29 czerwca br. siedzibę firmy InPhoTech w podwarszawskim Ołtarzewie odwiedził dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy firmy z NCBR, zaprezentowania nowoczesnej przestrzeni laboratoryjnej oraz zaawansowanych technologicznie rozwiązań i produktów.
Ważną częścią wizyty było spotkanie z pracownikami firmy i rozmowa na temat wdrażania innowacji oraz przyszłości polskiej gospodarki.
Odwiedziny w InPhoTech obyły się w ramach realizacji nowej strategii NCBR, która zakłada szerszą współpracę pomiędzy centrum a beneficjentami. Dyrektor Kamieniecki uczestniczył m.in. w demonstracji działania światłowodu siedmiordzeniowego, unikatowego polskiego produktu dla telekomunikacji nowej generacji.
– Światłowód wielordzeniowy, spełniając te same standardy co tradycyjne światłowody ma jednocześnie siedem razy większą przepustowość. Wykorzystanie istniejących kanalizacji do transmisji światłowodem wielordzeniowym wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem i perspektywicznym z uwagi na sieć 5G, która jest anonsowana przez naszych operatorów, i już w niektórych fragmentach kraju istnieje, ale tak naprawdę prawdziwy boom na to wszystko jest jeszcze przed nami – powiedział dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. Zastosowanie sztandarowego produktu grupy InPhoTech wydaje się szczególnie istotne przez pryzmat konieczności cyfryzacji polskich przedsiębiorstw.
– Przedostatnie miejsce Polski w raporcie Siemensa dotyczącym cyfryzacji w Europie trzeba rozpatrywać jako szansę. Mamy wreszcie produkt, który kompleksowo przyczyni się do zwiększenia pojemności sieci telekomunikacyjnych oraz zasobów w centrach danych – dodał Krzysztof Witoń, prezes zarządu IPT Fiber, spółki z grupy InPhoTech, której zadaniem jest wdrożenie światłowodów specjalnych do przemysłu.
W trakcie wizyty dyrektor Kamieniecki zwiedził nową przestrzeń laboratoryjną, zapoznał się z osiągnięciami firmy oraz wynikami komercjalizacji projektów, a także wziął udział w spotkaniu z pracownikami firmy. – Cieszymy się z możliwości zaprezentowania Panu Dyrektorowi, że realizacja projektów w dziedzinie fotoniki światłowodowej, wspieranych przez NCBR, znajduje zastosowanie we wdrożeniach przemysłowych. To dla nas niezwykle ważne, że Pan Dyrektor znalazł czas również na spotkanie i wymianę poglądów z naszym zespołem – podsumował dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu firmy InPhoTech.
Grupa InPhoTech, która została założona w 2010 roku przez Tomasza Nasiłowskiego opracowuje i wdraża rozwiązania oraz produkty oparte na unikatowej polskiej technologii światłowodowej. Głównym osiągnięciem InPhoTech jest światłowód wielordzeniowy IPT-CORE dla telekomunikacji nowej generacji i sieci 5G, którego pionierska instalacja miała miejsce w 2020 roku.
Źródło: InPhoTech/Beata Bieńkowska