W 2020 roku w Polsce zostało wygenerowane 13,1 mld ton śmieci i jest to wzrost o 2,9% względem roku 2019. 59% tej ilości śmieci została poddana recyklingowi. Dla porównania w 2019 roku było to 34,1%, a w 2000 – zaledwie 2,1%. Duży wzrost rozwoju rynku segregacji i przetwórstwa odpadów związany jest z dyrektywą unijną, która wymusza na polskiej gospodarce osiągnięcie poziomu 65% przetworzonych odpadów do 2035 roku.
– Poziom recyklingu w Polsce przez ostatnie 20 lat wzrasta, ale nadal jako gospodarka mamy wiele do zrobienia, głównie pod kątem inwestycji w sprzęt oraz technologie. Proces ten rozpoczął się kilka lat temu i trwa, ale to najbliższa dekada będzie pod tym kątem kluczowa, jeżeli chcemy osiągnąć oczekiwane przez Unię Europejską normy ekologiczne. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich technologii oraz przeliczenie korzyści, jakich każdy z inwestorów ma prawo się spodziewać po ich wdrożeniu – mówi Szymon Atraszkiewicz, prezes EWPA Sp. z o.o.

W wielu sortowniach w Polsce proces ten nadal wygląda jak na początku XXI w. i jest najczęściej wykonywany przez pracowników ręcznie. W nowoczesnych, zachodnich zakładach jest to już w pełni automatyczny proces, który generuje wiele korzyści z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz korzyści czysto ekonomicznych. Taka technologia jest już w Polsce dostępna. Jednym z dystrybutorów takich nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań jest EWPA Sp. z o.o., która dostarcza je na rynek polski.
– Niestety w polskich przedsiębiorstwach można zauważyć jedynie elementy tych w pełni automatycznych linii, ale ten proces się już rozpoczął. Cała branża zmierza w kierunku automatyzacji, wprowadzenia robotyki w celu uzyskania gotowego produktu od A do Z bez fizycznej i obciążającej oraz niebezpiecznej pracy fizycznej pracowników. Taki proces jest też zwyczajnie tańszy – dodaje Szymon Atraszkiewicz.
Nowoczesne i w pełni zautomatyzowane linie przetwórstwa odpadów mogą pracować 24h/dobę i 7 dni w tygodniu. Taki proces segregacji śmieci wyklucza wypadki pracowników sortowni. Kolejnym wyzwaniem jest pozyskanie siły roboczej, dlatego automatyzacja procesów jest już nie wyborem, a koniecznością wymuszoną przez gospodarkę. Podobna sytuacja zauważalna jest już od lat również w innych gałęziach gospodarki, takich jak produkcja, gdzie zakłady robotyzują możliwie wiele powtarzalnych czynności. Wśród korzyści ekonomicznych należy wymienić amortyzację sprzętu, która w porównaniu z rosnącymi kosztami zatrudnienia staje się bardzo rentowną inwestycją – w szczególności, gdy dołożone zostają do tego środki, które można uzyskać z funduszy Unii Europejskiej na działania związane z przetwórstwem odpadów.
– Planem naszej firmy jest brać aktywny udział w rozwoju branży recyklingu w Polsce. Jestem prywatnie dumny z faktu, że EWPA zaangażowała się w rozwój proekologicznych technologii dla branży recyklingu w Polsce oraz z tego, że dokładamy swoją cegiełkę do tej rewolucyjnej zmiany podejścia, co w konsekwencji przekłada się na zwiększenie jakości życia Polaków. Świat tonie w śmieciach, a my pomagamy go ratować. Wiele branż korzysta z materiałów odzyskanych w procesie recyklingu i jest to jedyny słuszny kierunek. Staramy się, aby nasza aktywność przyczyniła się do zwiększenia świadomości ekologicznej oraz pozwoliła stać się Polsce nowoczesnym, zadbanym i czystym krajem – sumuje Szymon Atraszkiewicz.