Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej to nowy wydział powstały z jednostek, które mają swoją bogatą historię i znaczny wkład w dorobek dydaktyczny i naukowy uczelni.
Głównym celem mariażu tych dwóch dyscyplin: inżynierii materiałowej oraz nauk fizycznych jest rozwój interdyscyplinarnych badań naukowych obejmujących obie dziedziny.

– Pozycja naukowa wydziału ma wpływ na pozycję naukową Politechniki Krakowskiej, naszym celem jest więc osiągnięcie mistrzostwa w obu dziedzinach. Aby zrealizować ten cel, konieczne jest kształcenie wykwalifikowanej kadry inżynieryjnej, posiadanie nowoczesnego zaplecza badawczego oraz nieustanna współpraca z międzynarodowym środowiskiem naukowym i otoczeniem społeczno-gospodarczym – wyjaśnia prof. PK. dr hab. inż. Janusz Mikuła, dziekan nowego wydziału.
Dla rozwoju wydziału istotne było przede wszystkim wyposażenie sal wykładowych i laboratoriów dydaktycznych, w tym zakup nowoczesnych środków multimedialnych, oprogramowania do symulacji zjawisk fizycznych i procesów technologicznych, trenażerów oraz niezbędnych do realizacji procesu dydaktycznego urządzeń, które umożliwiły proces kształcenia zarówno w sposób tradycyjny, jak i z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
W ramach dyscypliny naukowej Inżynieria materiałowa, na wydziale wykreowanych zostało kilka zespołów tematycznych, skoncentrowanych na następujących obszarach badawczych: polimery nieorganiczne i zeolity, polimery organiczne, metalurgia proszków, biomateriały, optoelektronika organiczna oraz nanowarstwy i nanopowłoki.
Wytężona praca naukowa szybko zaowocowała pojawieniem się nowych obszarów zainteresowań, które w przyszłości przyczynią się do powstania grup badawczych, rozwijających takie dziedziny jak druk 3D metali, spawalnictwo i obróbka cieplna, metody optyczne w inżynierii powierzchni czy druk 3D polimerami organicznymi.
Wymagania związane z ciągłym rozwojem nie mogą być realizowane bez młodej kadry naukowej, od której zależy przyszłość wydziału. Władze dbają zatem, by w budżetach projektów były uwzględniane stypendia dla doktorantów.
– Granty to doskonałe środowisko do weryfikacji predyspozycji do pracy naukowej. Zdolnych studentów należy angażować w prace kół naukowych, a wyniki ich prac prezentować na seminariach, sesjach kół naukowych czy konferencjach. Dla tych najzdolniejszych przygotowaliśmy dodatkowe stypendia, jak np. Diamentowy Grant. Możliwość uzyskania dodatkowego stypendium to jeden z czynników decydujących o kontynuacji kariery naukowej, a my pragniemy inwestować w młodych ludzi. Studenci to nasze wspólne dobro, a dobrze wykształcony absolwent to nasza najlepsza wizytówka – puentuje dziekan.
Joanna Gulewicz