PE: Komisja Europejska musi natychmiast zastosować mechanizm warunkowości

Komisja Europejska musi podjąć pilne działania i natychmiast zastosować mechanizm warunkowości związanej z praworządnością powiadamiając o tym na piśmie zainteresowane państwa członkowskie – podkreślił Parlament Europejski.

European Union, 2021

W przyjętej w czwartek rezolucji europosłowie z zadowoleniem przyjęli niedawny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oddalający skargi Węgier i Polski na rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności, a także wnioski Trybunału, że rozporządzenie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i jej uprawnieniami w zakresie praworządności.

PE podkreśla, że nadszedł czas, aby Komisja wypełniła swoje obowiązki strażniczki traktatów i natychmiast reagowała na obecne poważne naruszenia zasad praworządności w niektórych państwach członkowskich, co stanowi – zdaniem europosłów – poważne zagrożenie dla interesów finansowych Unii.

„Bezczynność i pobłażliwe podejście do struktur oligarchicznych oraz systemowe naruszanie praworządności osłabiają całą Unię Europejską i podważają zaufanie jej obywateli” – zaznaczono w rezolucji. Posłowie uważają, że należy dopilnować, „by pieniądze podatników nigdy nie trafiały do kieszeni tych, którzy podważają wspólne wartości UE”.

Według eurodeputowanych, odpowiedź Komisji na orzeczenia ETS z 16 lutego 2022 r. jest „niewystarczająca”. Podkreślają, że Komisja ma obowiązek wdrażania prawodawstwa UE „niezależnie od kalendarza wyborczego w państwach członkowskich”.

W rezolucji odnotowano, że w październiku 2021 r. Parlament wszczął postępowanie przeciwko Komisji w związku z niestosowaniem przez nią rozporządzenia i próbą „gry na czas”. Posłowie zaznaczają, że Mechanizm Warunkowości w zakresie Praworządności powinien być stosowany zarówno do budżetu Unii Europejskiej, jak i do funduszy pakietu NextGenerationEU.

Rezolucję przyjęto 478 głosami do 155, przy 29 wstrzymujących się od głosu.

PE wskazuje, że rozporządzenie w sprawie uwarunkowania dostępu do funduszy UE od praworządności weszło w życie 1 stycznia 2021 roku, jednak jak dotąd Komisja nie zastosowała go. 11 marca 2021 roku, Polska i Węgry zaskarżyły rozporządzenie do Trybunału Sprawiedliwości UE. 16 lutego 2022 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie, zgodnie z którym skargi Węgier i Polski powinny zostać oddalone.

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Dr M. Prawda: Obecna sytuacja to szansa na nowe otwarcie w relacjach z UE

pt. mar 11 , 2022
– Sprawy Krajowego Planu Odbudowy i uchodźców z Ukrainy to są dwa różne porządki, dwie sytuacje i nie warto tego łączyć. Ja bym obstawiał, że te pieniądze będą przekazane do Polski w bardzo szybkim czasie, że Unia odblokuje te środki. Aczkolwiek zdarzy się to dopiero, jeżeli Polska spełni większość warunków postawionych przez UE – ocenia dr Marek Prawda, dyplomata, były dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jak podkreśla, obecna sytuacja jest ogromną szansą na nowe otwarcie w relacjach z Unią […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie