Łukasiewicz- Łódzki Instytut Technologiczny  – nowy Instytut, nowe możliwości!

Powstanie Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego to istotna inicjatywa zarówno z perspektywy naukowo-badawczej, jak i biznesowej. Poprzez połączenie możliwości trzech łódzkich instytutów, Łukasiewicz – Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Łukasiewicz – Instytutu Przemysłu Skórzanego oraz Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa tworzymy jednostkę prezentującą zupełnie nową jakość oraz większe możliwości kooperacji na arenie międzynarodowej.

Autor: Anna Jurczak

Działalność nowego instytutu wpisuje się w 4 kluczowe kierunki badawcze Sieci Badawczej Łukasiewicz: Transformacja Cyfrowa, Inteligentna Mobilność, Zrównoważona Gospodarka i Energia oraz Zdrowie.

W Łukasiewicz – ŁIT realizowane będą badania w 15 obszarach, co pozwoli pracownikom na dynamiczny rozwój kariery zawodowej.

Konsolidacja łódzkich instytutów przyczyni się do rozwinięcia innowacyjnych rozwiązań, kompatybilnych z wieloma branżami, m.in. medyczną, chemiczną, opakowaniową, włókienniczą, skórzaną oraz rolno-spożywczą. Dzięki nowej organizacji Łukasiewicz – ŁIT stanie się atrakcyjnym partnerem dla przedsiębiorstw działających w wielu sektorach gospodarki. Nowy instytut to ponad 440 pracowników, niemal 90 mln rocznego budżetu, unikalna aparatura i potencjał kadry naukowej, zlokalizowany w 7 centrach badawczych.

Symboliczne otwarcie Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego odbędzie się
1 kwietnia 2022 r. o godz. 10.00 w głównej siedzibie przy ul. Skłodowskiej-Curie 19/27
w Łodzi. Podczas Konferencji prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński wręczy powołanie dr Radosławowi Dziubie przyszłemu dyrektorowi.

Spotkanie w dniu uroczystości będzie okazją do wspólnej rozmowy na temat Łodzi, jej potencjału oraz możliwości współpracy na rzecz całego regionu.

Panie Dyrektorze, jest Pan liderem połączenia trzech łódzkich Instytutów Łukasiewicza: Łukasiewicz – Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Łukasiewicz – Instytutu Przemysłu Skórzanego i Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa. Czy może Pan coś więcej powiedzieć o planowanej konsolidacji łódzkich Instytutów Łukasiewicza? 
Radosław Dziuba: Na mocy uchwały Rady Centrum Łukasiewicz z dn. 15.11.2021 r. w wyniku połączenia zostaje powołany Łukasiewicz –  Łódzki Instytut Technologiczny. Będzie to silna, interdyscyplinarna jednostka o międzynarodowym zasięgu, obejmująca działalnością większość sektorów gospodarki. Łukasiewicz – ŁIT zwiększy spectrum dotychczasowej  działalności instytutów go tworzących, a prowadzone projekty badawcze będą realizowane z większym potencjałem. Powstanie skonsolidowanego instytutu pozwoli pracownikom badawczym na bardziej intensywne rozwijanie swojej kariery w zakresie B+R. W połączonym instytucie zachowane zostaną tożsamości dotychczasowych kierunków badawczych, ale równocześnie rozwijane będą nowe obszary, które są nieodzowne w kreowaniu innowacji we współczesnej gospodarce.

2022 rok to wiele wyzwań przed Łukasiewicz – ŁIT. Jakie plany na najbliższy czas?
Radosław Dziuba: Świat nauki i biznesu jest wyjątkowo dynamiczny, dlatego też dobry plan i determinacja w działaniach, to podstawa współpracy tych środowisk, a następnie wspólnego sukcesu. Jestem przekonany, że dzięki naszym zasobom ludzkim osiągniemy wszystkie założone cele.
Będziemy realizować projekty w naturalnych dla łączonych instytutów obszarach naukowych i badawczych oraz pozyskiwać w zupełnie nowych, zwiększymy intensywność współpracy z biznesem, będziemy prowadzić wspólną politykę rozbudowy i modernizacji obecnej infrastruktury. Stworzymy wspólną ofertę usług skierowaną do przedsiębiorców, rozszerzoną o obszary badawcze, będące efektem synergii pracy naukowców. Połączenie sił wszystkich instytutów w zakresie certyfikacji efektywnie przyczyni się do pozyskania notyfikacji krajowych i międzynarodowych w nowych obszarach, tym samym wzmocnimy pozycję konkurencyjną Łukasiewicza na rynku badawczo-rozwojowym.


Podziel się:

Nastepne

PE: Komisja Europejska musi natychmiast zastosować mechanizm warunkowości

czw. mar 10 , 2022
Komisja Europejska musi podjąć pilne działania i natychmiast zastosować mechanizm warunkowości związanej z praworządnością powiadamiając o tym na piśmie zainteresowane państwa członkowskie – podkreślił Parlament Europejski. W przyjętej w czwartek rezolucji europosłowie z zadowoleniem przyjęli niedawny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oddalający skargi Węgier i Polski na rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności, a także wnioski Trybunału, że rozporządzenie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i jej uprawnieniami w zakresie […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie