W trosce o wspólne dobro

Śląski Bank Żywności został laureatem programu Symbol 2018 w kategorii Odpowiedzialność Społeczna

Śląski Bank Żywności to instytucja pozarządowa, której głównym celem jest redystrybucja żywności dla osób potrzebujących. W tym roku po raz pierwszy została wyróżniona w programie Symbol 2018 w kategorii Odpowiedzialność Społeczna.

– To dla nas bardzo duże wyróżnienie i jednocześnie szansa na zaistnienie w świadomości wielkiego biznesu, któremu tak jak nam, zależy na niwelowaniu różnic społecznych poprzez działania CSR – mówi Jan Szczęśniewski, prezes zarządu Śląskiego Banku Żywności.

Instytucje pozarządowe, takie jak banki żywności, mają szansę realizować swoje cele głównie dzięki wsparciu dużych firm, często zagranicznych korporacji.   Przedsiębiorstwa dzięki takiej współpracy mają możliwość kreowania swojego wizerunku jako podmioty odpowiedzialne społecznie oraz zyskują finansowo, ponieważ mogą odpisać podatek VAT od przekazanych darowizn.

Wsparcie pieniężne to jeden z takich sposobów. Drugim jest ofiarowanie nadwyżek wyprodukowanej żywności przez producentów, którzy np. błędnie oszacowali wielkość swojej produkcji względem popytu. To warto wiedzieć, bo ze statystyk Śląskiego Banku Żywności wynika, że w krajach rozwiniętych aż 1/4  wyprodukowanego pożywienia zostaje zmarnowana.

Współpraca z ŚBŻ przynosi wymierne korzyści nie tylko osobom potrzebującym, ale całemu społeczeństwu. Marnotrawiona żywność to bowiem nie tylko zmarnowany towar – to strata energii, wody, skutki klimatyczne wywołane emitowanymi gazami cieplarnianymi, utracona ludzka praca i pieniądze, ale również zanieczyszczające środowisko opakowania, w których jest przechowywana.

– Każdy człowiek ma realny wpływ na piękno i stan naszej planety i tym bardziej pragnę podziękować osobom i instytucjom, które już nas wspierają – mówi Jan Szczęśniewski.

Michał Woźniakowski

 

Twój 1 % i nasza praca – zaowocują wymierną pomocą dla najbardziej potrzebujących.

KRS 0000058731 Śląski Bank Żywności Chorzów ul  w. Janasa 15.

 

Podziel się:

Nastepne

Grupa Matex: firma z misją

czw. gru 20 , 2018
Z Moniką Sobolewską i Tomaszem Sobolewskim, wspólnikami w firmie Matex Transport, z która uzyskała tytuł Symbol Transportu i Logistyki 2018, rozmawia Michał Woźniakowski – nie tylko o logistyce                       Matex Transport jest europejskim liderem w transporcie ekspresowym. Jakie były początki firmy? Monika Sobolewska: Początki nigdy nie są łatwe. Zarówno 17 lat temu, gdy zaczynaliśmy, jak i teraz – konkurencja jest […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie