Piękne, komfortowe, niezwykle atrakcyjnie zlokalizowane mieszkania Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „TORWAR” w Warszawie stanowią obiekt pożądania, a dbałość zarządu spółdzielni o swoich członków i najemców jest wzorem dla branży
– Od lat tworzymy jakość marki „TORWAR” – podkreśla Ryszard Mikołajczyk, prezes SBM „TORWAR”. – Naszą ambicją jest oddalenie się od optyki postrzegania spółdzielni mieszkaniowych jako li tylko zarządców siermiężnych blokowisk pozostałych po minionych dekadach. Budujemy nowoczesne, komfortowe mieszkania dla naszych członków, zabiegając jednocześnie o to by opłaty eksploatacyjne za mieszkania były na relatywnie niskim poziomie. Budujemy przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. Mimo średnich warunków i mało przyjaznej atmosfery wokół idei spółdzielczości, radzimy sobie, mamy wizję i dalekosiężne plany.
Satysfakcja z jubileuszy
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „TORWAR” to spadkobierca 60-letnich tradycji spółdzielni MSM „Energetyka”. Dziś jest największym zarządcą nieruchomości pomiędzy Mostem Łazienkowskim a Mostem Poniatowskiego w Warszawie i symbolem nowoczesnego mieszkalnictwa. Strategiczne planowanie Zarządu zapewnia zrównoważony rozwój oraz stabilną pewność jutra wszystkich członków, a także najemców. W 2019 r. Spółdzielnia będzie obchodziła jubileusz 30-lecia samodzielniej działalności po wyodrębnieniu się z poprzednich struktur. Podsumowanie jest imponujące, a plany na przyszłość – niezwykle obiecujące. Przemyślana strategia zakłada połączenie niezbędnych remontów z inwestycjami, co zapewni wszechstronne korzyści wszystkim członkom spółdzielni. Dzięki doświadczeniu i profesjonalizmowi Zarząd przy aktywnym udziale Rady Nadzorczej odnajduje się w kolejnych zmianach prawa a mieszkańcy łatwo doszli do wniosku, że stabilność składu Zarządu Spółdzielni gwarantuje sukces.
Jakość inwestycji
Lokomotywą napędzającą SBM „TORWAR” są inwestycje, stanowiącym klasę samą w sobie. Wykonawcy wiedzą doskonale, że „bylejakość” jest biegunowo obca filozofii zarządzania majątkiem spółdzielni. SBM „TORWAR” realizuje kolejne budowy na najwyższym poziomie,
z wielką dbałością o każdy detal, dobierając zarówno materiały, jak i technologie z najwyższej półki. We wszystkich nowych nieruchomościach znajdują się wielostanowiskowe garaże podziemne z wjazdami i wyjazdami w wielu kierunkach, z eleganckim wykończeniem obejmującym plansze przypominające historię okolicy. Standard mieszkań zaskakuje najwybredniejszych. Ich wysokość to 3 m. Na uwagę zasługuje wyposażenie mieszkań w niespotykane powszechnie wygody takie jak min. instalacje schładzania lokali, czyli tzw. klimatyzację wody lodowej. Cieszą oczy ściany obłożone specjalnym kamieniem, podobnie jak wystrój holi wyłożonych drewnem. Zewnętrzne elewacje budynków wzniesionych w latach 60-tych XX wieku odtwarzane są w klimacie epoki na bazie wzoru cegieł z silikatu, co zostało dostrzeżone i nagrodzone za pomysł, za wykonawstwo
i zastosowanie innowacyjnych materiałów. Wprowadzany jest 24-godzinny monitoring wizyjny każdej nieruchomości, z rejestratorami i możliwością przekazywania informacji bezpośrednio do centrum monitoringu, gdzie operator reaguje na wszelkie niepożądane zdarzenia.
– Przygotowaliśmy wieloletni program inwestycyjny, a Walne Zgromadzenie Członków wyraziło na niego zgodę – podkreśla prezes Ryszard Mikołajczyk. – Planujemy budowę budynku przy
ul. Górnośląskiej, a także nadbudowę dziewięciu budynków i wyposażenie ich w szklane zabudowy
z rozsuwanymi ścianami. Chcemy też przenieść siedzibę Spółdzielni w miejsce bardziej komfortowe dla mieszkańców z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych, a także działalności społecznej, wychowawczej i kulturalnej. Współpracujemy z najlepszymi firmami, mającymi wielkie doświadczenie w projektowaniu takich rozwiązań.
Danuta Klimek
Początki SBM „TORWAR” sięgają 1958 roku, gdy została założona jej protoplastka: Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „Energetyka”. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku włączono ją do Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W 1989 roku, wyodrębniono SBM „TORWAR” składającą się z dwóch osiedli: Ludna i Torwar, przedzielonych parkiem im. Marszałka Rydza-Śmigłego, w bliskości Łazienek. Lokalizacja zapewnia szybką i wygodną komunikację w każdą stronę Warszawy.
Obecnie SBM „TORWAR” liczy ponad 3,7 tys. członków, w 61 nieruchomościach budynkowych ma 3,3 tys. lokali mieszkalnych oraz ponad 70 lokali użytkowych z różnymi formami własności. Gospodaruje na prawie 11,5 ha gruntów na Powiślu, w centrum stolicy.