Odpowiedzialność społeczna BP

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski firma BP Europa SE, oddział w Polsce przygotowała raport o zmianach społecznych na przestrzeni ostatniego wieku

Firma BP w Polsce, wraz ze swoimi partnerami społecznymi, przygotowała raport o zmianach w zakresie działań związanych z dobroczynnością na przestrzeni ostatniego wieku. W jego tworzeniu wzięli udział partnerzy społeczni spółki, tacy jak: TOPR, Stowarzyszenie SIEMACHA, Hospicjum im. św. Łazarza, Stowarzyszenie WIOSNA czy Polska Akcja Humanitarna.

– Świat się zmienił, jest bogatszy, mądrzejszy, a jednak problemy, takie jak ubóstwo, głód, wojny nadal nas dotyczą. Jest to przygnębiające. Światełkiem w tunelu są organizacje pozarządowe, które profesjonalnie i z determinacją szukają długofalowych rozwiązań. Ważny aspekt w ich funkcjonowaniu odgrywa partnerstwo biznesowe, dla którego celem jest nie tylko zysk, ale przede wszystkim uniwersalne wartości i pozytywny wpływ na społeczeństwo. Jest to powód, dla którego BP tak chętnie angażuje się w pomoc od początku naszego istnienia w Polsce, czyli ponad 25 lat – mówi Bogdan Kucharski, prezes BP w Polsce.

Jan Krzysztof, naczelnik TOPR, wskazał proste początki historii pomocy: nakarmić, schronić, pozwolić przeżyć. Na szczęście nie jesteśmy już na tym etapie. 

Autorzy raportu zwracają główną uwagę na zmiany dotyczące formy pomocy. Lata temu chodziło o przeżycie. Dziś organizacjom pozarządowym zależy na wyrównywaniu jakości życia, na godnym życiu. Ksiądz Andrzej Augustyński ze Stowarzyszenia SIEMACHA mówi, że skala głodu jest zdecydowanie mniejsza, a głównymi problemami są jakość pożywienia, złe nawyki żywieniowe, otyłość i choroby, które są tego konsekwencją. Prezes Hospicjum im. św. Łazarza wskazuje, że w niedalekiej przyszłości wyzwaniem stojącym przed NGO (non-government organization – organizacje pozarządowe) może być wolontariat. W naszych czasach głównymi aspektami zainteresowań społeczeństwa jest rozwój osobisty, inwestuje się w centra młodzieżowe czy centra dla seniorów, co jest oczywiście bardzo dobre, ale coraz rzadziej wspomina się o empatii i zaangażowaniu na rzecz innych.

– W przyszłości na pewno wyzwaniem będzie wolontariat i brak społeczników chcących zaangażować się w pomoc innym – mówi Jolanta Stokłosa, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Św. Łazarza.

Stowarzyszenie WIOSNA wskazuje potrzebę wprowadzenia zmian systemowych. Wg najnowszego raportu o biedzie w większości rodzin, którym potrzebne jest wsparcie materialne, występuje ciężka choroba jednej z osób. Janina Ochojska, założycielka PAH, zwraca uwagę, że w świecie dzieje się o wiele więcej dobra niż przypuszczamy, w tym świecie jest przyjaźń, współpraca, gdzie razem tworzymy wspólne dobro. 

To, co jest niezmienne i krzepiące, jeśli chodzi o Polskę i Polaków, to chęć pomagania, chęć osobistego reagowania na apele o pomoc osobom potrzebującym, nawet jeśli są daleko od nas. Polskie społeczeństwo niezmiennie jest aktywne, chętne do pomocy i oczekuje od organizacji aktywizacji. 

– W latach 90. Polacy zbierali głównie dobra materialne dla potrzebujących. Dzisiaj zdecydowanie częściej są to datki pieniężne. Pokazuje to zaufanie społeczne i większą świadomość, że my, jako NGO, wiemy najlepiej, jakie są światowe problemy i na co te środki powinniśmy przeznaczać – dodaje Katarzyna Górska z PAH.

Michał Woźniakowski

Zdjęcie: Barbara Wiążewska, dyrektor generalna działu Retail BP Europa SE oddział w Polsce, odebrała Symbol 2018 w kategorii Odpowiedzialność Społeczna

Podziel się:

Nastepne

PKL: sięgając szczytów

wt. sty 29 , 2019
Najwyżej położone w Polsce: restauracja, plaża, scena muzyczna, sklepy. Te rekordy należą do Polskich Kolei Linowych, wszechstronnego operatora turystycznego Pierwszy wagon kolei na Kasprowy Wierch wjechał na szczyt 15 marca 1936 r. To właśnie tam znajduje się prowadzona przez PKL najwyżej położona w Polsce restauracja Poziom 1959. Bez względu na to, jaka akurat panuje temperatura na szczycie, lokal zawsze zapewnia idealne warunki, aby napić się dobrej kawy i zjeść posiłek. […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie