CIT: nie zapomnij o ulgach – EXCO A2A Polska

Wśród podatników prowadzących własny biznes panuje przekonanie, że nieprecyzyjne przepisy oraz tempo ich zmian sprawiają, że korzystanie z ulg dedykowanych działalności jest ryzykowne. Czy słusznie?

CIT: nie zapomnij o ulgach – EXCO A2A Polska – Monitor Rynkowy

Zmiany przepisów podatkowych na ogół kojarzą się podatnikom z nałożeniem na nich dodatkowych obciążeń o charakterze publicznoprawnym, a hasło „ulga”, w kontekście polskich przepisów podatkowych, łączone jest głównie z ulgami w PIT. Podatnicy prowadzący własny biznes do ulg dedykowanych ich działalności podchodzą ostrożnie, obawiając się m.in. ewentualnych sporów z fiskusem, które mogą ciągnąć się latami. Taki stan rzeczy powoduje, że spora część przedsiębiorców nie interesuje się w ogóle tematem ulg lub korzysta z nich w minimalnym stopniu. Tymczasem skorzystanie z ulgi jest prawem podatnika i zdaniem ekspertów nie należy z niego tak łatwo rezygnować, bowiem ulgi mogą przynieść przedsiębiorcom wymierne korzyści finansowe.

Warto przypomnieć, że ustawodawca w 2022 r. wprowadził w PIT i CIT kilka nowych ulg dla prowadzących działalność, a niektóre z nich zmodyfikował np. poprzez zmianę limitów. W związku z tym, że termin na złożenie deklaracji CIT-8 jeszcze nie upłynął, to z części z nich wciąż można skorzystać (przyp. termin złożenia CIT-8 za 2022 r. został przesunięty na 30.06.2023) lub wykorzystać w kolejnych latach.

Najczęściej stosowane ulgi 

Eksperci Exco A2A Polska zauważyli, że największe zainteresowanie wzbudzają poniższe ulgi:

sponsoringowa (ulga na CSR) – art. 18ee ustawy o CIT – przeznaczona dla podatników wspierających kulturę, sport i szkolnictwo wyższe, czyli związana z szeroko pojętą społeczną odpowiedzialnością biznesu. Ustawodawca określił katalog wydatków podlegających rozliczeniu w ramach ulgi oraz limity odliczenia;

na ekspansję – art. 18eb ustawy o CIT – jej celem jest zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów i zdobywanie nowych rynków zbytu. Odliczeniu podlegają m.in. koszty uczestnictwa w targach, działań marketingowych i promocyjnych, a także koszty przygotowania dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu;

na robotyzację – art. 38eb ustawy o CIT – przeznaczona na nabycie nowych robotów, maszyn i urządzeń peryferyjnych, a także oprogramowania i szkoleń dla pracowników; 

na prototyp – art. 18ea ustawy o CIT – koszty związane z wprowadzeniem na rynek nowego produktu uzyskanie certyfikatów, licencji i zezwoleń;

na innowacyjnych pracowników – art. 18db ustawy o CIT – umożliwia dokonanie odliczeń od podatku od wynagrodzeń osób zaangażowanych bezpośrednio w prace B+R (działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań) u podatników, którzy ponieśli stratę.

Warto zauważyć, że ustawodawca zdecydował się też na znowelizowanie przepisów dotyczących symultanicznego korzystania z ulgi B+R oraz IP-Box, a także zwiększenia limitów odliczenia przy uldze B+R.

CIT: nie zapomnij o ulgach – EXCO A2A Polska – Monitor Rynkowy

Jak skorzystać z ulgi?

Jak wspomnieliśmy na początku, niejasność przepisów oraz tempo wprowadzania zmian powodują, że podatnicy podchodzą z dużą rezerwą do ulg. Często ci, którzy decydują się na skorzystanie z nich, mają problemy ze zrozumieniem, co ustawodawca miał na myśli. 

Klientom EXCO A2A Polska często zwracamy uwagę, jakie kwestie powinni rozważyć, chcąc wykorzystać daną ulgę i jakie kryteria ją cechują. Przy takiej analizie warto zwrócić uwagę na:

  • terminy, którymi posługuje się ustawodawca tj. wydatek czy koszt, czy każdy koszt;
  • odliczenie od przychodu czy dochodu, ile można odliczyć (limit), kiedy można odliczyć;
  • gdzie wykazać (w jakiej deklaracji); 
  • czy w każdej formie opodatkowania można skorzystać z ulgi i czy w przypadku osiągnięcia straty można skorzystać z ulgi w kolejnych okresach, 
  • co z wydatkami, które zostały dofinansowane lub zwrócone przedsiębiorcy w innej formie. 

Pytań jest wiele, ale biorąc pod uwagę obciążenia podatkowe nakładane na przedsiębiorców, warto rozważyć skorzystanie z ulgi. I to jest właśnie rola biur rachunkowych i doradców podatkowych, aby pomogli odnaleźć się w gąszczu przepisów. Rolą w EXCO A2A Polska jest pomoc przedsiębiorcom w realizacji tego celu np. poprzez wystąpienie o interpretacje indywidualną lub profesjonalne prowadzenie ksiąg rachunkowych. 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ulg lub potrzebujesz pomocy w prowadzeniu księgowości dla twojej firmy, serdecznie zachęcamy do kontaktu. Doświadczony zespół EXCO A2A Polska zawsze chętnie pomoże ci w rozwiązaniu wszelkich problemów. Aby uzyskać więcej informacji i skontaktować się z firmą, odwiedź stronę internetową www.exco.pl.

Podziel się:

Nastepne

Katarzyna Puzyńska - Zgłoba

pon. maj 22 , 2023
Do Lipowa przybywa tajemnicza kobieta. Daniel Podgórski zgadza się pomóc jej w śledztwie dotyczącym mężczyzny niesłusznie oskarżonego o cztery morderstwa. Mieszkańcy maleńkiego Puszczykowa boją się zapuszczać do lasów wokół wsi. Kryje się tam wąwóz od lat uważany za nawiedzony. W dziewiętnastym wieku schwytano tam pewną kobietę i oskarżono ją o czary. Mówi się, że zanim spłonęła na stosie, rzuciła klątwę na potomków swoich dręczycieli. W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku w […]
Katarzyna Puzyńska - Zgłoba – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie