Już w przyszłym tygodniu, w dniach 26 – 27 września w Gdańsku na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO odbędzie się I konferencja Green Energy Tricity (GET) poświęcona energii odnawialnej.
Jak podkreślają organizatorzy, to pierwsze wydarzenie, na którym w jednym miejscu integrowane będą różne dziedziny wiedzy dopasowanej do aktualnych potrzeb przedsiębiorców.
– Wartością konferencji GET w stosunku do innych wydarzeń, w których brałem udział, jest to, że GET zbiera pod jednym dachem wiele informacji o inteligentnym podejściu do energii – mówi Dariusz Jachowicz, prezes Grupy Technologicznej ASE. – Istnieją bowiem różne konferencje dotyczące wodoru czy magazynowania energii, jednak dzieją się one niezależnie od siebie. Podczas GET łączymy te dziedziny, dokładając do nich m.in. obszary magazynowania ciepła czy kwestie finansowania zielonych technologii. Ważne jest przy tym kompleksowe podejście do zarządzania problemami energetycznymi. Magazynowanie energii elektrycznej, magazynowanie energii cieplnej, magazynowanie energii w postaci magazynów wodoru – to obszary, które muszą żyć ze sobą w harmonii.
Inteligentna energetyka w skali mikro
W Polsce odbywa się sporo konferencji poświęconych koncepcji smart grid, które są organizowane w skali makro, a więc z punktu widzenia gospodarki energetycznej na poziomie krajowym czy regionalnym. Natomiast organizatorom GET zależy na spojrzeniu mikro, na użytkowniku energii, którym jest przedsiębiorca.
Ten obszar poruszony będzie w pierwszym panelu dyskusyjnym pt. „Energia”. Panel „Wodór” z kolei skupi się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem wodoru, jego produkcją i magazynowaniem, a także odpowiedzią na pytania, w jakim obszarze i komu opłaca się go wykorzystywać.
Bardzo aktualne zagadnienia omawiane będą również na panelu „ESG i finansowanie”. To o tyle istotne, że krąg podmiotów zobowiązanych do raportowania pozafinansowego ESG będzie się poszerzał.
– Komponentem środowiskowym ESG jest konieczność dekarbonizacji przedsiębiorstw, a nowoczesne technologie służące temu nie są tanie. Dlatego podpowiemy również, jak zdobyć na nie dofinansowanie – mówi Adam Jachowicz, koordynator technologii termicznych Grupy Technologicznej ASE.
Z kolei prowadzony w języku angielskim panel „Zero emission heating” poświęcony będzie zagadnieniu odejścia od paliw kopalnych, m.in. gazu ziemnego, na rzecz zeroemisyjnych instalacji grzewczych.
– Opowiemy też o technologiach znanych na południu, w krajach takich jak Hiszpania czy Arabia Saudyjska, które mają wiedzę o tym, w jaki sposób zmagazynować ciepło o wysokiej temperaturze. Jest to bardzo użyteczne, bo gorącą parą możemy np. zasilić turbinę parową i uzyskać prąd. Chcielibyśmy „zaimportować” do Polski rozwiązania, które sprawdzają się na świecie – dodaje Adam Jachowicz.
Kolejny panel dotyczy EPC, czyli instalacji pod klucz, z naciskiem na zielone technologie. – Odpowiemy w nim na pytania dotyczące roli projektowania, koncepcji i analiz oraz jak można znaleźć oszczędności – dodaje Dariusz Jachowicz.
Wind of change
„Wind of change” to nazwa ostatniego panelu, który odbywa się w drugim dniu wydarzenia i który dotyczyć będzie energetyki wiatrowej. Na panelu zostanie przeprowadzona dyskusja na temat tego, jak krajowi przedsiębiorcy mogą dziś wykorzystać energetykę wiatrową – inwestować samodzielnie w farmy wiatrowe, czy kupować energię z nich na podstawie kontraktów PPA. A mogą świadczyć usługi dla energetyki wiatrowej lub inwestować w małe przydomowe elektrownie. Panel poprowadzi Maciej Stryjecki, menadżer z wieloletnim doświadczeniem z rynku energetyki wiatrowej, dziś odpowiadający za „wiatr zmian” w Grupie ASE jako prezes nowej spółki ASE Offshore.
– Biorąc przez wiele lat udział w zarządzaniu przygotowaniem morskich farm wiatrowych do budowy, zarówno jako właściciel i prezes małej spółki doradczej SMDI, jak i będąc szefem zespołu offshore Polenergii, zrozumiałem, że takie projekty zarządzane są przez wielkie firmy, które preferują współpracę z równie wielkimi firmami, mającymi kompleksowe oferty – mówi Maciej Stryjecki. – Wytworzyło to sytuację na rynku, w której duże, międzynarodowe podmioty zdobywały kontrakty, bo oferowały szeroki pakiet działań, ale wykonywały je potem przy pomocy polskich firm, które brały po kawałku różne elementy z tych kontraktów, ponieważ dysponowały lepszą wiedzą o lokalnych regulacjach i uwarunkowaniach. Doszedłem do wniosku, że warto tę tendencję odwrócić. Wiedząc, że w Grupie Technologicznej ASE jest kilka spółek, które świadczą różne elementy usług dla morskich farm wiatrowych, m.in. w ochronie środowiska, projektowaniu i pozwoleniach na budowę, podjąłem rozmowy z prezesem Dariuszem Jachowiczem o integracji pracy spółek Projmors, Eko-Konsult, Biproraf, Squadron czy moja SMDI na rzecz morskiej energetyki. Takim integratorem jest powstały z synergii ASE Offshore. Docelowo chcemy stworzyć szeroką platformę polskich usług offshorowych, na którą zaprosimy inne polskie firmy. Dzięki temu będziemy mogli wspólnie startować w największych przetargach i je realizować.
Jacek Bies
Organizatorem konferencji GET jest Grupa Technologiczna ASE posiadająca wieloletnie doświadczenie w projektach związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz technologiami wodorowymi. W wydarzenie zaangażowane są też m.in. spółki z Grupy: Biproraf, Projmors, Eko-Konsult, ASE ATEX, Camino Project, Elmech-ASE, ASE Offshore. Głównymi partnerami konferencji są firmy Mercor S.A. (partner strategiczny) i CIVITTA. Konferencja została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. |
Strona konferencji i agenda wydarzenia: www.getase.com |