Na ostatniej w tym roku sesji plenarnej Aleksiej Nawalny otrzymał Nagrodę im. Sacharowa, a europosłowie przegłosowali ustawy kształtujące świat cyfrowy.
Nagroda im. Sacharowa 2021
Aleksiej Nawalny otrzymał w środę Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli 2021 Parlamentu Europejskiego. Nawalny, który obecnie odbywa karę więzienia w kolonii pracy przymusowej w Rosji, od ponad dekady jest czołowym opozycjonistą w tym kraju, znanym z walki z korupcją i łamaniem praw człowieka przez Kreml. Nagrodę odebrała jego córka, Daria Nawalna.
Rosyjskie zagrożenie dla Ukrainy
W przyjętej rezolucji Parlament potępił zwiększoną obecność rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą. Europosłowie zażądali od Moskwy natychmiastowego wycofania sił zbrojnych i zaprzestania gróźb wobec Ukrainy.
Regulacje dla świata cyfrowego
Parlament Europejski wskazuje, że UE zbliżyła się do wprowadzenia poważnych zmian w swoim środowisku internetowym. Eurodeputowani kontynuowali bowiem prace nad dwoma ważnymi aktami prawnymi – aktem o rynkach cyfrowych (DMA), który ma ograniczyć nieuczciwe praktyki dużych platform internetowych, oraz aktem o usługach cyfrowych (DSA), który skupia się na stworzeniu bezpieczniejszej przestrzeni cyfrowej dla użytkowników poprzez ochronę praw podstawowych w sieci.
Posłowie do PE zatwierdzili swoje stanowisko w sprawie DMA 15 grudnia, co pozwala na rozpoczęcie negocjacji z rządami UE w pierwszej połowie 2022 roku. Dzień wcześniej parlamentarna Komisja Rynku Wewnętrznego zatwierdziła swoje stanowisko w sprawie DSA, które zostanie rozpatrzone i przegłosowane przez cały PE w styczniu.
Kary za cyberprzemoc uwarunkowaną płcią
Państwa członkowskie powinny mieć wspólną definicję cyberprzemocy ze względu na płeć oraz zharmonizowane minimalne i maksymalne kary za to przestępstwo, stwierdzili europosłowie w rezolucji. Karane ich zdaniem powinny być m.in. nękanie i prześladowanie w sieci, nagrywanie i udostępnianie obrazów napaści na tle seksualnym, zdalna kontrola lub inwigilacja (w tym aplikacje szpiegowskie), seksistowskie nawoływanie do nienawiści oraz bezprawny dostęp do wiadomości lub kont w mediach społecznościowych.
Równość płci
Europosłowie stwierdzili, że należy zlikwidować różnice między kobietami a mężczyznami w wynagrodzeniach (14,1 proc.) i emeryturach (29,5 proc.) w UE. Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie i UE do usunięcia istniejących nierówności między kobietami a mężczyznami, do zapewnienia równego traktowania kobiet i przestrzegania praw kobiet.
Ochrona przedsiębiorstw w UE
PE przyjął także stanowisko w sprawie instrumentu dot. udzielania zamówień publicznych w kontekście międzynarodowym, który ogranicza dostęp przedsiębiorstw spoza UE do otwartych przetargów na zamówienia publiczne w UE, jeżeli pochodzą one z krajów, które nie oferują podobnego dostępu przedsiębiorstwom z UE.
Modernizacja gospodarek po pandemii
Europosłowie debatowali z Komisją Europejską nad unijnym instrumentem na rzecz odbudowy i zwiększania odporności (RRF), największym w historii Unii pakietem wsparcia gospodarczego. Europosłowie mówili, że RRF musi uczynić UE bardziej odporną, konkurencyjną i sprawiedliwą. Jak podkreślali, fundusze powinny być wykorzystywane do modernizacji gospodarek państw członkowskich, powinny być wydawane na zrównoważone projekty i łagodzić wpływ kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię na obywateli.
Praworządność i prawa podstawowe w Słowenii i w Polsce
Parlament Europejski przegłosował w czwartek rezolucję w sprawie praw podstawowych i praworządności w Słowenii, wyrażając obawy dotyczące wolności mediów, procesu mianowania prokuratorów do Prokuratury Europejskiej oraz głębokiej polaryzacji w kraju.
PE zauważa w komunikacie, że europosłowie dyskutowali również o zagrożeniach dla praw podstawowych w Polsce, w tym o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada, który uznał część Europejskiej Konwencji Praw Człowieka za niezgodną z polską konstytucją oraz o rządowej propozycji nałożenia na lekarzy obowiązku zgłaszania wszystkich ciąż i poronień w scentralizowanym rejestrze.
W stronę świata bez broni jądrowej
Europosłowie wezwali także do prowadzenia polityki zmierzającej do redukcji i eliminacji wszystkich arsenałów jądrowych oraz stworzenia warunków do osiągnięcia świata wolnego od broni jądrowej. PE podkreślił potrzebę zapewnienia, że Unia odgrywa silną rolę w wysiłkach na rzecz nierozprzestrzeniania broni i zapobiegania użyciu jakiejkolwiek broni chemicznej, biologicznej, radiologicznej i jądrowej.
Rok 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży
Europarlament potwierdził też decyzję o zorganizowaniu w 2022 r. we wszystkich państwach członkowskich działań i inicjatyw skoncentrowanych na młodzieży. W negocjacjach budżetowych dotyczących przyszłego roku europosłowie zapewnili dodatkowe środki dla programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności na finansowanie inicjatyw towarzyszących.
Źródło informacji: EuroPAP News