To dobry rok dla Neapco Europe. Mieszczący się w Praszce zakład, będący największym pracodawcą powiatu oleskiego oraz jednym z najważniejszych dostawców branży automotive w województwie opolskim – inauguruje swoje nowe inwestycje
Zakład w Praszce, którego flagowym produktem są półosie napędowe do pojazdów wielkich, światowych marek, ma na koncie długą historię. Obecnie, jako ważny element światowego koncernu Neapco, nabiera wielkiego wiatru w żagle i wnosi duży wkład w budowanie prawdziwie globalnego biznesu. Sam koncern, mający siedzibę w USA, skupia się na dostarczaniu innowacyjnych rozwiązaniach technicznych w zakresie przenoszenia napędu dla branży automotive. Teraz, świętując 100-lecie swojej działalności, koncern Neapco zainaugurował w Praszce realizację kilku inwestycji o łącznej wartości ponad 20 mln zł.
Dzięki pierwszej z nich, polegającej na budowie Centrum Badawczo-Rozwojowego z prototypownią, zakład znacząco zwiększy zdolności produkcyjne prototypowych serii produktowych, skróci czas ich przygotowania, a także zyska możliwość ich testowania m.in. na specjalistycznym stanowisku. Projekty badawczo-rozwojowe, które rozwijane będą równocześnie, skupią się na opracowaniu innowacyjnych półosi o zmniejszonej masie i zwiększonych osiągach dedykowanych, również do samochodów z napędem elektrycznym.
Druga inwestycja wiąże się z innowacyjną technologią wykorzystującą nanocząsteczki grafenu, która pozwoli na podwyższenie odporności korozyjnej oraz wytrzymałości mechanicznej malowanych powierzchni. Będzie ona możliwa do wdrożenia dzięki inwestycji w malarnię proszkową, której otwarcie zaplanowano na marzec 2022 roku. Projekt o wartości nieco ponad 11 mln złotych zajmie powierzchnię ponad 2 tys. m kw.
Trzecim z projektów jest budowa zautomatyzowanej, energooszczędnej instalacji oczyszczalni ścieków, która umożliwi obróbkę ścieków przemysłowych powstających w procesach odlewania aluminium, hartowania, obróbki maszynowej czy mycia komponentów. Nowa, bardziej wydajna instalacja zastąpi działającą dotychczas oczyszczalnię, umożliwiając zwiększenie produkcji w przyszłości.
Czwarte z zaplanowanych działań to modułowa rozbudowa hali magazynowo-produkcyjnej. W pierwszym etapie planowana jest budowa o powierzchni 700 m kw., a drugi etap ma pozwolić na rozbudowę o kolejne 1 400 m kw., z możliwością rozbudowy do aż 10 000 m kw.
– Zainaugurowane dziś inwestycje pozwolą nam zwiększyć zdolność produkcyjną oraz umożliwią zrównoważony rozwój na kolejne lata. Nie byłyby one możliwe bez ogromnego zaufania, jakim darzymy zespół menedżerów i pracowników zakładu w Polsce. O tym, jak duże jest to zaufanie, świadczyć może fakt, że spośród wszystkich światowych lokalizacji Neapco tylko zakład w Praszce wraz z budynkami i terenem zostały zakupione na własność przez Neapco, a wszystkie pozostałe obiekty są wynajmowane. Pasja i zaangażowanie zespołu w Praszce są naprawdę wyjątkowe, dlatego każda wizyta tutaj jest dla mnie ogromną przyjemnością – powiedział na uroczystości inauguracyjnej Gerald E. Coster, wiceprezes ds. operacyjnych Neapco Holding LLC.
– Wszystkie nowe projekty inwestycyjne przyczynią się do wzmocnienia naszej pozycji na arenie światowej. Oczyszczania ścieków jest niezbędna dla dalszego zrównoważonego wzrostu biznesu. Nowoczesne Centrum Testów i Rozwoju Produktów pozwoli nam dotrzymywać kroku przy rosnącym oczekiwaniom klientów, a nowoczesna malarnia oparta na unikalnej technologii wykorzystania nanocząstek grafenu pomoże nam w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej. Wszystkie inwestycje, łącznie z rozbudową zakładu, pozwolą też utrzymać aktualne i tworzyć kolejne miejsca pracy – mówił podczas uroczystości Edmund Majtyka, prezes zarządu Neapco Europe sp. z o.o.
Dynamiczne lata rozwoju
Niezależnie od marki Neapco, na uwagę zasługuje odrębna historia samego zakładu w Praszce, która rozpoczęła się wraz z utworzeniem Zakładów Sprzętu Motoryzacyjnego w 1957 roku. Zakład został powołany do wytwarzania nieskomplikowanych podzespołów samochodowych, gdzie z czasem wprowadzano produkty takie, jak: elementy chłodnic, reflektory, lusterka czy komponenty elektrotechniczne do kultowych już dziś żuków, starów i jelczy.
Przełomowym okazało się uruchomienie produkcji pneumatycznych układów hamulcowych na licencji WABCO, co jednocześnie wiązało się z ogromnymi inwestycjami oraz transferem wiedzy i technologii. W rezultacie powstał nowy jak na owe czasy zakład z pełną infrastrukturą, w tym także mieszkaniową i socjalną dla przybywających z całej Polski pracowników.
Zakład kilkakroć zmieniał nazwę. Jeden z ważnych przełomów w rozwoju nastąpił w 1998 roku, kiedy właścicielem stał się amerykański koncern Visteon silnie związany z Fordem. Wówczas konieczne było dostosowanie zakładu do międzynarodowych wymagań branży motoryzacyjnej. Dzięki wdrożeniu odpowiednich standardów, w 2003 roku uruchomiono pierwsze linie montażu półosi, które z czasem stały się produktem flagowym.
W roku 2007 Visteon sprzedał zakład Funduszowi Inwestycyjnemu „Orlando”, który powołał spółkę TeDrive Poland sp. z o.o. Równocześnie ponownie zainwestowano w odlewnię aluminium, rozwijano produkcję półosi, a także system zarządzania produkcją klasy ERP. Kryzys roku 2009 spowodował kolejną zmianę właściciela, którym od lipca następnego roku stało się Neapco Holdings LLC.
Globalny właściciel zainwestował w linie produkcyjne do obróbki maszynowej i montażu oraz w kolejne maszyny odlewnicze. Zarząd spółki sukcesywnie budował zaufanie klientów, czego owocem była dywersyfikacja i stabilizacja produkcji. Równocześnie inwestował w zespół pracowników, co pozwoliło na ulokowanie w Praszce kilku ważnych funkcji dla działalności Neapco zarówno w Europie, jak i na świecie.
Aktualnie zakład Neapco w Praszce produkuje podzespoły dla takich klientów jak: BMW, Daimler, Ford, VW, GM. Jego wyniki rosną i napawają opty-mizmem. Zatrudnia bezpośrednio blisko 950 osób. Dalszych kilkaset zatrudnionych u podwykonawców pracuje w zakładach znajdujących się na terenie strefy przemysłowej spółki.
Jakub Lisiecki
współpr. Adrian Morel