Sztuczna inteligencja jako narzędzie budowania konkurencyjności UE

O tym, w jaki sposób dzięki zastosowaniom sztucznej inteligencji (SI) zapewnić konkurencyjność UE, dyskutowali w tym tygodniu eurodeputowani z komisji specjalnej Parlamentu Europejskiego ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej (AIDA) podczas dwóch paneli eksperckich na temat SI.

fot. Parlament Europejski

„Rewolucja cyfrowa przyniesie przetasowanie dotychczasowego światowego porządku. Kraje konkurencyjne cyfrowo zyskają przewagę i zostaną nowymi cyfrowymi mocarstwami, podczas gdy te, które nie będą cyfrowo konkurencyjne, zostaną z tyłu, niezależnie od tego, jaką pozycję obecnie zajmują” – stwierdził przewodniczący komisji AIDA Dragos Tudorache.

Pierwszy panel dotyczył perspektywy wypracowania takich rozwiązań regulacyjnych, które umożliwią wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji w celu zwiększenia konkurencyjności UE. Prelegenci podkreślili potrzebę wspierania innowacji, tworzenia bezpiecznego i przejrzystego środowiska biznesowego oraz zapewnienia dostępu do wysokiej jakości danych.

„Czy UE robi wystarczająco dużo, aby pozostać konkurencyjną na arenie światowej? Innowacje i start-upy są siłą napędową gospodarki i wzrostu gospodarczego. Musimy pracować nad wspieraniem naszych start-upów i MŚP oraz nad zabezpieczeniem środowiska regulacyjnego, które pozwoli im rozwijać się, stawać się >>jednorożcami<< (w biznesie >>jednorożcami<< nazywa się start-upy wyceniane na co najmniej miliard USD – PAP), działać globalnie, przekształcać się w giganty technologiczne i konkurować z innymi >>jednorożcami<< oraz globalnymi gigantami. W tym celu musimy myśleć z ich perspektywy i zadbać o zaspokojenie ich potrzeb” – powiedział Tudorache.

Drugi z paneli skupiał się na wyzwaniach, przed którymi stają unijne przedsiębiorstwa wchodzące na rynki związane z rozwojem SI i wdrażające konkurencyjne rozwiązania w tej dziedzinie. Prelegenci podkreślili potrzebę ogromnych inwestycji w badania naukowe oraz w rozwój solidnej infrastruktury. Zwrócili również uwagę, że warunkiem odgrywania przez UE istotnej roli na arenie światowej w obszarze rozwoju SI jest współpraca jej państw członkowskich.

Eurodeputowani zwracali uwagę, że UE ma potencjał, by poprawić swoją pozycję w globalnej konkurencji i skierować rozwój sztucznej inteligencji na ścieżkę korzystną dla jej gospodarki oraz obywateli. Jednak, aby to osiągnąć, musi najpierw uzgodnić wspólną strategię w tym obszarze, która wykorzysta jej mocne strony i umożliwi łączenie zasobów państw członkowskich w najbardziej efektywny sposób.

mam/

Źródło informacji: EuroPAP News

belka EuroPAP News
Podziel się:

Nastepne

George Orwell - Folwark zwierzęcy

czw. mar 25 , 2021
Ponadczasowa alegoryczna satyra opowiadająca o ślepym marszu otumanionego społeczeństwa ku totalitaryzmowi Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze. W pewnym wiejskim gospodarstwie władzę przejmują przepracowane, źle przez ludzi traktowane zwierzęta. Z płomiennym idealizmem w sercach i porywającymi hasłami na ustach pod szyldem animalizmu przystępują do budowy raju postępu, sprawiedliwości i równości. Szybko się jednak okazuje, że ta równość nie dotyczy wszystkich zwierząt w tym samym stopniu i niebawem knur […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie