Westa Investments poprzez swoją spółkę zależną H2 Energy realizuje duży projekt produkcji zielonego wodoru. Mocne, merytoryczne przygotowanie do wprowadzenia tego przedsięwzięcia w życie pociągnęło za sobą duże zainteresowanie inwestorów z całego świata. Spółka współpracuje przy projekcie z wiodącymi uczelniami i doradcami.
Inwestycja spółki H2 Energy ma powstać na 700 hektarach gruntów przy polsko-niemieckiej granicy – w gminie Górzyca w woj. lubuskim – gdzie przebiega międzynarodowa linia kolejowa stanowiąca element Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T oraz gazociąg Jamał – Europa.
– Produkcja zielonego wodoru w oparciu o wielkopowierzchniowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne to projekt potężny, a zarazem mający świetne perspektywy biznesowe. Usytuowanie terenu, polityka klimatyczna Unii Europejskiej, jak i sytuacja geopolityczna, czyli dążenie do uniezależnienia się od importowanego gazu to mocne impulsy, wskazujące na biznesowy sens tej inwestycji – mówi Artur Paluch, prezes zarządu Westa Investment S.A.
Jak podkreśla Pawel Augustyn, prezes zarządu spółki H2 Energy, firma nieprzypadkowo ma swoje grunty w województwie lubuskim, które pod kątem możliwości produkcji OZE, mających zasilać HUB wodorowy – ma największy potencjał. Lokalizacja na lini gazociągu jest kluczowa. Ma on w przyszłości być elementem infrastruktury służącym do transportu wodoru w ramach UE.
Gazociąg może też umożliwić transfer wodoru do innych odbiorców w Polsce oraz do całej UE.
Dodatkowo w pobliżu lokalizacji znajdują się ZA Police – duży wytwórca nawozów, poszukujący już dziś zielonej alternatywy w zakresie dostaw amoniaku do ich produkcji.
Między innymi niemieckie władze szacują, że do 2030 roku maksymalnie 16 proc. zużywanego w gospodarce wodoru będzie pochodziło z miejscowych elektrolizerów, co oznacza uzależnienie tego kraju od importu zielonego wodoru.
To jednoznacznie potwierdza, że proces dekarbonizacji już się rozpoczął i jego tempo z roku na rok będzie coraz szybsze. W celu realizacji swojego zamierzenia inwestycyjnego H2 Energy pozyskało ponad 1.500 ha nieruchomości, na których zlokalizowane będą farmy fotowoltaiczne oraz wiatrowe. W tym zakresie spółka może się pochwalić już zaawansowanym postępem w kwestiach związanych z procedurami administracyjnymi, gdyż znaczna część pozyskanych nieruchomości posiada decyzji środowiskowe bądź już nawet ostateczne decyzji o warunkach zabudowy. Projekt jest realizowany już od 3 lat. W planach jest również utworzenie terminalu intermodalnego, który pozwoli na przesył wodoru rurociągami, cysternami, barkami oraz koleją.
– Lokalizacja projektowanej inwestycji, jak również i samego terminala intermodalnego na szlaku głównych europejskich korytarzy transportowych przebiegających przez Polskę decyduje o atrakcyjności całego projektu. Zakładane przez nas całkowite moce są rzędu kilkuset megawatów, a docelowo nawet jeden gigawat. A to oznacza, że H2 Energy jest jednym z największych tego typu projektów w Europie. Należy zaznaczyć również, że nie tylko skala wyróżnia ten projekt, ale również jego zaawansowanie – dodaje Pawel Augustyn.
Obecnie trwają prace przygotowawcze związane z inwestycją oraz rozmowy z partnerami prywatnymi, jak i publicznymi m.in. z Bliskiego Wschodu oraz Europy Zachodniej. Działania ukierunkowane na ograniczanie emisji dwutlenku węgla mają wiele korzyści dla ekologii i społeczeństwa. Przede wszystkim jest to poprawa jakości powietrza. Drugim, niezwykle ważnym aspektem, jest bezpieczeństwo energetyczne. Ograniczanie zużycia paliw kopalnych i zwiększanie udziału energii odnawialnej zmniejsza zależność od importu ropy naftowej i gazu ziemnego. Dzięki temu poprawia się bezpieczeństwo energetyczne kraju i zmniejsza ryzyko związane z wahaniem cen surowców energetycznych. Przejście na czystsze źródła energii, takie jak energia odnawialna, wymaga inwestycji w infrastrukturę i rozwój nowych technologii. To z kolei może stworzyć nowe miejsca pracy w sektorach związanych z energią odnawialną, takich jak produkcja paneli słonecznych czy turbin wiatrowych. Ograniczenie emisji może pomóc również w ochronie ekosystemów i ocaleniu zagrożonych gatunków.
Westa Investments SA – od ponad 20 lat koncentrująca się głównie na branży deweloperskiej – prowadzi kilka innych projektów mieszkaniowych w Krakowie. To 5 projektów na różnym etapie zaawansowania (m.in. Podedworze 9, Cieszyńska 9, Apartamenty Kosocicka). W ich ramach do końca 2024 roku powstanie 800 mieszkań, a część zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Ponadto do 2025 roku na terenie Green Town do użytku oddanych ma być już pierwszych 200 lokali. Krakowska spółka, założona przez Artura i Piotra Paluchów, inwestuje również w start-upy, jest zaangażowana kapitałowo np. w projekt z branży medtech.