Kielecki Park Technologiczny: miejsce przyjazne do tworzenia biznesu

Dlaczego cyfryzacja uważana jest za przyszłość konkurencyjności? Jak skutecznie rozwijać innowacje w Polsce? Jaki wpływ na otoczenie biznesowe mają powstające startupy? O szczegółach opowiadają Justyna Lichosik, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego oraz Dominik Kraska, zastępca dyrektora, w rozmowie z Adrianem Morelem.

Wielu przedsiębiorców potrzebuje dostępu do technologii, aby móc się rozwijać. Ten dostęp jest w stanie zapewnić Kielecki Park Technologiczny poprzez konsorcjum wspierające procesy cyfryzacji. Czym objawia się Digital Innovation Hub i jaki wpływ może mieć na środowisko biznesowe?

Kielecki Park Technologiczny: miejsce przyjazne do tworzenia biznesu – Monitor Rynkowy

Justyna Lichosik: Dostrzegamy duży impakt projektu związanego z cyfryzacją, który zaczynamy realizować z firmami mającymi doświadczenie w tym zakresie i w realizacji tego typu usług dla przedsiębiorstw. Po pierwsze, firmy potrzebują dokonywać rewolucji cyfrowej po to, aby dogonić Europę i świat. Sprawne wprowadzanie nowych technologii do swoich biznesów to jedyna pewna recepta na uzyskanie przewagi nad konkurencją.
Kielecki Park Technologiczny zrzesza ponad 200 firm. Są to przedsiębiorstwa zaawansowane technologicznie i kładące duży nacisk na rozwój innowacyjności. Jesteśmy jedynym regionalnym hubem w całej Polsce wschodniej. Stanowi to dla nas ogromny prestiż i wyróżnienie i liczymy na to, że realizując Digital Innovation Hub, również nasi lokatorzy będą dokonywali tej ewolucji, a nawet rewolucji.

Jakie możliwości daje ten projekt? DIH ma nam pomóc zapewnić przede wszystkim przewagę konkurencyjną lub przynajmniej wyrównanie szans w wyścigu z konkurencją, a w związku z tym zmniejszenie kosztów, zwiększenie efektywności oraz wydajności działania firmy. Również Komisja Europejska dostrzegła tę potrzebę na podstawie porównania z dużo bardziej rozwiniętymi cyfrowo firmami, zarówno amerykańskimi, jak i chińskimi. Wniosek jest jeden: jest to właściwy kierunek rozwoju, który powinny obrać europejskie firmy. KPT jest zatem w elitarnym klubie podmiotów, które będą na terenie całej Europy projektować i wdrażać procesy cyfryzacji.

Kielecki Park Technologiczny: miejsce przyjazne do tworzenia biznesu – Monitor Rynkowy

Dominik Kraska: Pamiętajmy o tym, że tylko jedenaście ośrodków w Polsce otrzymało status europejskiego ośrodka, a w całej Unii Europejskiej – ponad 100 podmiotów. Będziemy pewnego rodzaju one stop shopem pod kątem świadczenia usług cyfryzacyjnych od A do Z dla  danego przedsiębiorstwa. Chcemy rozmawiać z przedsiębiorcami na temat tego, czy konkretny zakres działalności oraz funkcjonujące procesy są odpowiednie do wdrożenia cyfryzacji. Planujemy pod tym kątem analizować gotowość do dojrzałości cyfrowej, a później prowadzić pogłębione analizy, natomiast współpraca z partnerami biznesowymi ma zapewnić konkretne wdrożenia. Będzie to więc pewien sygnał – dla wszystkich naszych potencjalnych klientów – że Kielecki Park Technologiczny jest właściwym miejscem, w którym można otrzymać odpowiednią wiedzę i konkretną usługę w zakresie implementacji nowej technologii czy narzędzia pomagające w procesie ucyfrowienia przedsiębiorstwa.

Czy DIH będzie swoim zasięgiem obejmował tylko społeczność lokalną?

DK: Pamiętajmy o tym, że Digital Innovation Hub oznacza, że działamy w sieci europejskiej. Projekt jest regionalnym DIH-em, ale nie będziemy uchylać się od wsparcia podmiotów spoza województwa. Wartością dodaną jest nasza obecność w dużej sieci ponad 100 ośrodków, które mają określone kompetencje. Pamiętajmy, że poza regionalnymi DIH-ami, istnieją też wysoko wyspecjalizowane, które mogą dotyczyć na przykład internetu rzeczy, cyberbezpieczeństwa czy sztucznej inteligencji. Jeśli pojawi się u nas klient, który będzie potrzebował wprowadzić rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, to my, dzięki temu, że znajdujemy się w dużej sieci, będziemy mogli zapytać inne ośrodki w Europie, kto jest w stanie pomóc w określonym, niejednokrotnie trudnym, skomplikowanym czy złożonym temacie. Pamiętajmy, że takie ośrodki jak nasz oznaczają często konsorcja z uczelniami, gdzie powstają bardzo zaawansowane rozwiązania technologiczne. Korzystając ze wsparcia w Kieleckim Parku Technologicznym gwarantujemy, że standardy świadczenia usług, które zostały określone przez Komisję Europejską, zostaną tutaj zapewnione, oraz że usługa zostanie zrealizowana na odpowiednio wysokim poziomie.

Co Digital Innovation Hub wniesie do sektora małych i średnich przedsiębiorstw?

DK: Przede wszystkim podstawowa zmiana to zmiana w kontekście konkurencyjności. Dzisiaj, aby przedsiębiorstwo mogło się rozwijać, musi być konkurencyjne. Pamiętajmy o tym, że odpowiedzią na COVID-19 była silna cyfryzacja wielu procesów. To ten impuls, który miał miejsce 3 lata temu, spowodował, że wiele przedsiębiorstw stanęło na skraju decyzji: zmieniać się i cyfryzować procesy lub zniknąć z rynku. Jeśli mówimy o technologiach, to przyśpieszenie jest jeszcze bardziej gwałtowne. Dzisiaj każde przedsiębiorstwo musi sobie jasno odpowiedzieć na pytanie: „Czy wsiadam do tego pociągu, czy wypadam z rynku?” I to jest właśnie ten proces, którego się nie da się już zatrzymać.

JL: Aby utrzymać się na rynku, należy być bardziej konkurencyjnym, dbać o poziom kosztów, o odpowiedni poziom usług i to między innymi cyfryzacja ma firmom zapewnić. Z jednej strony wpłynie ona na zmniejszenie kosztów, zwiększenie efektywności, zwiększenie standardów i jakości obsługi, a z drugiej strony – na satysfakcję klienta. Pozwoli to poszerzyć wachlarz usług, które do tej pory były świadczone tylko w sferze rzeczywistej, natomiast teraz będą też możliwe w sferze cyfrowej. 

DK: Wiadomo, że przedsiębiorstwa są na różnym poziomie rozwoju i może się okazać, że nie wszystkie będą gotowe do tego, aby zcyfryzować określony proces czy stworzyć nowy produkt w oparciu o rozwiązania cyfrowe. My w związku z tym chcemy podnosić tę świadomość. Będziemy to robić poprzez Akademię Digitalizacji, która jest jednym z kluczowych narzędzi w tym projekcie. Zdajemy sobie sprawę, że zmiana jest najtrudniejszą rzeczą w każdej organizacji, ponieważ w przedsiębiorstwach występuje związany z nią naturalny opór wewnętrzny. Musimy też pamiętać, że niektóre procesy cyfryzacyjne mogą powodować, że ludzie będą zastępowani przez odpowiednie maszyny i rozwiązania automatyzujące np. produkcję. Chcemy o tym rozmawiać w ramach naszej Akademii Digitalizacji poprzez różne formy: warsztaty, konferencje czy seminaria z przedsiębiorcami. Uczyć ich, że te procesy nie stanowią zagrożenia, lecz naturalny proces rozwojowy dla ich przyszłości. Planujemy zaprosić autorytety, które będą mogły opowiadać o tym, czego cyfryzacja może dokonać.

Poza Akademią Digitalizacji prowadzicie też projekty skierowane do start-upów, osób mających pomysł na biznes. Na czym one polegają? 

JL: Start-upy są przedsiębiorstwami z założenia już bardziej inteligentnymi, zaawansowanymi technologicznie i skalowalnymi. W związku z tym są one kilka kroków dalej w stosunku do przedsiębiorstw, które funkcjonują kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. 

Starsze przedsiębiorstwa mogą być mniej ucyfryzowane. Tam też pojawia się większy opór i obawa ze strony kadry menedżerskiej przed wprowadzaniem usług cyfryzacyjnych, ponieważ pracownicy mogą mieć obawy, że np. zrobotyzowanie produkcji spowoduje redukcję etatów. A tu nie o to chodzi. Doświadczenie i badania światowe pokazują, że cyfrowe rozwiązania przekładają się na uwolnienie ludzi od tych prac, które są najbardziej powtarzalne, żmudne i męczące.

DK: Spodziewamy się, że sektor MŚP będzie głównym adresatem w ramach Digital Innovation Hub, więc zapewne pojawią się przedsiębiorstwa, które nie tylko będą potrzebowały zmiany wewnętrznej w organizacji, ale również będą tworzyć nowe produkty cyfrowe. A jeśli będą je tworzyć, to często efektem takich działań jest wyjęcie określonego projektu z organizacji i powołanie start-upa celowego, który będzie mógł tworzyć, rozwijać i wprowadzać na rynek te nowe rozwiązania. Zwinność, łatwość zarządzania start-upem oraz możliwość pozyskania finansowania zewnętrznego jest większa niż w przypadku dużej organizacji, takiej jak średnie przedsiębiorstwo do 250 pracowników. My w Digital Innovation Hub mamy takie dedykowane ścieżki, które kierowane są również dla przedsięwzięć wychodzących ze średnich przedsiębiorstw w postaci start-upa. Tutaj chcemy zajmować się zarówno brokeringiem technologicznym, jak również szukać finansowania i wszystkich ścieżek możliwego skomercjalizowania konkretnego rozwiązania czy produktu.

Widać już pierwsze efekty takich kroków?

JL: Pierwsze namacalnie efekty zobaczymy już wkrótce. Jesteśmy w trakcie tzw. akceleracji spółek z pierwszego naboru. Zgłosiły się osoby, które chciały dostarczyć rozwiązania na wyzwania postawione przez dużych polskich przedsiębiorców. Dokonaliśmy wspólnie z nimi selekcji potencjalnych twórców. Start-upy niedawno rozpoczęły już pracę nad konkretnymi rozwiązaniami dla odbiorców. Bardzo nas cieszy fakt, że wyzwania stawiane przez naszych przedsiębiorców są na tyle ciekawe, że coraz więcej potencjalnych twórców czy start-upów chce dołączyć do naszej platformy.

Czy rodzą się u was dodatkowe pomysły na rozwiązania, które pomogłyby wzmocnić pozycję Kieleckiego Parku Technologicznego? 

JL: Przede wszystkim staramy się kłaść nacisk i w miarę równoważyć dwa obszary rozwoju. Z jednej strony będziemy chcieli rozwijać się w postaci dodatkowej infrastruktury, czyli nowych przestrzeni dla firm, które wybiorą naszą lokalizację do prowadzenia własnej działalności. Mamy plany, które zakładają, że już niedługo w Kieleckim Parku Technologicznym powstanie największy biurowiec klasy “A” i mamy nadzieję, że również w tym roku zaczniemy materializować ten projekt. Czekamy jednocześnie na odpowiednie rozwiązania finansowe, które pozwolą nam tę budowę rozpocząć.
Z drugiej strony wiemy, że to, co nas odróżnia od innych dostarczycieli znakomitych powierzchni biurowych, to dostarczanie usług, zarówno podstawowych i biznesowych, ale także tych, które pozwalają w szybki sposób wchodzić na ścieżkę rozwoju firmy. Są to są zaawansowane usługi rozwojowe, w tym między innymi rzeczy związane z cyfryzacją czy akceleracją. Projekt związany z Digital Innovation Hub, który właśnie się rozpoczął, będziemy rozwijać przez najbliższych kilka lat. Na pewno zrobimy wszystko, aby KPT nadal dostarczał rozwiązania dla projektów typu start-up, związanych z inkubacją czy z akceleracją, również międzynarodową, gdzie zagraniczne start-upy łączymy z polskimi odbiorcami. Będziemy chcieli też poszerzyć wachlarz i spektrum naszych działań o łączenie polskich start-upów z polskimi odbiorcami.

DK: Ważny jest dalszy rozwój infrastruktury z jak najlepszymi, dogodnymi warunkami do prowadzenia biznesu start-upowego oraz dla dojrzałych firm, które wprowadzają produkty innowacyjne. Drugi obszar związany jest z cyfryzacją i silnym wejściem na rynek z zaznaczeniem one stop shopu, jakim jest Digital Innovation Hub. Trzeci obszar to inkubacja z akceleracją. To są nasze priorytety, którym z pewnością będziemy poświęcać najwięcej czasu, aby mocno rozwijać możliwości Parku. Jednak nie zapominamy też o edukacji przedsiębiorczości, bo to też jeden z naszych celów. Kielecki Park Technologiczny jest jednostką organizacyjną miasta Kielce, w związku z tym staramy się tworzyć dobre przestrzenie i dobre warunki dla przyciągania inwestorów, w szczególności tych technologicznych. Dokładamy wszelkich starań, aby przedsiębiorstwa wybierały naszą lokalizację na swoją siedzibę. Zależy nam na tym, aby KPT było miejscem przychylnym do tworzenia biznesu, ponieważ mamy dogodne warunki, wsparcie w postaci ekspertów oraz usługi, które pozwalają na to, aby przedsięwzięcia mogły rozwijać się z sukcesem.

Podziel się:

Nastepne

Nicole Arendt - VAMPS. Świeża krew

wt. lut 21 , 2023
Główny bohater – osiemnastoletni Dillon Halloran – jest pół wampirem, pół człowiekiem, czyli dhampirem. Mieszka z ojcem na głębokiej irlandzkiej prowincji i nie zdaje sobie sprawy z tego, że oprócz świata zwykłych śmiertelników istnieje mroczna, tajemnicza rzeczywistość, w której rządzą wampiry. Nie może uwierzyć, kiedy ojciec oświadcza mu, że ma rozpocząć naukę w wyjątkowej szkole – akademii wampirów w Albinen, w szwajcarskich Alpach. To życzenie jego matki – pochodzącej ze […]
Nicole Arendt - VAMPS. Świeża krew – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie