bezpiecznie i ekologicznie. Moduły powstają w laboratoryjnych warunkach, na stołach produkcyjnych wykonanych według autorskiego projektu. Ich wymiary charakteryzują się dokładnością wykonania co do milimetra. Wyróżnikiem tej technologii jest przede wszystkim wytrzymałość potwierdzona doskonałymi wynikami a także dostępność, łatwość jej montażu. Krótki czas prefabrykacji, bazowanie na powtarzalnych modułach wytworzonych wcześniej i składowanych w magazynie, pozwala skompletować konstrukcję pod zamówienie w zaledwie kilka dni – mówi Radosław Bańkowski, współtwórca systemu i Dyrektor Handlowy Wood Core House.

Badania i testy wytrzymałościowe systemu Wood Core House pozwalają na wznoszenie obiektów nawet do 9 kondygnacji. Skąd ta pewność? Potwierdzona badaniami i certyfikatami przeprowadzonymi przez niezależne jednostki i instytucje badawcze. M.in.: REI 90, REI 120, NRO i CE.

Spółka współpracuje z Politechniką Śląską badając wytrzymałość zarówno pojedynczych elementów, fragmentów ścian, ścian ze stropem, jak i całej konstrukcji. Otrzymane wyniki pokazują, że konstrukcja wytrzymuje 6-cio krotnie większe obciążenia niż wymagają obowiązujące normy krajowe i europejskie.

Biurowiec z drewna? Tak. Na Śląsku powstał pierwszy drewniany trzykondygnacyjny budynek biurowy, a 19 maja nastąpi jego uroczyste otwarcie – Monitor Rynkowy


To dopiero początek. 

Pod koniec tego roku w Jaworznie powstanie czterokondygnacyjny blok o konstrukcji drewnianej Wood Core House.

– I to nie będzie nasze ostatnie słowo. W planach mamy kolejne konstrukcje biurowców i bloków, najpierw 6- kondygnacyjnych, następnie 8- kondygnacyjnych – dodaje Radosław Bańkowski.
W budowaniu z modułów z litego drewna najbardziej fascynuje nas to, że z jednej strony drewno jest materiałem naturalnym, wytrzymałym i przyjaznym dla człowieka, a z drugiej strony zaawansowany technologicznie proces tworzenia przez nas drewnianych modułów jest trwały, sprawdzony
i wielokrotnie przekracza obowiązujące normy bezpieczeństwa – podsumowuje Bańkowski.


Zapraszamy na uroczyste otwarcie pierwszego drewnianego biurowca na Śląsku. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2022 roku, w czwartek, w godzinach 11:00 – 14:00.

Adres:
Siedziba Wood Core House
Jaworzno, ul. Inwalidów Wojennych 8 

Podziel się:

Nastepne

Impuls do innowacji

śr. maj 18 , 2022
Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego od ponad 20 lat wspiera procesy pobudzania innowacyjności, przedsiębiorczości i kreatywności w zielonogórskim środowisku akademickim. Celem CPiTT UZ jest stymulowanie innowacyjności, promowanie przedsiębiorczości, działanie na rzecz transferu nowoczesnych technologii oraz koordynacja wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a przemysłem, jednostkami samorządowymi i organizacjami okołobiznesowymi. W ramach swojej działalności Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego realizuje zadania wewnątrzuczelniane oraz świadczy usługi dla […]
Impuls do innowacji – Monitor Rynkowy

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie