eDO App: e-usługi na wyciągnięcie dłoni

Prostota to słowo-klucz, które przyświeca wielu dziedzinom naszego życia. Nie lubimy skomplikowanych procedur, zawiłych tłumaczeń czy długich tekstów. Łatwości pragniemy także przy załatwianiu spraw codziennych. eDO App to rewolucyjna aplikacja, która zmieni podejście Polaków do e-usług. Wystarczy telefon i prosta aplikacja


Szybko, łatwo i przyjemnie – to nie były do tej pory słowa, które najszczęśliwiej opisywałyby kontakt przeciętnego Kowalskiego załatwiającego formalności potrzebne do zawarcia umowy dotyczącej np. otwarcia rachunku bankowego czy załatwienia spraw w urzędzie. Dzięki eDO App na polskim rynku pojawiła się taka możliwość. Każdy posiadacz smartfona z modułem NFC może bowiem sięgnąć po narzędzie, które znacząco ułatwi mu załatwianie spraw w bankach, urzędach i wszystkich instytucjach, w których tożsamość musi być weryfikowana. A bezpieczeństwo? Bez obaw – gwarantuje je Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

eDO App: uwolnić potencjał e-dowodu!

Wprowadzenie przez państwo e-dowodu osobistego pozwoliło na otwarcie wielu drzwi związanych z cyfrową administracją oraz usługami. Warto jednak zdawać sobie sprawę z następującej zależności: e-dowód sam w sobie jest po prostu blankietem z elektronicznym mikroprocesorem zawierającym nasze dane, za to zaprzęgnięty do współpracy z dedykowanymi narzędziami – może pokazać swój olbrzymi potencjał. Pozwala m.in. logować się do e-urzędów, wykonać operację potwierdzenia tożsamości lub złożyć podpis elektroniczny w e-usługach. Warstwa elektroniczna e-dowodu wyposażona jest w zaawansowane zabezpieczenia kryptograficzne, które chronią go przed podrobieniem. Są to elektroniczne certyfikaty wydawane przez państwo, indywidualne dla każdego obywatela. Użycie certyfikatów jest chronione za pomocą kodów PIN, które posiadacz e-dowodu po raz pierwszy nadaje w urzędzie przy odbiorze dokumentu. Do tej pory, aby korzystać z e-dowodu, konieczny był zakup specjalnego czytnika. Jednak mało kto taki czytnik posiada i chciałby dodatkowo inwestować w jego zakup. 

I wtedy do gry wkroczyło uniwersalne i bardzo proste rozwiązanie – aplikacja eDO App. Jej funkcjonalności pozwalają znaleźć zastosowanie w każdej branży, w której weryfikowane są: tożsamość oraz wiek klienta, a ponadto dzięki niej każdy może złożyć oświadczenie woli. eDO App to najnowszy produkt Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, dostępny nieodpłatnie, do pobrania ze sklepów Google Play i App Store na telefony z systemami Android i iOS.

– Zarówno posiadacze e-dowodów, jak i biznes otrzymali wygodne narzędzie umożliwiające bezpieczne potwierdzanie tożsamości, opierające się na zaawansowanych zabezpieczeniach kryptograficznych – mówi Maciej Biernat, prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. – Od początku działalności domeną PWPW jest wysoki poziom bezpieczeństwa produktów. Przekłada się to bezpośrednio na minimalizację ryzyk występujących w obszarze zarządzania tożsamością w wielu sektorach biznesowych. Dlatego kierunkiem, w którym podążamy, jest naturalna ewolucja tożsamości, będącej naszą specjalizacją od dekad. A eDO App to produkt, który wpisuje się doskonale w dzisiejsze, aktualne potrzeby. 

Aplikacja wymaga jedynie telefonu z NFC, do którego użytkownik przykłada e-dowód. Do odczytu dokumentu eDO App używa popularnej technologii Near Field Communication stosowanej do płatności zbliżeniowych.

Sprawdza się i działa – na przykład w bankach

eDO App już teraz umożliwia zdalne potwierdzenie tożsamości, złożenie podpisu osobistego i automatyczne wypełnienie formularza danymi z e-dowodu osobistego. Do tego poprzez aplikację można zalogować się do e-urzędów w serwisie gov.pl, podpisać elektronicznie dowolny dokument PDF, potwierdzić profil zaufany lub podpisać wniosek o kartę tachografową w serwisie Info-Car. Każda z tych czynności obejmuje automatyczną weryfikację, czy dokument jest prawdziwy, ważny oraz czy nie został zgłoszony jako utracony i tym samym unieważniony lub czasowo zawieszony.

– eDO APP jest pierwszym rozwiązaniem umożliwiającym powszechne, zdalne korzystanie z warstwy elektronicznej e-dowodów – dodaje prezes PWPW i kontynuuje: – Moment, w którym produkt pojawił się na rynku, był optymalny. W związku z sytuacją epidemiczną pojawiła się jeszcze większa potrzeba zdalnego kontaktu z instytucjami i firmami, które w swoich procesach wykorzystują potwierdzanie tożsamości. Organizacje poszukiwały rozwiązania, które pomoże zapewnić ciągłość działania w trakcie społecznej izolacji i zbudować swoją przewagę rynkową, a tym samym postawi ich przed szansą pozostawienia konkurencji w tyle. Jako firma odpowiedzialna społecznie w pierwszej kolejności udostępniliśmy aplikację wszystkim Polakom, którzy nieodpłatnie mogą z niej korzystać, logując się do usług administracji państwowej dostępnych na gov.pl czy zapewnić skuteczną prawnie wymianę korespondencji pomiędzy sobą. Następnie rozpoczęliśmy współpracę z biznesem. 

Branża finansowa czy fintechowa jest przykładem rynku, w którym zawsze poszukuje się nowych i bezpiecznych rozwiązań. Podobnie jest w przypadku eDO App, które implementują polskie czołowe banki. Przykładem jest mBank, który udostępnił swoim klientom biznesowym możliwość całkowicie zdalnego otwarcia rachunku bankowego przy pomocy eDO App. Wdrożenie aplikacji pozwoliło zoptymalizować proces otwierania konta poprzez automatyczne uzupełnienie danych formularza oraz zweryfikowanie tożsamości osoby składającej wniosek. Dodatkowo w procesie znalazły się znacznik czasu oraz pieczęć kwalifikowana, które potwierdzają moment zawarcia umowy oraz poprawność całego procesu. Dodatkowo aplikacja może automatycznie i bezbłędnie uzupełnić dane w formularzach, pobierając je z dowodu osobistego. A bezpieczeństwo całego procesu potwierdzają znacznik czasu momentu zawarcia umowy oraz pieczęć elektroniczna PWPW. A to dopiero początek. Twórcy już rozmawiają z innymi partnerami i planują w najbliższej przyszłości rozszerzenie funkcjonalności aplikacji o kolejne możliwości. 

Tomasz Popławski


Jak to działa w praktyce?
eDO App to aplikacja bardzo intuicyjna. Prześledźmy siedem prostych kroków pozwalających nam na potwierdzenie tożsamości.Po pierwsze: instalujemy aplikację. Gdy już ją mamy w naszym telefonie, wystarczy ją uruchomić. Drugi krok to zeskanowanie w aplikacji kodu QR widocznego na stronie banku lub urzędu albo kliknięcie polecenia „Użyj eDO App”, jeżeli korzystamy ze strony na telefonie. Na ekranie widzimy, komu i jakie dane będą udostępniane oraz naciskamy POTWIERDZAM. Czwarty krok to podanie numeru CAN, który jest widoczny w prawym dolnym rogu e-dowodu. Następnie przykładamy blankiet z czytnikiem do tylnej części telefonu, w miejscu, w którym znajduje się antena NFC. Potem pozostaje nam już tylko potwierdzenie unikalnym kodem PIN. Całość nie zajmuje więcej niż kilka minut i, co ważne, jest w pełni bezpieczna. A to tylko jedno z szerokiego wachlarza zastosowań eDO App. Wszyscy zainteresowani aplikacją mogą zajrzeć na stronę www.edoapp.pl, gdzie znajdą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.


O aplikacji eDO App rozmawiamy z Konradem Jaczewskim, dyrektorem Pionu Produktów Cyfrowych z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, odpowiedzialnym za wytworzenie i wprowadzenie tego produktu na rynek

Skąd pomysł na stworzenie eDO App?

Aplikacja powstała po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo zarówno konsumentów, jak i firm – wszędzie tam, gdzie dostarcza się usługi, które wymagają potwierdzenia naszych danych, potwierdzenia tożsamości lub też złożenia podpisu. Zależało nam na optymalizacji tego procesu. Nasza aplikacja wymaga tylko posiadania e-dowodu i telefonu z NFC. Dotychczas można było używać e-dowodu poprzez komputer i specjalny czytnik z nim połączony. Wiązało się to oczywiście z koniecznością poniesienia kosztu zakupu dodatkowego urządzenia oraz dużą niewygodą obsługi. Dzięki eDO App proces został całkowicie zoptymalizowany – przede wszystkim pod względem komfortu użytkowania. 

Czy aplikacja wymaga posiadania telefonu z najnowszą wersją oprogramowania?

Nie. Projektując eDO App również w tej kwestii postawiliśmy na prostotę i uniwersalność, więc wymagania względem telefonu czy jego technologii nie są duże. Aplikacja będzie działać na smartfonach, które posiadają Androida w wersji minimum 6, a przypomnę, że obecnie mamy już wersję 11. Jeżeli chodzi o telefony z iOS – to rozwiązanie działa na wersjach iPhone’a od 7 wzwyż.

Skupmy się przez chwilę na rzeczy chyba najistotniejszej z punku widzenia użytkownika aplikacji – bezpieczeństwie.

To bardzo ważne zagadnienie. Esencją naszej aplikacji jest zwiększenie bezpieczeństwa, które dzisiaj jest kluczowe w przekazywaniu naszych danych, gdzie jesteśmy narażeni na przeróżne ataki hakerskie czy kradzieże tożsamości. Najłatwiej to wytłumaczyć na przykładzie. Wyobraźmy sobie następującą sytuację – otwieram konto w banku w dwóch wersjach: z użyciem dowodu osobistego bez warstwy elektronicznej oraz z użyciem e-dowodu i eDO App. W pierwszym przypadku muszę okazać mój dowód komuś, kto spisze moje dane, być może skopiuje dokument nielegalnie, w zdalnej wersji tego procesu muszę wysłać zdjęcia dowodu lub okazać go kurierowi przy podpisie umowy. Potencjalny oszust mógłby chcieć wykorzystać sytuację i stworzyć np. duplikat mojego dokumentu. Wszelkie dane zawarte w nim byłyby oczywiście zgodne z prawdą, będzie widniał jako ważny w rejestrze, bo przecież go nie zastrzegałem. A wyobrażam sobie sytuację, w której w dzisiejszym zabieganym świecie ktoś pobieżnie zweryfikuje dokument, który nie odbiega rażąco od normy, następnie na jego podstawie dokona jakiejś transakcji.

W wersji drugiej problem znika. Po pierwsze, skopiowanie e-dowodu nie jest możliwe. Oczywiście można powielić warstwę graficzną, ale skuteczną ochroną dowodu z warstwą elektroniczną jest kryptografia. Każdy z nas wraz z odbiorem e-dowodu ustanawia kod PIN, chroniący tzw. klucz prywatny, którego nie da się skopiować. I to, co robi eDO App, to przeprowadzenie skomplikowanych działań kryptograficznych z użyciem e-dowodu i potwierdzenie, że klucz jest prawdziwy. I, co bardzo ważne: aplikacja robi to automatycznie, czyli tak naprawdę nie ma potrzeby, żeby człowiek sprawdzał moją tożsamość, a cały proces odbywa się automatycznie. Co więcej, program od razu odczytuje dane z warstwy elektronicznej – czyli tak naprawdę wystarczy, że przykładam do swojego telefonu własny e-dowód. Nie muszę go nikomu podawać, fotografować, przesyłać zdjęć, wszystko robię zdalnie, np. z ulubionego fotela we własnym domu.

Dane z e-dowodu trafiają za zgodą posiadacza dokumentu do systemu firmy, gdzie chcemy potwierdzić swoją tożsamość. Te dane są przekazywane automatycznie, bezpiecznym i zaszyfrowanym połączeniem. Przed przekazaniem danych widzę w aplikacji, kto i jakie moje dane otrzyma, a aplikacja gwarantuje, że dane za pomocą eDO App mogą odbierać tylko instytucje upoważnione przez użytkownika w konkretnej transakcji.

Ponadto w trakcie tego procesu aplikacja sprawdza, czy dowód jest ważny. Gdybym zgubił dowód osobisty bez warstwy elektronicznej, mógłbym go unieważnić, co wiąże się z wyrobieniem nowego dokumentu. W przypadku e-dowodu, oprócz unieważnienia, istnieje możliwość zawieszenia jego ważności na 14 dni, podobnie jak w przypadku karty płatniczej. Jeśli posiadam profil zaufany, w tym czasie mogę dowód przywrócić do życia. eDO App nie pozwala na użycie e-dowodu, który jest unieważniony lub aktualnie zawieszony.

To wciąż nie koniec potencjału możliwości. Aplikacja eDO App wykrywa, czy telefon ma, mówiąc kolokwialnie, wyłączone zabezpieczenia systemu operacyjnego. Jeśli tak, aplikacja nie uruchomi się na takim urządzeniu. Przyznam, że już mieliśmy sygnały od naszych użytkowników, że to zabezpieczenie jest zbyt restrykcyjne, ale uważamy, że bezpieczeństwo to priorytet i nie będziemy w tym względzie stosować żadnych odstępstw. 

Jaka przyszłość rysuje się zatem przed eDO App?

Planujemy rozwijać aplikację w stronę zarówno rozszerzenia funkcjonalności, jak i wdrażania kolejnych uproszczeń. Np., żeby użytkownik nie musiał za każdym razem przykładać e-dowodu do telefonu w celu weryfikacji tożsamości. Po założeniu konta w eDO App i uwierzytelnieniu go e-dowodem użytkownik będzie mógł jeszcze prościej potwierdzać swoją tożsamość za pomocą kodu PIN do eDO App. Idąc dalej: gdy robimy zakupy w sklepach internetowych, często jesteśmy proszeni o wypełnienie formularzy z dodatkowymi danymi, np. adresem dostawy itp. Przeglądarki czasami oferują funkcję ich zapamiętywania, ale i tak za każdym razem musimy założyć konto w sklepie z osobnym loginem i hasłem, co nie jest bezpieczne. Planujemy udostępnić usługę „zaloguj się z eDO App”, która zapewni użytkownikom uniwersalny sposób logowania. Wtedy bezpieczeństwo naszych danych będzie o wiele większe, nie będziemy musieli zakładać w każdym sklepie osobnego konta, pamiętać haseł, a wszystkie działania związane z przekazaniem danych czy udzielaniem różnych zgód potwierdzimy poprzez aplikację, autoryzując je naszym indywidualnym kodem PIN. Ta usługa, w odróżnieniu od istniejących usług logowania przez portale społecznościowe, umożliwi firmom odbieranie danych od zidentyfikowanych użytkowników. Potwierdzenie tożsamości przez PWPW e-dowodem przy rejestracji konta zapewni, że dane należą do prawdziwej osoby oraz, że to ta osoba wyraziła zgodę na ich użycie.

Co więcej, jeśli wykonywaliśmy już jakieś operacje, to będziemy mieli możliwość poznania historii operacji: komu przekazywaliśmy nasze dane, jakie dokumenty podpisywaliśmy, w jakich sklepach internetowych mamy konta itp. To wszystko będzie można sprawdzić w eDO App, a co najważniejsze, jeśli będziemy chcieli zablokować możliwość automatycznego logowania się do sklepu np. na skradzionym komputerze, to wykonamy to również z poziomu aplikacji.

Podziel się:

Nastepne

Co zmieniła w nas pandemia? Na podstawie badania „Polacy w czasie kwarantanny”

śr. wrz 30 , 2020
Badanie i raport firmy badawczej Mobile Institute zrealizowany wspólnie z Dorotą Mintą – psycholog kliniczną, która specjalizuje się w trudnościach psychologicznych dotyczących kryzysów. Ale to już było? Pandemia była dla nas wszystkich zaskoczeniem. Na początku, po pojawieniu się informacji o COVID-19 i możliwym wprowadzeniu kwarantanny, towarzyszyło niedowierzanie, ale już za chwilę musieliśmy wszyscy stawić czoła nowej rzeczywistości, dostosować się do obostrzeń i poradzić sobie w nowych warunkach. Czy nam się […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie