O wodę musimy dbać

O konieczności docenienia dobrodziejstwa czystej wody w kranach i odpowiedzialności za środowisko z Wojciechem Jassakiem, prezesem PWiK w Ełku, Strategiem Ekologii 2020, rozmawia Marek F. Klimek

Przez ponad 28 lat działalności PWiK Sp z o.o. Ełk, miasto stało się symbolem czystej wody. Jak ten proces przebiegał?

Nasze miasto, pięknie zlokalizowane nad brzegiem rzeki i jeziora o tej samej nazwie, jeszcze dwie dekady temu borykało się z brakiem dobrej, czystej wody w kranach, a ścieki spływały do wód otwartych. Woda, która z przerwami ciekła z kranów, nie była odpowiednia nawet do parzenia herbaty, nie wspominając o wymaganiach smakoszy kawy. Stworzyliśmy bardzo czytelny program strategiczny dla firmy, a co za tym idzie, dla rozwoju miasta. Czysta woda w kranach i czyste środowisko – to nasze priorytety. Teraz dostarczamy mieszkańcom znakomitej jakości wodę za relatywnie niską cenę, a równocześnie oczyszczamy ścieki tak, aby ochronić środowisko i zabezpieczyć je dla przyszłych pokoleń. 

Jakie są efekty tej strategii?

Dysponujemy efektywną stacją uzdatniania wody, funkcjonalną bazą sprzętową i obiektową, nowoczesną oczyszczalnią ścieków. Przebudowaliśmy przepompownie, kolektory sanitarne i tranzytowe oraz magistrale wodociągowe. Dzięki olicznikowaniu nastąpiło zracjonalizowanie zużycia wody. Powstały nowe sieci wodociągowe, kilometry kanalizacji sanitarnej i deszczowej dla potrzeb rozbudowującego się miasta. Ścieki są perfekcyjnie oczyszczane, a wody podziemne – chronione. Przekłada się to na zabezpieczenie środowiska wodnego w makroregionie.

Połączenie komfortu mieszkańców i dbałości o środowisko wymaga zapewne współdziałania wielu ośrodków decyzyjnych?

Samorządowcy kolejnych kadencji rozumieli te problemy i akceptowali główne strategiczne cele. Dzięki rozwojowi wodociągów i kanalizacji zwiększa się wartość terenów inwestycyjnych i potencjał miasta. Oczywiście skok techniczny i technologiczny nie byłby możliwy bez funduszy unijnych, jak również kredytów i dotacji z Ekofunduszu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W rezultacie obiekty, urządzenia i technologie naszego przedsiębiorstwa spełniają wszystkie niezbędne wymagania Unii Europejskiej, nawet z naddatkiem. Kompleks inwestycji, które wykonaliśmy przez minione dekady, a które są w ostatniej fazie realizacji, zapewnią mieszkańcom miasta oraz jego ościennym gminom spokojne i bezpieczne funkcjonowanie w zakresie dostaw świetnej wody i całkowitego oczyszczania ścieków przez najbliższe dekady. Myślę, że to mocna strona walorów miasta Ełk.

A co się dzieje z odpadami
 oczyszczalni?

Najkrócej rzecz ujmując, zwracamy je przyrodzie. Zrezygnowaliśmy z technologii spalania osadów celem ograniczenia emisji CO2 i substancji szkodliwych. Uzyskaliśmy koncesję na rolnicze przetwarzanie osadów w kompost i taki produkt trafia do obrotu gospodarczego do polepszania warstwy humusowej pól uprawnych.

Czy cena wody w Ełku odzwierciedla jej jakość? Czy można ją pić z kranu?

Ważne jest zrozumienie, że czysta woda w kranie nie jest oczywistością, trzeba o nią dbać, a to wymaga określonych nakładów. Namawiam do skosztowania naszej naturalnej kranówki. Poprzez filtrację i dezynfekcję bezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym jest nie tylko smaczna, ale i przyjazna środowisku. Cena 4,02 zł (brutto) za tysiąc litrowych butelek kranówki musi być uznana za atrakcyjną.

Czy państwa klienci – odbiorcy – są świadomi dobrodziejstwa, jakim jest czysta woda w kranach i czyste środowisko wód otwartych?

Konsumenci nie zawsze dostrzegają, że woda, dostarczana pod odpowiednim ciśnieniem, w odpowiedniej jakości przez cały rok w przeliczeniu na litr, jest bodaj najtańszym dobrem gospodarczym, a przecież najważniejszym, niezbędnym do życia, w odróżnieniu od wielu innych towarów i usług. Warto też pamiętać, że kanalizacja to nie śmietnik i należy ją odpowiednio eksploatować ze zwykłej ludzkiej troski o następne pokolenia.

Co z perspektywy swojego doświadczenia doradza pan zarządzającym spółkami wodociągowymi?

Strategicznie planować i widzieć w jak najdłuższej perspektywie. Finansowanie zamierzeń racjonalizować według potrzeb społeczności lokalnych. Efekty ekologiczne przewidywać w zrównoważonym rozwoju. Otaczać się życzliwymi ludźmi, rozumiejącymi idee dobrych programów. Wreszcie nieustannie przekazywać konsumentom – naszym klientom – ideę, że o jakość wody musimy dbać, wszak to bardzo wrażliwa materia. 

Wojciech Jassak, prezes PWiK w Ełku odbiera statuetkę Stratega Ekologii 2020 z rąk Marka F. Klimka, z-cy red. nacz. „Monitora Biznesu” przed siedzibą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie 

Podziel się:

Nastepne

Marcin Kącki - Oświęcim. Czarna zima

czw. maj 28 , 2020
Pierwszy współczesny reportaż o Oświęcimiu – mieście naznaczonym przez zło. Miejscowe legendy mówią o klątwie, która ciąży nad miastem od stuleci. Marcin Kącki, znakomity reporter, autor słynnego „Białegostoku”, zadaje mieszkańcom pozornie proste pytanie: „Jak się tu żyje?”. Rozmawia ze zbieraczami, którzy maniakalnie poszukują pamiątek z obozu. Z ostatnim oświęcimskim Romem, żyjącym w cieniu przemilczanego pogromu. Z ludźmi, którzy boją się zejść do własnej piwnicy, i z mieszkańcami osiedla, którzy bramę […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie