Mocny partner w biznesie

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Przemysłu Skórzanego od lat słynie z opinii wiarygodnego partnera biznesowego, naukowego i przemysłowego. 

– Aktywnie działamy w zakresie usług komercyjnych, nowych projektów B+R i komercjalizacji wyników prac badawczych, czego ukoronowaniem jest trzecie już uzyskane przez nas wyróżnienie Symbolu Synergii Nauki i Biznesu – podkreśla dr inż. Katarzyna Ławińska, pełnomocnik Dyrektora ds. Badawczych.

W ostatnim roku instytut dużo uwagi poświęcił udoskonaleniu systemu jakości, pozwalającemu wszystkim akredytowanym laboratoriom pracować w oparciu o jeden wystandaryzowany system jakości. Wprowadzany jest też system LIMS, który umożliwi automatyczną rejestrację próbek laboratoryjnych, ułatwiając kontakt z klientem i maksymalnie przyspieszając reakcję na jego zapytanie.

W pracy badawczej związanej bezpośrednio z branżą instytut skupia się obecnie na modyfikacji materiałów skórzanych przyjaznymi środowisku olejkami eterycznymi. Rozwija jednak również kilka nowych ścieżek badawczych, jak badania nad bezpieczeństwem żywności w zakresie poszczególnych jej składników czy bezpieczeństwem środowiskowym. Jedną z ważniejszych dziedzin, wokół których skupia się uwaga naukowców instytutu, jest kwestia zagospodarowania odpadów uciążliwych dla środowiska ze względu na różnorodny skład czy ilość generowaną w produkcji przemysłowej.

– Już od dawna stawiamy na technologie przyjazne środowisku, stąd pojawił się zupełnie nowy kierunek prac związanych z budownictwem modułowym opartym o wykorzystanie odpadów branżowych czy biostymulatorami do roślin pochodzących z materiałów odpadowych produkcji skórzanej i innej – wyjaśnia Katarzyna Ławińska.

Misja ta przyświecała naukowcom także podczas przygotowań związanych z utworzeniem Centrum Badawczo-Rozwojowego BIO-MAS, którego otwarcie planowane jest już na przyszły rok.

Joanna Gulewicz

Podziel się:

Nastepne

Think Tank PE: plan działania UE przeciwko rasizmowi - odpowiednim narzędziem zwalczania rasizmu

wt. lis 30 , 2021
Plan działania UE przeciwko rasizmowi na lata 2020-2025 jest odpowiednim narzędziem zwalczania rasizmu w dziedzinie kultury, edukacji, mediów i sportu. Jednak programy Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności i Kreatywna Europa mogłyby odnosić się do niego w większym stopniu – oceniono w analizie Think Tanku PE. Opublikowany na stronie Think Tanku Parlamentu Europejskiego raport dotyczący roli kultury, edukacji, mediów i sportów w zwalczaniu rasizmu powstał na potrzeby Komisji Kultury i Edukacji PE. […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie