Energy Saving Company (ESCO), bo tak nazywa się nowy model finansowania inwestycji w farmy fotowoltaiczne (PV), które buduje Revolt Energy, to odpowiedź na informacje płynące z rynku. Przedsiębiorcy szukają oszczędności tu i teraz, ale nie zawsze dysponują odpowiednim budżetem na inwestycje w OZE.
– Model finansowania inwestycji ESCO to zupełnie naturalny krok w rozwoju naszej firmy. Oferujemy klientom B2B wiele ciekawych rozwiązań w zakresie budowy farm PV oraz szeroki wachlarz ich finansowania. Sytuacja gospodarcza w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie i już od dawna mówiliśmy o tym, że aby utrzymać się na rynku, firmy muszą szukać oszczędności. Inwestycja w fotowoltaikę jest doskonałym antidotum na wciąż rosnące ceny energii, a co za tym idzie, wzrost kosztu wytwarzanego produktu czy usługi. Dzięki opłacie abonamentowej decyzję o dużych inwestycjach można podjąć o wiele szybciej i sprawniej. Dodatkowo cały ciężar finansowy, developmentu oraz serwis są po naszej stronie – mówi Hubert Kalinowski, Prezes Zarządu Revolt Energy S.A.
Kolejną przesłanką do decyzji o inwestycji w energię odnawialną jest rosnąca świadomość konsumentów. Możemy się spodziewać, że coraz częściej będą oni decydować się na wybieranie produktów od podmiotów zmierzających w stronę neutralności klimatycznej. W tej sprawie również głos podnosi Unia Europejska. W grudniu 2022 r. w Dzienniku Urzędowym UE została opublikowana dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive, in. Dyrektywa CSRD). Dyrektywa przewiduje wprowadzenie obowiązku raportowania zagadnień ESG (Environment, Social and Corporate Governance; czyli odpowiednio w obszarach: środowiskowym, społecznym oraz ładu korporacyjnego) przez wszystkie duże spółki i duże grupy kapitałowe (w tym duże spółki giełdowe), znacznie rozszerzając liczbę podmiotów zobowiązanych do raportowania. W rządowym serwisie gov.pl czytamy, że szacuje się, iż będzie to dotyczyć ponad trzech tysięcy polskich spółek.
Rozwiązanie ESCO
Dzięki ESCO klient nie musi dysponować wkładem własnym ani ponosić kosztów wdrożenia ekologicznych technologii, gdyż usługa dekarbonizacji, czyli ograniczenia śladu węglowego, opłacana jest z oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Wygodna forma abonamentu umożliwia firmom transformację energetyczną bez kosztów CAPEX, czyli – innymi słowy – bez wydatków inwestycyjnych.
Revolt Energy podkreśla, że właściwie każdy przedsiębiorca chcący posiadać własną farmę fotowoltaiczną – może ją bez ryzyka wybudować, korzystając z rozwiązania ESCO. Nie musi starać się o kredyt ani ponosić nagłego, dużego kosztu.
– We współpracy z firmą ESCOlight wspieramy przedsiębiorców, którzy chcą korzystać z zielonej energii, ale nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy duży wydatek – tłumaczy Hubert Kalinowski. – Dzięki nowemu sposobowi finansowania koszty za wybudowanie farmy są rozłożone w latach. Bez wkładu własnego, bez konieczności uzyskiwania pozwoleń. Za proces przygotowania i weryfikacji dokumentów odpowiadamy my i nasi partnerzy. Również etap developmentu jest po naszej stronie. Firma płaci abonament dopiero w momencie, gdy instalacja zaczyna pracować i produkować prąd. Przez cały czas trwania umowy klient ma zapewnione uzyski energii oraz serwis, który gwarantuje wykonawca. Po zakończeniu umowy farma przechodzi na własność klienta.
Jak przekonuje Hubert Kalinowski, umowa abonamentowa zawiera prostą obietnicę – energia zaoszczędzona dzięki budowie instalacji pokrywa koszt miesięcznych opłat (tzw. OPEX). Upgrade technologiczny realizowany w formie „pod klucz” wykonywany jest bez kosztów początkowych, bez konieczności sięgania do zasobów kapitałowych firmy, bez ryzyka przygotowania i realizacji inwestycji po stronie klienta. Usługa jest opcją neutralną budżetowo dla firm, które dążą do poprawy efektywności energetycznej.
Połączenie sił
Nowy model finansowania inwestycji zrodził się z partnerstwa, które przedsiębiorstwo Revolt Energy nawiązało z firmą ESCOlight. Jej zespół posiada wieloletnie doświadczenie w branży oświetleniowej, rozwoju projektów energii odnawialnej czy efektywności energetycznej.
– Współpraca z Revolt Energy ma dla nas synergiczny charakter. Z jednej strony możemy dostarczać finansowanie do szerszego grona przedsiębiorców, a z drugiej zdobywamy stabilnego i innowacyjnego partnera w obszarze wykonawstwa instalacji PV – mówi Bartosz Radkowiak, CEO w ESCOlight.
Revolt Energy jest marką wywodzącą się z firmy Blachotrapez, polskiej spółki o ponad 50-letnim doświadczeniu w produkcji pokryć dachowych i elewacyjnych. Nadrzędnym powodem inwestycji w rozwiązania OZE i powołania do życia spółki Revolt Energy była troska o środowisko. ESCOlight natomiast jest spółką wchodzącą w skład grupy kapitałowej LUG, lidera branży oświetleniowej w Polsce.
Jacek Bies