IPI Com uruchamia rewolucyjną wyszukiwarkę NEKST

Polscy naukowcy uruchamiają rewolucyjną wyszukiwarkę internetową NEKST. Ten projekt może zmienić zasady wyszukiwania w internecie.

IPI Com jest firmą oferującą możliwości komercyjnego wykorzystania technologii rozwijanych w Instytucie Podstaw Informatyki PAN. Bezpośrednim impulsem dla jej stworzenia było zrealizowanie przez IPI PAN projektu wielkoskalowej, semantycznej wyszukiwarki internetowej NEKST. Wersja demonstracyjna wyszukiwarki, obejmująca swoim indeksem około 700 mln dokumentów internetowych, jest dostępna pod adresem nekst.pl. Celem działalności IPI Com jest komercjalizacja i rozwój technologii stworzonych w Instytucie, ze szczególnym uwzględnieniem systemu NEKST – narzędzia do analizy semantycznej dokumentów i zaawansowanego, skalowalnego wyszukiwania. Na gruncie wyszukiwarki powstał szereg narzędzi opartych na uczeniu maszynowym i przetwarzaniu języka naturalnego nie związanych już ściśle z przetwarzaniem wielkich kolekcji danych. Przy użyciu know-how wykorzystanego do stworzenia wyszukiwarki NEKST rozwinęliśmy szereg innowacyjnych, a jednocześnie dojrzałych pod względem technologicznym produktów komercyjnych.

IPI Com korzysta w swojej działalności z prac badawczych i doświadczenia zespołu IPI PAN.

Analiza sentymentu

Analiza sentymentu (lub wydźwięku) polega na analizie tekstu pod kątem jego nacechowania emocjonalnego. Przypisywany jest mu „poziom” sentymentu – negatywny, neutralny lub pozytywny. Stworzone przez nas rozwiązanie wskazuje przy tym, jakie są przyczyny takiej a nie innej klasyfikacji – przedstawia listę słów lub fraz odpowiedzialnych za określony wydźwięk.

Narzędzie znajdzie znakomite zastosowanie przy agregowaniu opinii konsumentów umieszczanych w internecie (lub dostarczonych przez klienta) na temat danego produktu. Jest to wysoko obecnie ceniona informacja dla producentów towaru, dostawców usługi, czy działów obsługi klienta.

Tagowanie semantyczne

Opracowane przez nas narzędzie, opierające się na taksonomii pojęć – utworzonej w oparciu o bazę ponad 700 milionów dokumentów internetowych oraz metody uczenia maszynowego – pozwala na zautomatyzowany dobór etykiet semantycznych dla zadanego tekstu.

Tagowanie tekstów ułatwi w wielu przypadkach pozycjonowanie stron internetowych oraz łatwiejsze przeglądanie treści. Poprawa widoczności treści w internecie, a także ułatwienie dostępu do niej jest szczególnie istotne dla portali informacyjnych czy portali agregujących blogi.

Wyszukiwarka semantyczna

W oparciu o wyszukiwarkę nekst.pl stworzyliśmy produkt, który umożliwia semantyczne (tj. uwzględniające znaczenie tekstu) przeszukiwanie dowolnej kolekcji dokumentów. Wyszukiwarka semantyczna indeksuje zadany zbiór dokumentów i udostępnia inteligentny mechanizm wyszukiwawczy, który uczy się funkcji rangującej na podstawie ocen przykładowych wyników wyszukiwania. W procesie uczenia system dowiaduje się, jakie dokumenty są dla użytkownika istotniejsze od innych przy odpowiadaniu na przykładowe zapytania. Opracowaliśmy procedurę uczenia wyszukiwarki, która w minimalnym stopniu angażuje klienta.

Inne zastosowania

Wyszukiwarka, analiza sentymentu czy tagowanie semantyczne to tylko niektóre z możliwych zastosowań technologii NEKST.

W szczególności, zaawansowana obsługa języka naturalnego oraz opracowane przez nas metody klasyfikacji lub już sklasyfikowane przez nas zasoby dokumentów w języku polskim mogą stanowić punkt wyjścia do zbudowania zaawansowanych systemów eksperckich: prawnych, medycznych, marketingowych (np. analizujących i agregujących opinie lub dopasowujących treści reklamowe do treści stron), czy też CRM.

 

http://www.ipicom.pl/

Podziel się:

Nastepne

ARMZ: pieniądze dla ludzi z pomysłem

śr. sie 2 , 2017
Ta historia zaczęła się w 2004 roku. Wtedy właśnie, 30 grudnia zarejestrowano Agencję Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A.. Formalnie zaczęła działać od marca 2005 roku w niewielkim pokoju starej chrzanowskiej kamienicy, 7 lat później przeniosła się do własnego budynku świeżo wyremontowanego za pieniądze z programu operacyjnego dla woj. małopolskiego, z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, bo prowadzi również programy dla nich. Dziś, po 12 latach skutecznej pomocy setkom przedsiębiorców zasłużyła na miano […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie