Lidzbark Warmiński to dynamicznie, rozwojowe i urocze miasto. Tętni życiem, a przede wszystkim – zaprasza inwestorów. Z Jackiem Wiśniowskim, burmistrzem miasta, rozmawia Grażyna Herich
Czy widzi pan szansę na to, by Lidzbark stał się jednym z najpiękniejszych uzdrowisk w Polsce?
Zdecydowanie. Koncentrujemy nasze wysiłki m.in. na uzyskaniu statusu miasta uzdrowiskowego. Nastawiamy się na rozwój szeroko pojętego zdrowia i turystyki. Mamy tutaj wiele pięknych miejsc, które rewitalizujemy, jak choćby dolina rzeki Symsarny. Połączona ścieżkami spacerowymi i rowerowymi z termami, hotelami i jeziorem, stanowi unikalną atrakcję turystyczną. Kiedy 9 lat temu zostałem burmistrzem, miałem taką właśnie wizję rozwoju Lidzbarka. Wiedziałem, że należy wyeksponować to, co miasto otrzymało w prezencie od natury oraz historii. Przed wielu laty było miastem uzdrowiskowym. Stopniowo przywracamy tę świetność. Wybudowaliśmy termy, pierwsze takie w północnej Polsce. Powstał park uzdrowiskowy, tężnia, niedawno otworzyliśmy Pawilon Zdrowia z grotą solną i małą tężnią solankową. Budowla pięknie komponuje się z lasem, jeziorem i łąkami. Już można korzystać z jej oferty. Mieszkańcy Lidzbarka mają wejścia bezpłatnie, ale liczymy, że nasz kompleks przyciągnie również turystów.
Czy na takie inwestycje wystarczają tylko środki własne samorządu ?
Oczywiście nie, ale dzięki świetnemu zespołowi, który zdołałem zebrać, odnosimy spektakularne sukcesy w pozyskiwaniu takich środków. Na część uzdrowiskową przeznaczyliśmy około 16 mln środków własnych i aż 24 mln środków zewnętrznych, nie mówiąc o termach (razem: 100 mln zł). Na przestrzeni ostatnich lat jesteśmy w czołówce polskich miast powiatowych, gdy chodzi o skuteczność pozyskiwania zewnętrznych pieniędzy na nowe inwestycje.
Już wiemy, że Lidzbark Warmiński zmierza do uzyskania statusu miejscowości uzdrowiskowej. Na czym panu jeszcze zależy?
Duży nacisk kładziemy na działania prospołeczne, kulturalne, infrastrukturalne oraz ekologiczne. Stawiamy na zeroemisyjny transport. Kupiliśmy 4 elektryczne autobusy (zapewniamy bezpłatną komunikację miejską!), przeprowadzamy akcje wymiany źródeł grzewczych na nowoczesne. Prezentem od losu jest fakt, że mieszkamy w tak uroczym zakątku kraju. To ogromny i atrakcyjny potencjał! Dodam jeszcze, że mamy w Lidzbarku perełki historyczne i architektoniczne, takie jak chociażby zamek biskupów warmińskich, w którym mieszkali m.in. Mikołaj Kopernik czy Ignacy Krasicki. Podsumowując: zapraszamy inwestorów! Mamy świetne tereny, częściowo już uzbrojone. Zapewniamy wsparcie i pomoc. Firmy, które u nas się ulokują, odczują mnóstwo korzyści. To będzie dobra decyzja.