Parlament Europejski chce przedłużenia bezpłatnego roamingu w UE

Parlament Europejski chce przedłużyć przepisy dotyczące roamingu, aby konsumenci podróżujący do innych krajów UE mogli nadal dzwonić i przesyłać dane po tej samej cenie, co w swoich krajach.

Parlament Europejski chce przedłużenia bezpłatnego roamingu w UE – Monitor Rynkowy
European Union, 2021

Obecne przepisy zostały przyjęte w czerwcu 2017 r. i wygasną w czerwcu 2022 roku. Planowane przedłużenie regulacji dotyczących roamingu jest częścią transformacji cyfrowej, jednego z priorytetów UE.

Od momentu wprowadzenia możliwości korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju macierzystym, około 170 milionów osób skorzystało z tej możliwości podczas podróży po Europie. System działa na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje wszystkie 27 krajów członkowskich oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Parlament Europejski wskazuje, że polityka ta okazała się “wielkim sukcesem”, np. latem 2019 r. roaming danych był 17-krotnie wyższy w porównaniu z latem przed zniesieniem opłat roamingowych.

Nowe rozporządzenie przedłuży obecne przepisy o kolejne 10 lat. Podróżni mają zyskać lepsze usługi roamingowe: np. będą mieli prawo do takiej samej jakości i szybkości sieci komórkowej za granicą co w kraju, przy dostępnych podobnych sieciach. Kontakt ze służbami ratunkowymi przez telefon, SMS lub aplikację będzie bezpłatny.

Regulacje mają też zobowiązać operatorów do informowania użytkowników o zwiększonych kosztach korzystania z usług dodanych w roamingu, takich jak usługi pomocy technicznej lub obsługa klienta oferowane przez linie lotnicze lub firmy ubezpieczeniowe. Według PE, nowe przepisy zapewnią równocześnie operatorom zrównoważony charakter systemu i zachowają zachęty do inwestowania w sieci.

Zanim regulacje będą mogły wejść w życie, europarlament będzie musiał osiągnąć porozumienie z krajami UE w Radzie UE.

Źródło informacji: EuroPAP NEws

Podziel się:

Nastepne

Daphne Du Maurier - Moja kuzynka Rachela

pt. paź 22 , 2021
Opowieść, w której prawda ukryta jest między słowami. Wydarzenia, które po spojrzeniu z innego punktu widzenia mogłyby wyglądać zupełnie inaczej… Kornwalia, XIX wiek. Osierocony w dzieciństwie Filip Ashley zostaje przygarnięty przez starszego kuzyna, Ambrożego, który ustanawia go swoim dziedzicem. Ekscentryczny właściciel ziemski od zawsze wiódł samotnicze życie i rzadko przekraczał granice swej posiadłości. Słabe zdrowie zmusza go jednak do kilkumiesięcznego wyjazdu na południe Europy. I tam zachodzą w nim przedziwne […]
Daphne Du Maurier - Moja kuzynka Rachela – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie