Bałtyk lepiej znany

W Pracowni Modelowania Procesów Ekohydrodynamicznych Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie pod kierownictwem prof. dr hab. Lidii Dzierzbickiej-Głowackiej opracowano model ekosystemu południowego Bałtyku 3D CEMBS-PolSea wyznaczający parametry hydrodynamiczne i biochemiczne środowiska morskiego w ramach realizowanych projektów CSI-POM i CSI-POM Etap 2.

Głównym celem projektu pn.: „Cyfrowy System Informacji o środowisku polskich obszarów morskich” (CSI-POM www.csipom.pl i CSI-POM Etap 2 www.csipom2.pl) jest określenie struktur, dynamiki i zmienności czasowo-przestrzennej procesów fizycznych i biochemicznych zachodzących w środowisku morskim południowego Bałtyku. Do tego celu użyto opracowanych w ramach projektu CSI-POM i CSI-POM2 modułów/aplikacji opartych na modelowaniu numerycznym.

– CSI-POM pozwala na generowanie map i charakterystyk czasowo-przestrzennych i punktowych dla badanych parametrów i procesów fizycznych. Wyniki te są prezentowane na portalu internetowym w czasie rzeczywistym oraz w formie prognoz na najbliższe 48+ godzin. Informują one o bieżącym stanie środowiska i możliwości zagrożeń na otwartym morzu i w strefie przybrzeżnej Polski. Zależało mi na stworzeniu kompleksowego narzędzia, które pomoże reagować na potrzeby gospodarki morskiej, która jest nierozłącznie przecież związana z ochroną ludzi i środowiska – podkreśla prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, kierownik projektu.

W ramach pierwszego etapu zostały opracowane nowe narzędzia służące do rozpoznania procesów fizycznych w południowym Bałtyku.

– Udało nam się wyznaczyć metodę określającą termoklinę, haloklinę i piknoklinę dla całej domeny modelu, opracować czasowo-przestrzenną analizę struktury kolumny wody dla badanych parametrów, tj. temperatury, zasolenia i prądów. Ponadto opracowaliśmy metodę automatycznej detekcji wirów morskich, metodę badania bezwładności mas wodnych przy prognozowanych wymuszeniach wiatrowych i metodę automatycznego wykrywania prądu wznoszącego – upwellingu brzegowego – wyjaśnia naukowczyni.

Podczas realizacji drugiego etapu projektu zespół badawczy pracuje nad opracowaniem kolejnych narzędzi dla badania procesów biochemicznych i hydrodynamicznych w południowym Bałtyku. Należą do nich: produkcja pierwotna i czynniki limitujące ją ilościowo i jakościowo, analiza czasowo-przestrzennej struktury kolumny wody dla badanych parametrów (tj. dla stężenia chlorofilu-a, stężenia rozpuszczonego tlenu (O2) oraz stężenia substancji biogennych, takich jak azotany (NO3), fosforany (PO4) i krzemiany (SiO3) i analiza czasowo-przestrzenna wpływu pola wiatrów na stabilność wzbogacania mikrowarstwy powierzchniowej morza SML w materię organiczną.

Opracowana zostanie także metoda dla analizy czasowo-przestrzennej struktury rozpływu substancji biogennych pochodzących z rzek, automatycznego wykrywania zakwitów sinic, wykrywania obszarów/siedlisk o zdefiniowanych parametrach oraz wykrywania trajektorii elementu/jednostki biernej w warstwie powierzchniowej.

– Serwis CSI-POM, rozbudowany o CSI-POM2, stanowi odpowiedź na problemy występujące w gospodarce morskiej i rybołówstwie, które dotyczą ochrony środowiska i bezpieczeństwa na morzu. Musimy posiadać niezawodne i dokładne narzędzia do obserwowania zmian zachodzących w środowisku morskim. Kluczowe jest tutaj planowanie i ocenianie optymalnych warunków hydrodynamicznych i biochemicznych realizowanych przedsięwzięć, które pozwoli podejmować najlepsze decyzje dla poszczególnych sektorów gospodarki morskiej. Co więcej system usprawni reagowanie w przypadku niebezpieczeństwa na morzu przez służby ratownicze tj. Służba SAR i pozwoli uniknąć strat.

Produkty CSI-POM Etap 1 są dostępne na stronie www.csipom.pl w zakładce PRODUKTY.

Produkty CSI-POM Etap 2 będą dostępne w grudniu 2025 r. na stronie www.csipom2.pl.

Poniżej zaprezentowano przykładowe parametry dla każdego PRODUKTU portalu/serwisu CSI-POM.

Produkt: PARAMETRY HYDRODYNAMICZNE – parametry:

  • Temperatura 
  • Zasolenie 
  • Prądy 
  • Poziom morza 

Rysunek 2 .Widok okna strony CSI-POM po wybraniu produktu „Parametry hydrodynamiczne” i parametru „Temperatura” oraz daty i głębokości warstwy.

Produkt: ZMIENNOŚĆ CZASOWA – parametry:

  • Temperatura
  • Zasolenie
  • Prądy
  • Poziom morza

Rysunek 3 Widok okna strony CSI-POM po wybraniu produktu „Zmienność czasowa”, parametru np. „Temperatura”, okresu czasowego i zaznaczeniu punktu na mapie dla którego został wygenerowany wykres zmienności czasowej.

Produkt: PRZEKROJE PIONOWE – parametry: 

  • Temperatura
  • Zasolenie
  • Prąd

Rysunek 4. Widok okna strony CSI-POM po wybraniu produktu „Przekrój pionowy”, parametru np. „Temperatura”, daty i narysowaniu profilu wzdłuż którego został wygenerowany przekrój pionowy.

Produkt: WARSTWY SPECYFICZNE – parametry: 

  • Szczyt głębokości termokliny
  • Szczyt głębokości halokliny
  • Szczyt głębokości piknokliny
  • Dno głębokości termokliny
  • Dno głębokości halokliny
  • Dno głębokości piknokliny
  • Miąższość głębokości termokliny
  • Miąższość głębokości halokliny

Rysunek 5 Widok okna strony CSI-POM po wybraniu produktu „Warstwy specyficzne”, parametru np. „Szczyt głębokości termokliny” i daty.

Produkt: DETEKCJA WIRÓW – parametry:

  • Prądy
  • Poziom morza
  • Gamma 1

Rysunek 6. Widok okna strony CSI-POM po wybraniu produktu „Detekcja wirów” i parametru „Prądy” oraz daty.

Parametry: BEZWŁADNOŚĆ MAS WODNYCH – parametry:

  • Trend
  • Czas reakcji
  • Spiętrzenia

Rysunek 7. Widok okna strony CSI-POM po wybraniu produktu „Bezwładność mas wodnych”, parametru np. „czas reakcji” i daty.

Produkt: DETEKCJA UPWELLINGU

Rysunek 8. Widok okna strony CSI-POM po wybraniu produktu „Detekcja upwellingu” i daty.

Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr NdS/546027/2022/2022, kwota dofinansowania 1 702 130,65 zł, całkowita wartość projektu 1 702 130,65 zł” i „Nauka dla Społeczeństwa II” nr NdS-II/SP/0003/2023/01, kwota dofinansowania 1 996 763.77 zł, całkowita wartość projektu 1 996 763.77 zł”.

Podziel się:

Nastepne

Legnicki Instytut napędza innowacje

czw. mar 20 , 2025
Instytut Technologii i Innowacji, który powstał pod koniec 2021 roku, to dynamiczna jednostka legnickiego Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, wspierająca transfer wiedzy i technologii do gospodarki. Jako centrum transferu technologii oferuje firmom i instytucjom profesjonalne usługi badawcze. Od początku działalności Instytut zrealizował ponad 20 prac badawczo-rozwojowych finansowanych z funduszy Unii Europejskiej, koncentrując się na wdrażaniu innowacji produktowych i procesowych w sektorze MŚP. Wśród nich znajduje się zautomatyzowane stanowisko do wytapiania stopów […]
Instytut Technologii i InnowacjiInstytut Technologii i Innowacji

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie