ZUT Energoaudyt: wzrost w branży transformatorów uznajemy za naturalny rozwój

Tomasz Popławski rozmawia z Mirosławem Zającem, prezesem zarządu Zakładu Usług Technicznych Energoaudyt Sp. z o.o.

Doświadczamy dzisiaj wielu zmian i burzliwych roszad w gospodarce. Jak ZUT Energoaudyt odnajduje się na tym tle?

Odczuwamy zmiany nastroju klientów poprzez ich aktywację w planowanych remontach przy zagrożeniach zewnętrznych i wewnętrznych. Firmy wykonują wtedy remonty, które były odkładane na przyszłość. W chwilach silnego rozwoju są redukowane na rzecz inwestycji. Musimy te trendy brać pod uwagę planując następne lata.

ZUT Energoaudyt to również bogata historia, uznanie i renoma. Jaka jest recepta na sukces według państwa?

Zawsze najważniejsi w tym procesie rozwoju są ludzie. To oni tworzą firmę, ich zaangażowanie i osobowości wpływają na to, jak firma jest oceniana na rynku. Jest to proces trudny i długotrwały, żeby wynik był zadowalający, za to bardzo łatwo zniszczyć efekt, na który pracowało już w tej chwili kilka pokoleń pracowników. A każde nowe pokolenie jest inne –  więc trzeba dotrzeć do jego potrzeb i oczekiwań.

Jak z perspektywy spółki wygląda bilans dwudziestolecia Polski w UE?

Tworząc firmę praktycznie od zera, nie mieliśmy bagażu poprzednich zależności i ograniczeń. Pomimo braku kapitału, co było dużym ograniczeniem w rozwoju, to właśnie kreatywność pracowników i wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia sukcesu były wartością samą w sobie. Dużą pomocą było również dofinansowanie z programów unijnych do Laboratorium Mobilnego, które pozwoliło na wykonywanie prac pomiarowych na wysokim poziomie.

Jak ważne są transformatory?

Transformatory są niezbędnym elementem sieci elektroenergetycznych. Dzięki transformatorom poprzez podnoszenie i obniżanie wysokości napięcia możemy przesyłać energię elektryczną na duże odległości od wytwórcy do końcowego odbiorcy. Uszkodzenia transformatorów mogą powodować poważne zakłócenia w działaniu systemu elektroenergetycznego.

Energoaudyt / Monitor Rynkowy

Większość transformatorów ma po kilkadziesiąt lat. Jak ważna jest ich odnowa i dlaczego warto się zainteresować tym tematem?

Większość stacji transformatorowych była budowana w latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku. Transformatory zainstalowane na tych obiektach były często modernizowane, ale w dalszym ciągu pozostaje duża grupa urządzeń, która wymaga remontu lub wymiany. Remontowanie transformatorów z tych lat jest jak najbardziej opłacalne, choćby z tego powodu, że urządzenia te były budowane solidnie i wytrzymują różne zdarzenia, które mogą pojawić się w sieciach elektroenergetycznych. Wymiana układu chłodzenia, przełączników zaczepów, oprzyrządowania i okablowania przy sprawnej części czynnej transformatora daje możliwość jego dalszej pracy. W ostatnich latach doszła jeszcze możliwość monitorowania zawartości gazów rozpuszczonych w oleju transformatorowym (DGA on-line) oraz stanu izolatorów przepustowych transformatora. Modernizacja transformatorów w rachunku kosztowym staje się bardziej atrakcyjna niż zakup nowej jednostki transformatorowej.

Innowacja to jeden z elementów państwa sukcesu. Jak definiuje się ona w firmie i w jakim zakresie jest obecna w państwa projektach?

Byliśmy prekursorem we wprowadzaniu monitoringu transformatorów w kraju. Dysponujemy technologiami monitorowania generatorów i maszyn wysokiego napięcia. Staramy się korzystać z osiągnięć światowych liderów w tych dziedzinach. Jest to ciągły rozwój i konieczność szkolenia pracowników i naszych klientów. Postęp nowych technologii jest w tej chwili bardzo duży, co stanowi dla wszystkich duże wyzwanie. Staramy się nadążać za światową techniką i wprowadzać najbardziej sprawdzone technologie w naszych pracach.

Dlaczego klienci wybierają ZUT Energoaudyt? Czym wyróżnia się firma na tle konkurencji?

Lata pracy w energetyce przyniosły nam rozpoznawalność poprzez solidne wykonywanie powierzonych zadań. Jest to proces ciągły, wymagający uważności na każdym etapie prac. Doświadczenie i sprawdzone metody działań przynoszą nam powtarzalność, a ta sprawdza się jako znakomity element rekomendacji.

Energoaudyt / Monitor Rynkowy

Dywersyfikacja jako element przewagi konkurencyjnej – jak państwo odnoszą się do tej tezy?

Dywersyfikacja jest niezbędna w każdej działalności. W naszej firmie jest to wykonywanie prac zarówno u klienta, w miejscu montażu urządzeń, jak i w naszym zakładzie remontowym. Choć pozornie wykonujemy te same prace, to możliwości są różne w różnych porach roku. Możemy też wykonywać prace remontowe poza granicami kraju.

Jakie mają państwo plany rozwojowe na najbliższy czas?

W najbliższych latach planujemy rozbudować nasz park maszynowy i diagnostyczny. Jest to proces ciągły, ponieważ chcemy nadążyć za liderami rynku. Szkolenia pracowników i pozyskiwanie nowych członków zespołu stają się podstawową koniecznością. Rozwój traktujemy jako naturalną strategię firmy – jest on głównym motorem funkcjonowania organizacji. Spodziewamy się zmian w postrzeganiu przez nowe pokolenia pracowników, jaką funkcję w ich życiu ma spełnić praca zawodowa. Będzie to duże wyzwanie dla wszystkich, na które musimy się przygotować.

Podziel się:

Nastepne

Christine Leunens - Śladami Amber

wt. gru 3 , 2024
Christine Leunens – Śladami Amber. Wzruszająca opowieść o sile pierwszej miłości, stracie, obsesji i trudnych wyborach. Ethan, student filmoznawstwa, jest zakochany w swojej bliskiej przyjaciółce Amber. Ona również go kocha, lecz nie w taki sposób, jakiego on by pragnął. Kiedy na horyzoncie pojawia się Stuart, starszy brytyjski inwestor, rozpoczyna się subtelna, długotrwała walka o serce Amber. Z czasem skrywane tajemnice wychodzą na światło dzienne, a rzeczywistość okazuje się inna, niż […]
Christine Leunens - Śladami AmberChristine Leunens - Śladami Amber

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie