Położona w województwie kujawsko-pomorskim gmina Koneck od wielu lat z powodzeniem realizuje przedsięwzięcia finansowane ze środków pozabudżetowych, które mają za zadanie poprawić jakość życia mieszkańców. Gmina inwestuje dużo w budowę i remont dróg gminnych, ale też w budowę ścieżek rowerowych łączących z sobą sąsiednie gminy i powiaty, otwarcie jedynej w powiecie aleksandrowskim Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia wraz z salą koncertową, przebudowie GOK-u i stworzeniu jednego z ładniejszych w powiecie placu sportowo – rekreacyjnego. Rozpoczęto też modernizację świetlicy wiejskiej w Kruszynku, budowę parkingu i toalety publicznej w Konecku oraz modernizacje jednej ze szkolnych sal na multimedialną pracownię językową.
– W dążeniu do realizacji naszych wszystkich inwestycji na co dzień mierzymy się z wieloma przeciwnościami związanymi z ograniczonym budżetem. Jesteśmy typowo rolniczą, niebogatą gminą, dlatego nie możemy wykonywać swojej pracy i realizować inwestycji byle jak – mówi Ryszard Borowski, wójt gminy Koneck.
W minionych latach gmina mierzyła się ze skutkami inflacji. Galopujące ceny energii oraz gazu zmusiły do dokonania oszczędności min. w zakresie oświetlenia ulicznego. Były to skutki wojny w Ukrainie oraz długotrwałej pandemii COVID-19. Początkowo panowało przerażenie sytuacją i obawa przed niezaplanowanymi kosztami, jakie dotkną gminę, ale z czasem każdy oswoił się z zmianami jakie wszystkich czekały.
Duży udział w wydatkach stanowi m.in. budowa dróg. Tego najbardziej oczekują mieszkańcy. Wiele lat minie zanim będzie można zapewnić odpowiednią infrastrukturę drogową w miejscach gdzie jest to konieczne, a należy pamiętać, że są też inne wydatki dotyczące koniecznych inwestycji w gminie.
– Na łączną sumę 104 km dróg gminnych udało nam się w przeciągu 4 lat zbudować ich 30,5 km. Gmina Koneck liczy, że podobny postęp w inwestycjach drogowych zrealizowany będzie też przez nasz powiat i na drogach powiatowych przebiegających przez teren gminy. W tym zakresie sporo jest jeszcze do zrobienia. – dodaje Ryszard Borowski.
Praca i zaangażowanie gminy zostały docenione i nagrodzone na IX Kongresie Przedsiębiorczości 2022 w Krakowie, gdzie gmina otrzymała tytuł „Lidera Rozwoju Regionalnego 2022″ za skuteczny i konsekwentny rozwój regionu, dbanie o mieszkańców i prowadzenie wzorowej polityki społecznej.
– Wyzwaniem było i nadal jest przekonywanie mieszkańców do dbania o siebie i swoje zdrowie. Powszechna izolacja społeczna spowodowana min. pandemią miała wpływ na zdrowie i komfort psychiczny. Zadbanie o mieszkańców poprzez psychoedukację zaowocuje polepszeniem kondycji psychicznej całej społeczności. Nic lepiej nie wpływa na dobrostan psychiczny ludzi, jak danie im poczucia bezpieczeństwa i okazanie troski o ich życie i zdrowie – mówi Ryszard Borowski.
Gmina realizuje wiele programów profilaktycznych oraz ochronnych, podnoszących świadomość mieszkańców na temat negatywnego wpływu różnych uzależnień na ich zdrowie. Pomocą służy im Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nasi mieszkańcy mogą też skorzystać z nieodpłatnych porad prawnych.
– Staramy się służyć naszym mieszkańcom, bo oni są solą tej ziemi, a my samorządowcy od tego by rozwiązywać każde sytuacje kryzysowe. My tę pracę rozumiemy jako służbę dla społeczeństwa – kończy Ryszard Borowski.
Adrian Morel