W co inwestować w 2022 roku? Odpowiada prezes Pracowni Finansowej

Za nami rok 2021, który upłynął w inwestycjach pod znakiem ochrony kapitału przed inflacją i boomu w branży budowlanej. Przed nami kolejny rok i kolejne szanse na złapanie okazji inwestycyjnych. W co inwestować w 2022 roku? Odpowiada prezes Pracowni Finansowej, Tomasz Wiśniewski.

Co było największym zaskoczeniem w inwestycjach w 2021 roku? Jak można podsumować sytuację rynkową?

Największym, w dodatku pozytywnym zaskoczeniem był większy niż przewidywany wzrost cen energii. Od 10 lat mówi się, że energia będzie drożała, jednak Rządy skutecznie wpływały na obniżanie jej cen, aby wygrywać wybory. Dłużej nie dało się sztucznie utrzymywać cen, czasem poniżej kosztów jej wytworzenia, więc te zaczęły „nadrabiać stracony czas”. To dzieje się na całym świecie, a fakt, że w niektórych krajach doprowadziło do zamieszek, potwierdza obawy rządzących. 

Kryzys spowodowany pandemią dotknął jedynie część branż, natomiast wiele rozkwitło, jak budowlanka, szeroko pojęta IT, internet i e-commerce, czy medyczna. Niewiele zdrożało złoto, które zyskuje najmocniej, w obliczu głębokiego kryzysu całego systemu finansowego, lub zagrożeń konfliktami zbrojnymi. Inwestorzy szukali sposobów ochrony kapitału przed inflacją w aktywach spekulacyjnych, jak akcje, czy kryptowaluty, zabezpieczając część portfela, lokując kapitał w nieruchomościach oraz projektach gospodarczych opartych o aktywa posiadające realną wartość.

Jaki był inwestor? Czy był bardziej ostrożny, a może bardziej sfrustrowany sytuacją w kraju i na świecie? 

W ubiegłym roku inwestorzy byli przede wszystkim sfrustrowani brakiem oprocentowania depozytów. Dlatego szukali oni ochrony przed inflacją. Taką ochronę zapewniały im projekty deweloperskie, w których jednostki mieszkalne są sprzedawane po zakończeniu inwestycji – w cenach aktualnych na dzień sprzedaży oraz inwestycje OZE. Elektrownie wiatrowe automatycznie chronią kapitał przed inflacją, ponieważ zarabiają więcej, kiedy ceny energii rosną. 

Nawet najbardziej ostrożni zwolennicy trzymania pieniędzy w bankach czy w obligacjach, stanęli w tym roku przed dylematem, czy w imię bezpieczeństwa tracić z każdym dniem, czy pozwolić swoim finansom pracować. Wielu inwestorów, już w 2020 roku liczyło na wywołane kryzysem okazje inwestycyjne, ale oprócz początkowego załamania na rynkach finansowych, nic takiego nie nastąpiło. Jeśli Inwestorzy mieliby być czymś sfrustrowani, to chyba tym faktem najbardziej.

Jakie kwoty inwestorzy przeznaczali na inwestycje grupowe z Pracownią Finansową w minionym roku? W które projekty najchętniej inwestowali?

Inwestorzy najchętniej inwestowali w Elektrownie Wiatrowe, szczególnie kiedy uświadomili sobie jak intensywnie zaczęły rosnąć ceny energii. Mogliby dużo większy kapitał ulokować w projektach deweloperskich, ale nie byliśmy w stanie dostarczyć im tyle możliwości inwestowania kapitału ilu potrzebowali. Wynika to z bardzo długiego procesu uzyskiwania Pozwoleń na Budowę, wydłużonego dodatkowo przez ograniczenia pracy urzędów w wyniku COVID-19. W roku 2020, kiedy Inwestorzy zaczęli masowo wycofywać kapitał z lokat, w zaledwie 10 m-cy sfinansowaliśmy projekty budowy 5 osiedli mieszkaniowych – wszystkie jakimi dysponował współpracujący z grupą INWE deweloper.

Średnia inwestycja w elektrownie wiatrowe w 2021 roku wynosiła 166 tysięcy złotych. Jednak trzeba zauważyć dużą dywersyfikację i systematyczność naszych inwestorów, którzy na przestrzeni ostatniego roku najczęściej inwestowali w kilka różnych projektów.

Czy obsługa inwestorów stała się w poprzednim roku bardziej wymagająca? Jak udaje Wam się nadążyć za trendami?

Przybywa nam inwestorów świadomych, również ryzyka inwestycyjnego, mamy coraz więcej materiałów informacyjnych, które też edukują w zakresie finansów. Nadążanie za trendami przejawia się m.in. w w pasywnym charakterze inwestycji na jaką mogą liczyć inwestorzy Pracowni Finansowej. Inwestycje zarządzane są w grupie kapitałowej przez nadzorcę INWE, realizowane przez doświadczonych partnerów technologicznych, a za obsługę inwestorów odpowiada Pracownia Finansowa. Jesteśmy z inwestorem od momentu zainteresowania się ofertą, przez cały proces inwestycyjny, aż do zakończenia projektu. W tym czasie inwestor może liczyć na obsługę na najwyższym poziomie – stały kontakt z Investment Managerem, Biurem Obsługi Inwestora, cykliczne raporty w Panelu Inwestora i aplikacji mobilnej.


Biorąc pod uwagę relatywnie wysoki poziom bezpieczeństwa uważam, że farmy PV będą hitem 2022 roku na rynku inwestycji.

Na co możemy się przygotować w 2022 roku w inwestycjach? Jakie prognozy rynkowe?

Dalszy wzrost cen energii i dalszy rozwój farm fotowoltaicznych. Sytuacja rynkowa sprzyja budowie farm słonecznych, a wzrost cen energii podnosi ich rentowność, co czyni te inwestycje jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Biorąc pod uwagę relatywnie wysoki poziom bezpieczeństwa uważam, że farmy PV będą hitem 2022 roku na rynku inwestycji.

Jakie plany Pracowni Finansowej, czyli jednej z największych firm obsługujących inwestorów crowdfundingowych w Polsce?


Pracownia Finansowa planuje nadal oferować udział w projektach inwestycyjnych z sektora energii wiatrowej, z której jest najbardziej w Polsce znana, gdyż to robi najdłużej. Rozwijamy jednak nowy, acz pokrewny obszar energetyki słonecznej. 
W dalszym ciągu planujemy zaspokajać zapotrzebowanie Inwestorów na projekty deweloperskie. W tym celu grupia INWE rozszerza liczbę partnerów technologicznych, wychodząc jednocześnie poza Warszawę i Zakopane, na Łódź Trójmiasto, a w przyszłości również inne największe polskie miasta.

Planujemy także wykorzystać trend odchodzenia od zakupów w centrach handlowych i szukania przez nie nowego pomysłu na siebie.  w projekcie, w którym światowe marki rozrywkowo – zabawkarskie, zbudują centra rozrywki w galeriach handlowych, przyciągając do nich tłumy rodzin z dziećmi.

Zatem w co zainwestować 50tys zł, a w co 100tys zł i więcej w 2022 roku?

W 2022 roku nadal korzystnie będzie lokować kapitał w projektach OZE. Ceny energii, po gigantycznych wzrostach, mają dalej rosnąć. Koszt udziału w niektórych projektach nie dyskontuje jeszcze tej prognozowanej, zwiększonej rentowności. Pracownia Finansowa proponuje obecnie udział w elektrowniach z rynku pierwotnego, które dostały Pozwolenie na Budowę przed wejściem „ustawy odległościowej”. To jedne z ostatnich projektów w Polsce i nawet jeśli uda się tą wymaganą odległość zmniejszyć, kolejne projekty będą gotowe dopiero za 3-4 lata, bo tyle trwa cały proces. 

Przy tak wysokich cenach, jakie obserwujemy od roku, korzystnie wyglądają również projekty przemysłowych farm słonecznych. Dwucyfrowa rentowność, przy tak niskim ryzyku, łatwym i szybkim procesie developmentu, jest niezwykle kusząca. Jeśli ktoś planuje zainwestować 150.000 zł. to podzieliłbym ją w taki sposób, żeby 50 trafiło do spółki wiatrowej, a 100 do PV. 

Dalszy wzrost cen będzie podnosił zyski tych projektów, łagodząc Inwestorom efekt inflacji.

Większe kwoty, niezmiennie rekomenduję inwestować w projekty nieruchomościowe, które w naszym przypadku, są do pewnego stopnia niezależne od koniunktury na rynku, gdyż osadzone w niszy nieobsługiwanej przez dużych deweloperów.

5 do 10% portfela rekomenduje się inwestować w start-upy, gdzie występuje wyższe ryzyko, ale w przypadku sukcesu rynkowego, stopa zwrotu może być kosmiczna. Mogą to być projekty technologiczne lub związane z zachodzącymi przemianami w życiu społecznym i gospodarczym. Staramy się naszym Inwestorom od czasu do czasu zaoferować możliwość uczestniczenia w tego typu projektach. Obecnie wielkie zmiany zachodzą w przyzwyczajeniach klientów – handel przenosi się z galerii handlowych do internetu. Wystarczy wiedzieć jak na tym zarobić i umieć to zrobić.

Podziel się:

Nastepne

Europosłowie podzieleni ws. możliwości uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy

pon. sty 24 , 2022
Komisja Europejska musi dokonywać oceny praworządności każdego państwa członkowskiego, największe zastrzeżenia ma w stosunku do Polski i Węgier – wskazuje europoseł Bogusław Liberadzki (SLD/S&D). Zdaniem Andrzeja Halickiego (PO/EPL) sytuacja jest patowa, przez co zagrożona jest wypłata środków unijnych. Innego zdania jest Ryszard Czarnecki (PiS/EKR), który jest pewny, że Polska pieniądze otrzyma. „Nie jest pytanie czy, tylko pytanie kiedy” – podkreśla. Europosłanka Jadwiga Wiśniewska (PiS/EKR) uważa natomiast, że KE opóźniając zatwierdzenie […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie