Chemiczne rewolucje: „Rudniki” u progu zmian

Liczące aż 137 lat Zakłady Chemiczne „Rudniki” S.A., będące czołowym producentem krzemianów w Polsce, zmierzają w kierunku nowoczesnych technologii i ekologicznych standardów. Nowy prezes, Artur Siwek, ma na to pomysł i ambitną wizję rozwoju

W obliczu globalnych trendów, takich jak zrównoważony rozwój, innowacyjność czy społeczna odpowiedzialność biznesu, firmy z branży chemicznej muszą nieustannie aktualizować swoje strategie. To kierunki, w których będzie podążać także jeden z polskich potentatów z sektora produkcji krzemianów: mieszczące się niedaleko Częstochowy Zakłady Chemiczne „Rudniki” S.A.

– Moim celem jest przekształcenie naszego przedsiębiorstwa w organizację opartą na specjalistycznej wiedzy i najnowszych technologiach. Mając za sobą 137-letnie doświadczenie, chcemy przejść od tradycyjnych procesów produkcyjnych do nowoczesnych rozwiązań, które są bardziej zrównoważone, ekologiczne i poparte osiągnięciami współczesnej nauki – mówi Artur Siwek, prezes zarządu ZCh „Rudniki” S.A.

Spółka stawia obecnie na doskonalenie działu badań i rozwoju (R&D). Poprzez prowadzone prace poszukuje nowych zastosowań istniejących produktów, aby poszerzyć ofertę i pozyskać nowych klientów. Jednym z takich obszarów jest wykorzystanie krzemianów w rolnictwie. To otwierałoby „Rudniki” na zupełnie nowe możliwości, a w przyszłości mogłoby dać marce wymierne korzyści. Spółka jest dziś otwarta na współpracę ze swoimi dotychczasowymi i nowymi klientami w zakresie realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, których celem będzie wypracowanie nowych formuł i właściwości oferowanych produktów.

Kluczowe stają się również działania zmierzające do zwiększenia efektywności produkcji oraz ograniczanie śladu węglowego.

– Coraz więcej naszych kontrahentów zwraca uwagę na kwestie ekologiczne. Często są oni wręcz skłonni zapłacić więcej za produkty, aby mieć pewność współpracy z firmą, która wprowadza zielone technologie. Zwrot w kierunku innowacji i ekologii to dziś konieczność, jeśli chcemy pozostać atrakcyjni dla naszych partnerów – przekonuje Artur Siwek.

Rozwijając i inwestując

Mówiąc o pozycji firmy na rynku, prezes podkreśla, że zakład jest jednym z dwóch największych producentów krzemianów w Polsce. Ma długotrwałe relacje z klientami, ugruntowaną pozycję i rozpoznawalność. Do jego mocnych stron należy z pewnością broniąca się jakość – zarówno samych produktów, jak i obsługi klienta oraz usług posprzedażowych. To solidny fundament, który z powodzeniem można rozwijać. A skoro o rozwoju mowa: zakład planuje dalej rozwijać eksport. Już ponad 70% sprzedaży realizowane jest na rynki zagraniczne. To spory sukces.

Wiodące w strategii stają się też kwestie ekologiczne nastawione na ograniczenie śladu węglowego związanego z redukcją emisji dwutlenku węgla. Ambicją spółki jest duża niezależność energetyczna i ekologiczna w niedalekiej przyszłości. W obliczu wielu wyzwań prezes przyznaje, że jednym z kluczowych atutów zakładu jest jego zespół.

– Mamy pracowników z ogromnym doświadczeniem, którzy są związani z nami od wielu lat. Przetrwali wiele zawirowań wewnątrz firmy, ale także zmian na rynku, do których potrafili się dostosować. To nasza wielka siła. Jednocześnie zauważamy potrzebę wzmocnienia kadry o specjalistów, którzy będą dla zakładu wartością dodaną w obszarze innowacji. Chcemy przyciągnąć pracowników z konkretną, specjalistyczną wiedzą, umiejętnościami i mocno ukierunkowanym know-how, które pozwoli nam wdrażać nowości – dodaje prezes.

Jedno z wyzwań ZCh „Rudniki” to zwiększenie wydajności, efektywności oraz maksymalne wykorzystanie mocy produkcyjnych. Szef zarządu ma świadomość, że konkurencja jest zacięta, a wysokie koszty transportu mogą wpływać na rentowność. Jest jednak przekonany, że nadany przez niego nowy kierunek jest właściwy, gdyż plany i inwestycje to czynniki, na podstawie których każda myśląca firma buduje przewagę konkurencyjną.

– W tym momencie to dla nas konieczność i jedyna słuszna droga, choć oczywiście nie jest ona wolna od ryzyka. Stagnacja w dzisiejszych czasach powoduje wypadanie z rynku, a moją ambicją jest wyprowadzić Zakłady Chemiczne „Rudniki” na pozycję technologicznego lidera w branży. Na ten cel będzie nastawiona nowa strategia rozwoju przedsiębiorstwa. I choć wiem, że przed nami wiele pracy, głęboko wierzę w sukces i obiecującą przyszłość – puentuje Artur Siwek.

Artur Siwek od 20 lat jest związany ze światem finansów i inwestycji. Specjalizuje się w nowoczesnym zarządzaniu projektami i pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację inwestycji. Zrealizował projekty o wartości ponad 0,5 mld zł. Od lipca br. jest prezesem Zakładów Chemicznych „Rudniki” S.A.

Podziel się:

Nastepne

Lotnictwo przyszłości

pt. lis 8 , 2024
Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej realizuje rewolucyjny projekt HECATE. Z jego koordynatorką, dr. Aleksandrą Ziemińską-Stolarską, rozmawia Joanna Gulewicz Jak działania projektowe wpisują się w strategię neutralności klimatycznej do 2050 roku w przemyśle lotniczym? Projekt pn.: „HYBRID ELECTRIC REGIONAL AIRCRAFT DISTRIBUTION TECHNOLOGIES” to pierwszy krok do wprowadzenia pasażerskich samolotów o napędzie hybrydowo-elektrycznym. Wykorzystanie takich układów napędowych spowoduje wzrost mocy elektrycznej w samolotach przyszłości z poziomu setek kilowatów do […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/