Dumna jubilatka z Zabrza

Duża jak średniej wielkości miasto Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia działalności

– Nadrzędnym celem naszych działań były i są: komfort mieszkańców, ich bezpieczeństwo, zapewnienie stabilności i pewności jutra – podkreśla Włodzimierz Bosowski, prezes Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 

– Odpowiedzialność zarządcy za bezpieczeństwo mieszkańców i ogromnego majątku jest wielka, ale jestem pewien, że zrealizujemy zamierzenia, bo gospodarka remontowa jest uporządkowana, plany – racjonalne, a kondycja finansowa – dobra. Oczywiście to zasługa profesjonalnego zespołu, którego udziałem jest sukces długoletniego funkcjonowania. 

Tradycja sześciu dekad pozwoliła wypracować skuteczne mechanizmy zarządzania, przynoszące wymierne rezultaty. Na sukces składają się przede wszystkim: dobry stan techniczny budynków, stabilna sytuacja ekonomiczna, podwyższanie standardów, nowoczesna obsługa administracyjna,
a przy tym utrzymywanie możliwie najniższych czynszów.

Wymieniając tylko osiągnięcia obecnej dekady: w 2010 r. spółdzielnia stała się jednym z pierwszych w sektorze bezpośrednim beneficjentem środków unijnych. Zmodernizowano część sieci wodociągowej, unowocześniono sieci centralnego ogrzewania, wymieniono niemal 40 tys. podzielników ciepła na urządzenia nowej generacji, pozwalające dokładnie rozliczyć ciepło pobierane w poszczególnych mieszkaniach. W 2015 r. rozpoczęto wymianę wodomierzy na umożliwiające zdalny odczyt, bez konieczności wchodzenia do lokali. 

Spółdzielnia ma satysfakcję z tempa termomodernizacji: na koniec tego roku 179 budynków (83%) będzie ocieplonych całkowicie. Umorzenia części kredytów i premie termomodernizacyjne złożyły się na 12 mln zł dofinansowania. Dodatkowym efektem jest uzyskiwanie przez spółdzielnię tzw. białych certyfikatów. W 2020 r. zakończy się docieplanie wszystkich budynków, następnie planowana jest wymiana instalacji wewnętrznej.

Dla zarządu ZSM oczywistością jest bieżąca dbałość o osiedlowe drogi, chodniki, małą architekturę, place zabaw, dachy, docieplanie dachów i stropodachów, malowanie klatek schodowych, modernizacja pionów przeciwpożarowych, wymiana sterowania dźwigów, okienek piwnicznych, przyłączy. Postępuje wymiana oświetlenia na oszczędne LED-owe. Dzięki spółdzielni Zabrze nabiera kolorów, a pielęgnacja terenów zielonych i inwestycje proekologiczne wpływają na poprawę wizerunku miasta. 

Dla podniesienia komfortu zamieszkiwania powstało Biuro Obsługi Lokatora dysponujące informacjami na temat spraw członkowsko-mieszkaniowych, czynszów, wody, centralnego ogrzewania, windykacji, a e-kartoteka umożliwia samokontrolę wpłat eksploatacyjnych i mediów.

Zabrzańska SM prowadzi kluby „Kwadrat” i „Pastel”. Pierwszy wyspecjalizował się w organizacji atrakcji głównie dla emerytów i rencistów, zaś drugi dzięki profesjonalnej kadrze, bogatemu zapleczu technicznemu i zaangażowaniu specjalistów stał się kuźnią talentów – z ponad trzystu wychowanków wielu stało się znanymi osobistościami świata nauki i kultury. 

– Konsekwentnie realizujemy wszystkie nasze zadania – podkreśla Włodzimierz Bosowski. – Sprawdza się nam strategia kolejnych trzyletnich planów rozwoju, działa efekt dużej skali umożliwiającej skuteczne negocjacje z dostawcami czy angażowania środków tam, gdzie w danej chwili są najbardziej potrzebne.

 


Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa powstała z połączenia Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Makoszowianka“ ze Spółdzielnią Mieszkaniową im. 1 Maja, utworzonych w 1958 r. pod patronatem zakładów przemysłowych, głównie górniczych. 

Pierwszy budynek postawiono przy ul. gen. Ch. de Gaulle’a 89–93. Kolejne spółdzielnia budowała od lat 50. do 90., tworząc osiedla w różnych częściach miasta. Przy nich powstawały placówki oświatowe, wychowawcze, kulturalne i handlowe. W ten sposób ZSM zbudowała sporą część Zabrza, a jej działalność od 60 lat jest istotną częścią jego powojennej historii.

Dziś Zabrzańska SM należy do największych w Polsce. Liczy blisko 13 tys. członków, zarządza 214 wielorodzinnymi budynkami z ponad 12 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 600 tys. m2, zgrupowanymi w 6 administracjach. Posiada 14 pawilonów handlowo-usługowych wolnostojących, 132 lokale użytkowe o łącznej powierzchni ok. 16 tys. m2 i 707 garaży. W jej zasobach mieszka ok. 24 tys. zabrzan.

Podziel się:

Nastepne

60 lat KSM „Przylesie” w Koszalinie

pt. kwi 27 , 2018
Dzięki strategicznemu zarządzaniu KSM „Przylesie” stała się klejnotem w koronie polskiej spółdzielczości Rodowód rozpoczął się wraz z założeniem przez pracowników telekomunikacji Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Łączność” 22 maja 1958 r. Po kilku przekształceniach ostateczną nazwę Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przylesie” przyjęło zebranie przedstawicieli 18 sierpnia 1978 r. Od tego czasu spółdzielnia konsekwentnie inwestuje w nowe budownictwo budynków i lokali użytkowych, infrastruktury, a dbałość o zasoby i modernizacje techniczne stały się legendarne w branży i nie […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/