Ostrowiecki Browar nagrodzony

23 września na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone nagrody w finale konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Najważniejszą statuetkę otrzymał Ostrowiecki Browar Kultury


Ostrowiecki Browar nagrodzony – Monitor Rynkowy

Ostrowiecki Browar Kultury to obiekt, na który mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego oraz gmin ościennych czekali od lat. Budynek znajduje się w ścisłym centrum miasta i jest jedną z pereł architektonicznych, będących świadectwem przemysłowego dziedzictwa Ostrowca Świętokrzyskiego. Projekt doskonale prezentuje ducha historii tego miejsca, czyli dawnego browaru piwnego. Obecnie swoje siedziby znalazły tam trzy instytucje odpowiedzialne za kształtowanie kultury w mieście: Miejskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biuro Wystaw Artystycznych. Znajduje się w nim również sala teatralno-koncertowa, sale wystawowe i pracownie tematyczne oraz kawiarnia artystyczna.

Adaptacja na potrzeby instytucji kultury pochodzących z początku ubiegłego wieku budynków dawnego browaru Saskich trwała dwa lata i zakończyła się latem ubiegłego roku.

Ostrowiecki Browar nagrodzony – Monitor Rynkowy

– To było duże wyzwanie, by tak ogromny i mocno nadgryziony zębem czasu obiekt doprowadzić do obecnego stanu, nadać mu nowoczesny charakter,  nie naruszając jednocześnie najważniejszych elementów stanowiących o jego historycznej wartości – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Ostrowiecki Browar nagrodzony – Monitor Rynkowy

Sami ostrowczanie byli pod wrażeniem tempa realizowanych prac i metamorfozy, jaką na poszczególnych etapach przechodził browar.

Obiekt ten jest obecnie nie tylko największym w północnej części województwa świętokrzyskiego centrum kultury, ale także miejscem działalności dla różnych podmiotów kulturotwórczych.

– Liczymy, że tutaj swoje pierwsze kroki na artystycznej niwie stawiać będą przyszli artyści różnych dziedzin. Pierwsze miesiące użytkowania pokazują, że modernizacja ta była w pełni trafiona – podkreśla Jarosław Górczyński.

Ostrowiecki Browar nagrodzony – Monitor Rynkowy

W tegorocznej edycji konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” startowało 460 realizacji z całego kraju. Jury wizytowało 76 obiektów zakwalifikowanych do Finału. Ostrowiecki browar zwyciężył w kategorii „Obiekty kultury, sportu i rekreacji” nie tylko decyzją jury, ale otrzymał także główną nagrodę w internetowym głosowaniu na najbardziej popularną modernizację w Polsce.

Zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu to kolejny sukces Ostrowca Świętokrzyskiego. W ubiegłym roku główną nagrodę i tytuł „Modernizacja Roku” w kategorii Sport i rekreacja otrzymał ostrowiecki kompleks basenowo-rekreacyjny „Rawka Od Nowa”. W 2004 r. nagradzano Krytą Pływalnię Rawszczyzna, a w 2007 r. – Ośrodek Gutwin. To pokazuje, że w mieście z niebywałą starannością podchodzi się do inwestycji mających służyć mieszkańcom. 

Ostrowiecki Browar nagrodzony – Monitor Rynkowy

– Z dumą możemy powiedzieć, że w pełni wykorzystaliśmy naszą szansę. We właściwym czasie, praktycznie w ostatnim momencie, za niespełna 20 mln zł udało się stworzyć wspaniały obiekt. Obecna sytuacja gospodarcza, także na rynku inwestycji budowlanych, pokazuje, że dziś na taki kompleks musielibyśmy wydać około 40 mln złotych. To pokazuje, jak istotne są odważne decyzje i szybkość ich podejmowania – mówi Jarosław Górczyński, i dodaje: – Zyskali przede wszystkim nasi mieszkańcy. Ostrowiecki Browar Kultury to nasza inwestycja w przyszłość, gdyż kultura jest tym, co wzbogaca nas jako ludzi.

Anna Knapek

Podziel się:

Nastepne

Józef Baran - W wieku odlotowym

pon. paź 19 , 2020
Najnowszy tom wierszy cenionego poety Józefa Barana. W wieku odlotowym to najnowszy tom wierszy Józefa Barana, poety lubianego przez czytelników i cenionego przez krytyków. Józef Baran jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich w Genewie i wyróżnienia PEN WEST w Los Angeles. O poezji Barana Ryszard Kapuściński powiedział tak: „Tyle przeżyć dzięki tej poezji, tyle spokoju i łagodności…”. Na tom W wieku odlotowym składają się wiersze z lat 2015 -2020. Czytelnik […]
Józef Baran - W wieku odlotowym – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie