O społecznym zrozumieniu branży, byciu Symbolem, a także stabilności opowiada w szczerej rozmowie Tomaszowi Popławskiemu Barbara Schmude, dyrektor działu prawnego Janvest S.A.
Symbol Partnera w Biznesie 2023: jakie znaczenie ma dla państwa to prestiżowe wyróżnienie?
Otrzymanie tej nagrody jest dla nas ważne; po pierwsze dlatego, że zostaliśmy dostrzeżeni przez media i innych obserwatorów rynku, a po drugie – że nasza działalność wzbudziła duże zainteresowanie i akceptację. Ma to ogromne znaczenie dla Janvestu, jak i dla całej branży. Wskazuje na coraz większe zrozumienie roli, jaką odgrywa w gospodarce rynek finansowania pozabankowego, a w szczególności fakt, że wyższe koszty takiego finansowania wynikają z większej elastyczności i wyższego ryzyka. Jeszcze do niedawna w mediach i w opinii publicznej panował stereotyp, że każda droższa pożyczka to już lichwa i pewne oszustwo. Niewielu tylko zdawało sobie sprawę z istnienia i roli, jaką odgrywa finansowanie pozabankowe firm. Jeszcze mniej rozumiało, skąd wynikają takie koszty. Nagroda ta dowodzi chęci większego zrozumienia tego zagadnienia i odkrycia sedna problemu, a zarazem złamania wcześniejszego stereotypu. To wyróżnienie dotyczy nie tylko Janvest, ale też całej branży finansowania pozabankowego firm. Wskazuje, że w przestrzeni medialnej, jak i w opinii publicznej – dojrzewa świadomość istotności tego rynku i pozytywnej roli, jaką odgrywa dla rozwoju wielu firm; w szczególności startupów, firm deweloperskich, handlowych czy branży hotelarskiej.
No właśnie, z czego wynika wyższa cena pożyczek pozabankowych?
Przede wszystkim z wyższego ryzyka udzielanych pożyczek, więc rynek finansowania pozabankowego firm pozyskuje kapitał od inwestorów drożej. Tym samym koszt kapitału jest wyższy, bo pożyczki są bardziej ryzykowne.
Skoro inwestor otrzymuje takie wysokie odsetki, to jak ma się to do limitu odsetek maksymalnych?
Ustawodawca dla takich inwestorów wprowadził regulację, dzięki której nie mają zastosowania żadne limity odsetek. Wynika ona z Ustawy o Emisji Obligacji. Czyli odsetki od obligacji mogą być adekwatnie wysokie do ryzyka finansowanego aktywa.
Jeśli firmy pożyczkowe muszą więcej zapłacić za kapitał, to również więcej muszą pobrać za udzieloną pożyczkę. Jak sobie z tym radzą?
Firmy pożyczkowe są już objęte limitem odsetek maksymalnych, ale ustawodawca nie ustanowił jakichkolwiek limitów na prowizje dla pożyczek pozabankowych dla biznesu. Dzięki temu prowizja stała się głównym źródłem przychodu, z którego finansuje się również te wyższe koszty uzyskania kapitału.
Dlaczego ustawodawca zdecydował się na szczególną regulację tych kosztów przy tego typu finansowaniu?
Wynika to z ochrony przede wszystkim rynku finansowego i stabilności rynku bankowego. Dzięki tej regulacji bardziej elastyczne i ryzykowne finansowanie biznesu jest oddzielone od struktur bankowych, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo dla systemu bankowego. Finansowanie obarczone ryzykiem zostało więc wyłączone do zupełnie osobnego segmentu rynku, co jest zabiegiem powszechnym w większości rozwiniętych gospodarczo państwach. To dlatego nagroda Symbolu dowodzi nowej oceny, zarówno firmy Janvest, jak i całego rynku. Pokazuje, że niezależni eksperci potrafią przekonać media i opinię publiczną, że firma Janvest, jak i cały ten sektor, nie ma nic wspólnego z lichwą, lecz stanowi bardzo istotne uzupełnienie oferty finansowej dla przedsiębiorstw. Dzięki temu wiele firm rozwinęło się i zrealizowało szereg nowatorskich i istotnych projektów.
Zbliżamy się do końca roku 2023. Jaki on był dla państwa?
Rok 2023 to rok w miarę stabilnego rozwoju gospodarczego, mimo, że cała gospodarka zmaga się z bardzo wysoką inflacją. Wzrost cen generuje wyższe zapotrzebowanie na elastyczne finansowanie i tu właśnie jest istotna rola do spełnienia dla finansowania pozabankowego. Przewidujemy, że w przyszłym roku będzie wzrastało zainteresowanie naszym produktem z uwagi na przewidywany wzrost gospodarczy i rozwój nowych przedsięwzięć wynikający z KPO.