W środę w PE debata z szefem unijnej dyplomacji dot. groźby wybuchu wojny na Ukrainie

W środę europosłowie i wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell będą debatować nad ostatnimi dyplomatycznymi próbami złagodzenia napięć między Rosją a Zachodem w sprawie Ukrainy.

European Union, 2022

Debata odbywa się w okresie wzmożonej aktywności dyplomatycznej, mającej na celu złagodzenie groźby wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy.

Oprócz debaty na temat wojskowego zagrożenia dla Ukrainy ze strony Rosji, we wtorek popołudniu europosłowie przedyskutują roczne sprawozdania Parlamentu na temat Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Eurodeputowani przedstawią swoje propozycje, jak wzmocnić UE jako globalnego aktora polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Głosowanie nad tymi sprawozdaniami odbędzie się w środę, a wyniki głosowań będą ogłoszone w czwartek.

W odrębnym głosowaniu w trybie pilnym w poniedziałek Parlament Europejski podejmie decyzję w sprawie pożyczki makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro, aby pomóc Ukrainie w zaspokojeniu jej potrzeb w zakresie finansowania zewnętrznego w 2022 r. Zgodnie z wnioskiem przedłożonym przez Komisję pożyczka służy jako „szybkie wsparcie w sytuacji ostrego kryzysu i wzmocnienie odporności kraju”.

Na przełomie stycznia i lutego na Ukrainę udała się delegacja dziewięciorga posłów do PE, z przewodniczącymi Komisji Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. Podczas wizyty wyrazili oni niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej kraju w jego granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz dla prawa Ukrainy do wyboru własnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i sojuszy.
 

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Polska aplikacja zyskuje popularność na całym świecie! A Ty już ją znasz?

pon. lut 14 , 2022
Łącznie ponad 5 mln zeskanowanych paragonów i 500 tys. pobrań na całym świecie – takimi liczbami mogą pochwalić się twórcy polskiej aplikacji PanParagon. Jakie były jej początki i czemu podbiła serca nie tylko Polaków?  Aplikacja PanParagon to w dużym uproszczeniu narzędzie do przechowywania paragonów oraz prowadzenia statystyk wydatków. Dzięki niej użytkownicy nie muszą martwić się blaknięciem, czy zgubieniem paragonu. Wszystko znajduje się w jednym zdigitalizowanym miejscu, uporządkowane według kategorii. Skąd pomysł […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie