Szef PE na unijnym szczycie: Unia Europejska musi walczyć z nierównościami

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał w czwartek przywódców UE do dotrzymania obietnic ws. certyfikatu podróży i rozwiązania problemu nierówności w odbudowie po pandemii COVID-19.

Szef PE na unijnym szczycie: Unia Europejska musi walczyć z nierównościami – Monitor Rynkowy

Szef PE wygłosił apel do szefów państw i rządów UE na początku szczytu Rady Europejskiej, zaznaczając, że istnieje perspektywa powrotu do normalności dzięki kampanii szczepień i innym środkom, takim jak unijny certyfikat cyfrowy COVID, który ułatwi Europejczykom bezpieczne podróżowanie do innych krajów UE.

„Wiemy jednak, że te narzędzia będą działać tylko wtedy, gdy kraje będą je ściśle koordynować między sobą i jednolicie je stosować. Najgorzej byłoby rozbudzić oczekiwania naszych obywateli i przedsiębiorstw, a następnie rozczarować ich brakiem porozumienia między państwami członkowskimi” – powiedział Sassoli.

Szef PE oświadczył, że Parlamentowi Europejskiemu zależy na wzmocnieniu kompetencji unijnych agencji zajmujących się zdrowiem. „Krok po kroku mamy możliwość budowania zdolności i mechanizmów niezbędnych do prowadzenia wspólnej polityki zdrowotnej” – zaznaczył, wspominając, że ostatnie badanie Eurobarometru wykazało, że jest to priorytet dla obywateli UE.

Sassoli powiedział również, że UE powinna wykorzystać okazję do walki z nierównościami. W jego ocenie, „europejski projekt, który chcemy zbudować”, musi uwzględniać potrzeby pracowników, musi koncentrować się na walce z ubóstwem i na zmniejszaniu nierówności, musi również dbać o godność ludzi i zagwarantowanie godziwych wynagrodzeń pracownikom obu płci.

Odnosząc się do tematu migracji i azylu, szef PE wezwał do wprowadzenia nowych, wspólnych unijnych przepisów. „Musimy określić wspólne zasady przyjmowania osób schodzących na ląd i ratownictwa na morzu. Nie możemy odkładać dalszych rozważań na temat regularnych szlaków kontrolowanej imigracji, musimy wspólnie pracować nad korytarzami humanitarnymi i narzędziami, jakie oferuje wspólna polityka wizowa, aby chronić osoby uciekające przed prześladowaniami i wojną, które mają prawo do międzynarodowej ochrony” – podkreślił.

Przewodniczący europarlamentu powiedział również, że dyskryminacja jest niezgodna z wartościami UE. „Dlatego niepokoją nas ostatnie inicjatywy legislacyjne na Węgrzech. Żadna tradycja ani inna tak zwana specyfika kulturowa nie może usprawiedliwiać braku poszanowania godności człowieka” – zaznaczył Sassoli.

Zdaniem szefa PE, każda inicjatywa na rzecz dialogu z Rosją powinna odbywać się na szczeblu UE. „Musimy mówić jednym głosem, inaczej nasza słabość jest ich siłą” – zauważył.  

Przywódcy UE spotkali się w czwartek na dwudniowym szczycie w Brukseli, by rozmawiać o Covid-19, odbudowie gospodarczej, migracji i stosunkach zewnętrznych (w tym z Turcją i Rosją).

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

William Finnegan - Dni barbarzyńców. Życie na fali

pt. cze 25 , 2021
Dni barbarzyńców. Życie na fali, czyli nagrodzona Pulitzerem historia pasji graniczącej z obsesją, której celem jest odnalezienie fali idealnej, a stawką – ciągłe balansowanie na granicy śmierci. Dni barbarzyńców to inspirująca podróż przez kultowe surferskie spoty oraz wędrówka w poszukiwaniu sensu życia zrelacjonowane przez człowieka, który bez reszty zatracił się w żywiole. To opowieść o dorastaniu, poszukiwaniu własnego ja oraz stawianiu czoła tak kolejnym falom, jak i rozczarowaniom czasu dojrzewania. […]
William Finnegan - Dni barbarzyńców. Życie na fali – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie