Spółdzielnia Mieszkaniowa Pawłowice: Jak zasłużyć na uznanie mieszkańców

SM w Pawłowicach to przykład dobrego gospodarowania nieruchomościami, ale i pięknych inicjatyw społecznych

– Nagrody są ważne, ale uznanie mieszkańców jest dla nas najważniejsze – podkreślaAnna Dąbrowska, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Pawłowicach,kilkukrotnego laureata Symbolu Spółdzielczościw minionych latach.

Oczywista jest dbałość zarządu spółdzielni o stan techniczny budynków. W ramach wielu programów termomodernizacyjnych i oszczędnościowych wprowadzono m.in. wydajne oświetlenie LED uruchamiane czujnikami ruchu,docieplanie budynków. Kontenery półpodziemne (tzw. grzybki) na odpady komunalne eliminują uciążliwe wonie i znacznie poprawiające estetykę osiedla, na którym widać także wielką dbałość o wzorcowe zagospodarowanie terenów zielnych i placów zabaw. Od ponad 20 lat organizowany jest konkurs „Zielonym do góry” na najładniejszy przyblokowy ogródek. Pięknieje „trakt osiedlowy” – reprezentacyjna aleja biegnąca od domu kultury do szkoły. W centrum powstał centralny plac zabaw o nazwie „Wioska Rybacka” z urządzeniami zręcznościowymi dla dzieci. A pięknie oświetlony, sterowany satelitarnie centralny zegar wskazuje mieszkańcom – jak podkreśla Anna Dąbrowska – tylko szczęśliwe godziny.Ustawiono karmniki dla ptaków, którymi opiekują się mieszkańcy.

Ale realizacja idei spółdzielczości w SM w Pawłowicach wykracza poza standardy. Od lat prezes Anna Dąbrowska stara się integrować społeczność osiedla, przydając tym działaniom walorów kulturalnych, oświatowych i społeczno-wychowawczych. W tym celu założono Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Pawłowice Razem.

– Wychodzimy z propozycjami dla każdej grupy wiekowej: organizujemy imprezę z okazji dnia św. Mikołaja, Dnia Dziecka, zabawę andrzejkową, rodzinne zawody wędkarskie, spotkania seniorów, biesiadę sąsiedzką „Sami Swoi”, a w zeszłym roku także bieg charytatywny –zaznacza prezes SM w Pawłowicach.– To wszystko jest możliwe, gdyż pracuję z wyjątkowymi ludźmi, zwłaszcza w Radzie Nadzorczej, Radzie Osiedla i pracownikami spółdzielni. Zaangażowanie w festyn „Sąsiedzkie klimaty” przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Mimo kapryśnej pogody wzięło w nim udział ponad 1,5 tys. dzieci, młodzieży i dorosłych. Mam nadzieję w przyszłym roku podwoić tę liczbę. To najlepszy dowód, że mieszkańcy właśnie tego od spółdzielni oczekują.

Danuta Klimek


Spółdzielnia Mieszkaniowa Pawłowice liczy ok. 2,5 tys. członków i zajmuje teren 16,8 ha. Osiedle stanowią 32 budynki wielorodzinne – pięciokondygnacyjne z 1767 mieszkaniami zamieszkałymi przez 5000 osób. Z racji usytuowania w nim wszystkich niezbędnych placówek oświatowych, kulturalnych, handlowych, usługowych, zdrowotnych itp. jest w praktyce samowystarczalnym minimiasteczkiem.

Podziel się:

Nastepne

WiHouse: zapal światło... telefonem

pt. wrz 29 , 2017
Start-up z Piotrkowa Kujawskiego zaprojektował nowatorski system, pozwalający na „sterowanie domem” przy pomocy smartfona. Prostotą i zasadami działania wyprzedza znane dziś rozwiązania Chociaż spółka WiHouse zatrudnia raptem trzech pracowników i powstała dopiero w zeszłym roku, już daje o sobie znać dzięki oryginalnym rozwiązaniom. Zaprojektowała bowiem system sterowania domem, który zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencyjnych rozwiązań nie tylko prostotą działania i instalacji, ale także ceną. Systemy takie nie są wynalazkiem […]
WiHouse

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie