Blisko 800 uczestników na kongresie „Polska wieś XXI”

Blisko 800 osób związanych z branżą rolną, w tym około 100 panelistów z Polski i zagranicy wzięło udział w drugiej edycji Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa POLSKA WIEŚ XXI, który odbył się w dniach 19-20 kwietnia 2023 r. w Warszawie.  Przez dwa dni w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton uczestnicy kongresu debatowali nad aktualnymi wyzwaniami stojącymi przed polskim rolnictwem. 

Blisko 800 uczestników na kongresie „Polska wieś XXI” – Monitor Rynkowy

W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, a także kilkunastu byłych ministrów rolnictwa pełniących swą funkcję w kolejnych rządach minionych 30 lat. Z uczestnikami kongresu zdalnie połączył się także Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Tak szeroka reprezentacja i rozmowa o przyszłości polskiej wsi ponad podziałami umożliwiła spojrzenie na omawiane tematy z szerszej perspektywy uwzględniającej różnorodne i często odmienne punkty widzenia. „Proszę was o jedno […], nie musicie pomagać Telusowi, nawet nie musicie pomagać rządowi Prawa i Sprawiedliwości, bo nie wszyscy mamy takie same poglądy. Ale są pewne sprawy, które są świętymi rzeczami, które są ponad naszymi poglądami politycznymi. To jest właśnie sprawa pomocy polskiemu rolnikowi. To jest właśnie sprawa silnego polskiego rolnictwa. I jestem przekonany, że, cytując pana ministra Ardanowskiego, jeżeli nie będziemy się okładać cepami politycznymi, to razem możemy zbudować polskie rolnictwo silne”, mówił podczas inauguracji Kongresu Polska Wieś XXI minister Telus.

Blisko 800 uczestników na kongresie „Polska wieś XXI” – Monitor Rynkowy

Jednymi z głównych tematów poruszonych podczas kongresu było bezpieczeństwo żywnościowe w dobie globalnych zmian polityczno-ekonomicznych oraz wyzwania dla polskiej branży zbożowej w obliczu zmian geopolitycznych. Dużo uwagi poświęcono także suwerenności energetycznej, a w szczególności dynamice rozwoju OZE w kontekście bezpieczeństwa energetycznego na terenach wiejskich. Uczestnicy debatowali również m. in. o polityce zdrowotnej, społeczno-kulturalnej oraz edukacyjnej na terenach wiejskich. 

Blisko 800 uczestników na kongresie „Polska wieś XXI” – Monitor Rynkowy

Tegoroczny kongres miał również wymiar międzynarodowy. Jego elementem był Europejski Zjazd Młodych Rolników, w którym uczestniczyli zagraniczni goście. Zjazd był okazją do dyskusji międzypokoleniowej i umożliwił przedstawienie potrzeb nowego pokolenia rolników gospodarujących na wsi w warunkach coraz szybciej zmieniającego się świata.

Blisko 800 uczestników na kongresie „Polska wieś XXI” – Monitor Rynkowy

Łącznie w ramach Kongresu Polska Wieś XXI odbyło się ponad 20 różnych debat. Ich owocem jest pakiet rozwiązań i rekomendacji dla polskiej administracji oraz instytucji Unii Europejskiej, który opublikowany zostanie wkrótce wraz z pełnym raportem podsumowującym wydarzenie. 

————————-

Honorowy patronat nad Kongresem Polska Wieś XXI sprawował Prezydent RP Andrzej Duda. Partnerem strategicznym wydarzenia było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podziel się:

Nastepne

Marah Woolf - Korona popiołów

czw. kwi 27 , 2023
Nefertari ginie z rąk Seta, ale wampiryczna córka Platona daje jej kolejne życie… Nefertari nie może się odnaleźć w wampirzym ciele, chociaż po transformacji zyskała nowe moce i umiejętności. Nie znosi jednak dotyku innej istoty, nie toleruje bliskości, a poza tym obawia się, że żądza krwi zmusi ją do wyrządzenia krzywdy najbliższym, dlatego odpycha od siebie i Azraela, i Kimmy. Na dworze Saidy nie mogą się otrząsnąć po zdradzie Seta. […]
Marah Woolf - Korona popiołów – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie