IT w rehabilitacji

Proces rehabilitacji zazwyczaj jest nużący dla pacjenta. O ile osoby dorosłe są świadome, że bolesne nieraz ćwiczenia są konieczne, by wrócić do zdrowia, o tyle w przypadku dzieci największym wyzwaniem jest samo zmobilizowanie malucha do ich podjęcia

Dr Paweł Janik z Instytutu Informatyki Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego wraz z dr Małgorzatą Janik oraz mgr. inż. Michałem Pielką opracowują nowe technologie w zakresie inżynierii biomedycznej, które pozwolą uatrakcyjnić proces rehabilitacji np. poprzez zestrojenie go z odpowiednio zaprogramowanym tłem rozszerzonej rzeczywistości, a więc gier typu komputerowego. 

– Nasz zespół pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą pacjentowi na zaangażowanie się w grę wirtualną zaprogramowaną w taki sposób, by mobilizowała np. do konkretnych ćwiczeń oddechowych, które są jednocześnie punktowane – Akcją gry steruje się za pomocą oddechu poprzez opracowany przez nas czujnik połączony ze smartfonem – podkreśla kierownik zespołu, dr Paweł Janik.

Kolejnym rozwiązaniem dedykowanym dla rehabilitacji dróg oddechowych jest programowalna kamizelka oscylacyjna, wytwarzająca drgania przenoszone na klatkę piersiową, co ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Stanowi ona alternatywę dla tradycyjnego oklepywania, natomiast zautomatyzowanie tego procesu za pomocą kamizelki umożliwia pacjentowi samodzielne udrożnienie dróg oddechowych.

Oprócz urządzeń dedykowanych rehabilitacji oddechowej zespół pracuje również nad układami pomiarowymi i oprogramowaniem umożliwiającym wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej do rehabilitacji ruchowej.

– Oprócz specjalnych sensorów, zaprojektowaliśmy gry, do których lekarz lub fizjoterapeuta może wprowadzić odpowiedni wzorzec ruchu, który następnie ma powtarzać pacjent. Każde prawidłowe wykonanie czynności skutkuje zdobyciem punktów w grze, a zarazem uczy prawidłowego modelu ruchowego – dodaje dr Małgorzata Janik. Rozwiązania już teraz wzbudzają zainteresowanie ze strony firm komercyjnych.

Joanna Gulewicz

 

Dr Paweł Janik, kierownik zespołu, demonstruje  sprzęt do rehabilitacji dzieci

Fot: Agnieszka Szymala

Podziel się:

Nastepne

PWSZ w Elblągu kreuje rozwój regionu

czw. cze 27 , 2019
O tym, jak Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu w ciągu 22 lat wyrosła na silną, regionalną uczelnię rozpoznawalną w Polsce i w obszarze europejskiego szkolnictwa wyższego, z jej rektorem prof. dr. hab. inż. Zbigniewem Walczykiem rozmawia Danuta Klimek Jaki jest aktualny potencjał dydaktyczny PWSZ w Elblągu? Kształcimy na 10 kierunkach studiów I stopnia i na jednym II stopnia w czterech instytutach: Informatyki Stosowanej, Politechnicznym, Ekonomicznym oraz Pedagogiczno-Językowym. Mamy ok. […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie