Rola „zielonych szpitali” w ochronie klimatu

Tomasz Popławski rozmawia ze Sławomirem Wysockim, dyrektorem Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

Szpital w Wolicy

Tegoroczna III Międzynarodowa Konferencja, którą państwo organizują, nosi tytuł: Rola „zielonych szpitali” w przeciwdziałaniu zmianom klimatu. O czym chcą państwo rozmawiać w tym roku? 

Tytuł jest bardzo istotny w kontekście tego, co się w tej chwili dzieje z klimatem – i nie mówię tutaj tylko o anomaliach, ale przede wszystkim efekcie cieplarnianym oraz zanieczyszczeniu powietrza. Jeżeli chodzi o obiekty służby zdrowia, to niestety zajmują one niechlubne, czwarte miejsce pod względem emisji gazów cieplarnianych, jak podają ostatnie dane – to nieco powyżej 4% emisji gazów. Przecież służba zdrowia powinna leczyć, a nie truć, więc ta konferencja jest również po to, żeby wskazać kierunek, zachęcić innych do tego, żeby poszli drogą zielonej transformacji.

Szpital w Wolicy

Ale nie tylko o problemie klimatu chcą państwo mówić.

To prawda. Nasza konferencja rozpocznie się od wizyty studyjnej w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy, gdzie na własnym przykładzie pokażemy, jak zadbać o ochronę środowiska, prowadząc tak mały szpital. Wszelkie zmiany najlepiej zacząć od siebie – i tak zrobiliśmy. Pokażemy ekologiczny i ekonomiczny budynek modułowy Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej, w tym dla osób z powikłaniami po zakażeniu SARS-Cov2 z Pracownią Tomografu Komputerowego, pokażemy naszą farmę fotowoltaiczną, własną oczyszczalnię ścieków, studnię głębinową i hydrofornię, instalację magazynowania wody deszczowej i nawadniania terenów zielonych, instalację pomp ciepła, teren rekreacyjny, ścieżkę zdrowia oraz ogród. To wszystko wykonaliśmy dla ochrony środowiska i jednocześnie dla lepszej obsługi pacjentów w naszej placówce medycznej.

Szpital w Wolicy

Początki były skromne, ale konferencja nabiera rozmachu, prawda?

Jak wspomniałem: jest taka, żeby zachęcić innych do działania na rzecz klimatu i myślę, że to nam się udaje. Faktycznie, podczas pierwszej konferencji właściwie to tylko ja miałem prelekcje, jeżeli chodzi o przedstawicieli „Zielonych szpitali” zrzeszonych w GGHH (Global Green and Healthy Hospitals). Chodzi o to, żeby pokazać jak ten klimat faktycznie wygląda; jakie olbrzymie ilości dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych czy też pyłów zawieszonych emitujemy i co można zrobić, żeby to ograniczyć, bo, jak się okazuje na przykładzie naszego szpitala, jest to całkowicie możliwe.

Podziel się:

Nastepne

Suzie Sheehy - Kwintesencja wszystkiego. Dwanaście eksperymentów, które zmieniły nasz świat

pt. maj 24 , 2024
Magiczna podróż po wielkich eksperymentach definiujących najbardziej niesamowite stulecie w historii fizyki. Od tysiącleci ludzie zadają pytania dotyczące natury materii. W XX wieku ciekawość ta doprowadziła do bezprecedensowego wybuchu odkryć naukowych, które zmieniły bieg historii. W książce Kwintesencja wszystkiego Suzie Sheehy przedstawia sylwetki ludzi, którzy dzięki połączeniu geniuszu, wytrwałości i szczęścia przeprowadzili te przełomowe eksperymenty: od fizyków, którzy szybowali balonami na ogrzane powietrze w poszukiwaniu nowych cząstek, po nieoczekiwane odkrycie […]
Suzie Sheehy - Kwintesencja wszystkiego. Dwanaście eksperymentów, które zmieniły nasz światSuzie Sheehy - Kwintesencja wszystkiego. Dwanaście eksperymentów, które zmieniły nasz świat

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie