Grafen wkracza do przemysłu

Na ostatnim Kongresie 3W, największego w Polsce i tej części Europy spotkania ekspertów, którzy zajmują się technologiami z obszaru wody, wodoru i węgla pierwiastkowego, jedna z sekcji tematycznych dotyczyła materiałów przyszłości, w tym grafenu.

– Brałem udział w dyskusji i polemizowałbym z nazywaniem grafenu materiałem przyszłości, ponieważ grafen nie jest już materiałem niedostępnym i przewidzianym wyłącznie do specjalnych zastosowań, jak branża kosmiczna czy superkomputery. Materiał ten wynaleziono niemal 20 lat temu, a nasze prace potwierdzają, że może być on stosowany w wielu konwencjonalnych wyrobach, takich jak różnego rodzaju tworzywa sztuczne, farby antykorozyjne, a nawet do zapraw betonowych. Grafen to pojedyncza warstwa atomów węgla, która ma unikatowe właściwości. Istnieją różne typu grafenu i potrafimy dobrać jego odpowiednią formę do danego zastosowania w przemyśle. Jesteśmy otwarci na współpracę z firmami, dla których możemy opracować zastosowanie grafenu w ich produktach – podkreśla Artur Wiechczyński, prezes zarządu Advanced Graphene Products S.A.(AGP).

AGP pokazuje, że grafen dobrze wpisuje się w założenia strategii zrównoważonego rozwoju. Dodatek grafenu sprawdzi się w farbach antykorozyjnych, gdzie oprócz poprawy właściwości ochronnych, zastąpić może szkodliwe dla środowiska komponenty.

– Farby proszkowe, rozpuszczalnikowe, cement, przy produkcji którego powstaje duży ślad węglowy, czy tworzywa sztuczne – to kolejne przykłady zastosowań. Prowadzimy badania w tych branżach z potencjalnymi partnerami biznesowymi dążąc do komercjalizacji zastosowań grafenu w przemyśle – mówi Artur Wiechczyński.

Spółka ma na koncie komercjalizację filamentów do druku 3D z dodatkiem grafenu pod marką PROGRAFEN. PROGRAFEN STRONG jest nowym produktem AGP dedykowanym głównie do zastosowań przemysłowych i innych technicznych. Jest już sprzedawany w Polsce i innych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, gdzie spółka nawiązała współpracę z jedną z największych firm dystrybucyjnych. Firma złożyła też wniosek do organizacji EPA (Environmental Protection Agency) o pozwolenie na eksport filamentu z grafenem na teren USA.

Wątek kosmiczny również przewija się przy AGP. Firma pracuje nad ostatnim etapem zlecenia dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA-ESTEC) polegającego na stworzeniu czujnika kriogenicznego opartego na grafenowym półprzewodnikowym elemencie sensorycznym. Za osiągniecia na polu rozwijania technologii grafenowych spółka uzyskała w tym roku wyróżnienie Symbolu Innowacji 2023.

Advanced Graphene Products jest obecnie także w trakcie procedowania dwóch wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych. Pierwszy z nich dotyczy stworzenia technologii dodawania grafenu do paliwa celem zwiększenia jego kaloryczności i redukcji emisji spalin. Drugi projekt dotyczy kolejnego medium, o którym jest głośno w kontekście transformacji energetycznej – wodoru. Chodzi o opracowanie technologii produkcji materiału w postaci ciekłej farby z grafenem, która będzie mogła służyć do malowania wnętrz zbiorników oraz instalacji wodorowych w celu ograniczenia dyfuzji wodoru i tzw. korozji wodorowej – problemów stanowiących duże wyzwania w magazynowaniu gazowego wodoru.

Kolejnymi produktami, nad którymi pracuje spółka, są filamenty 3D z grafenem, oparte na tworzywach technicznych.

– To istotny obszar rynkowy, gdyż większość tworzyw technicznych jest trudna w druku ze względu na problem stabilności wymiarowej. Pracujemy także nad rozwojem dedykowanych materiałów z grafenem o właściwościach antystatycznych (ESD). W mojej ocenie, biorąc pod uwagę właściwości grafenu i potrzeby rynkowe, będzie on znajdował zastosowanie w kolejnych obszarach. Jako spółka technologiczna, która pracuje bezpośrednio z klientem, potrafimy dobrać grafen, który będzie w danej aplikacji uzasadniony zarówno technicznie, jak i ekonomicznie – podkreśla Artur Wiechczyński.

Jacek Bies

Advanced Graphene Products S.A. jest producentem zarówno grafenu płatkowego, jak i powierzchniowego grafenu HSMG (High Strength Metallurgical Graphene) z własną, opatentowaną technologią produkcji na ciekłym metalu. Pozwala to spółce uczestniczyć w rynku obu znanych form grafenu. AGP posiada zaplecza naukowe oraz organizacyjne umożliwiające  prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej celem wypracowania nowych, komercyjnych zastosowań produkowanych form grafenu. Zespół Advanced Graphene Products S.A. składa się ze specjalistów z zakresu chemii, inżynierii materiałowej, nanotechnologii oraz sprzedaży i komercyjnego wdrażania nowych produktów. Spółka oferuje grafen płatkowy (GO – tlenek grafenu, rGO – zredukowany tlenek grafenu), do aplikacji takich, jak: filamenty do druku 3D, powłoki antykorozyjne, oleje silnikowe i smary, masterbatche polimerowe, kompozyty węglowe i żywice epoksydowe. Emitent jest również jedynym na świecie producentem grafenu w technologii HSMG, zapewniającej najlepsze parametry jakościowe grafenu powierzchniowego. Może on być wykorzystywany w najbardziej wymagających zastosowaniach, takich jak elektronika, a w szczególności w mikroprocesorach, sensorach itp. Posiadane przez AGP patenty obejmują m.in. sposób wytwarzania grafenu HSMG, jak i sposób oddzielania grafenu od ciekłej matrycy formującej.

Od 29 listopada 2021 roku akcje spółki notowane są na rynku NewConnect.

Więcej informacji: www.advancedgrapheneproducts.com

Podziel się:

Nastepne

Krzysztof Daukszewicz, Violetta Ozminkowski - Sposób na przetrwanie

czw. gru 7 , 2023
Zabawna, błyskotliwa, ale też pełna melancholii rozmowa znanej pisarki z wybitną osobowością polskiej sceny kabaretowej, a prywatnie żony i męża. Violetta Ozminkowski wnikliwie przepytuje Krzysztofa Daukszewicza z jego twórczości, ale też burzliwego życia estradowego, rodzinnego i towarzyskiego. We wspomnieniach z przewrotnymi puentami pojawiają się: Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Janusz Gajos, Artur Andrus, Robert Górski, Maria Czubaszek, Bohdan Łazuka. Lirycznym dopełnieniem rozmów są wybrane przez Krzysztofa Daukszewicza teksty piosenek i dziennik, […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/