Całkowicie bezpiecznie

Składowanie odpadów w PSiUO jest bezpieczne dla środowiska i zapewnia Gliwicom możliwość dalszego dynamicznego rozwoju

Miejskie składowisko odpadów w Gliwicach powiększyło się o kolejną kwaterę na pow. 4 ha przyjmie w ciągu 20 lat ok. 650 tysięcy m3 odpadów, a po zapełnieniu będzie można ją powiększyć. Budowa trwała rok, a kosztowała 6 mln zł. Została sfinansowana w 75% z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska poprzez udzielenie preferencyjnej pożyczki z możliwością częściowego umorzenia, a w 25% ze środków własnych PSiUO.

– Szybki rozwój miasta Gliwice jest dla nas dużym wyzwaniem i musimy tym wymogom sprostać – mówił podczas uroczystości uruchomienia kwatery Edward Mazur, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Składowania i Utylizacji Odpadów Sp. z o .o.   Naszym celem jest taka eksploatacja i dalszy rozwój, aby było to jedno z najlepszych składowisk w Polsce. Dzięki tej inwestycji przez wiele lat mieszkańcy mogą spokojnie oddychać, mając świadomość bezpieczeństwa.

– Decyzja o dalszym zagospodarowaniu wysypiska zbiegła się z nowelizacjami legislacyjnymi oraz Regionalnym Planem Gospodarki Odpadami – mówił Andrzej Karasiński, sekretarz Miasta Gliwice. – Są tu zastosowane różne technologie, niewidoczne z zewnątrz, które czynią składowanie odpadów zupełnie bezpiecznym dla środowiska. W ciągu ostatnich miesięcy media informowały o różnych patologiach w sferze składowania i przetwarzania odpadów kojarzonych z pożarami. Takie zdarzenia nigdy w Gliwicach nie miały miejsca, a gwarantem bezpieczeństwa w przyszłości jest program inwestycyjny realizowany w PSiUO.

Program ten obejmuje m.in. usuwanie przykrych zapachów, wykorzystywanie odcieków do ponownego nawadniania składowiska, sadzenie zieleni, tworzącej naturalną barierę. PSiUO ma też własną kompostownię i sortownię odpadów wielkogabarytowych oraz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie mieszkańcy mogą je za darmo zdeponować. 

Danuta Klimek

 

– W ubiegłym roku PSiUO otrzymało EkoSymbol 2017 za szeroko pojętą jakość, pionierskie rozwiązania i gwarancję bezpieczeństwa składowania odpadów w sposób wzorcowy. Mając ogląd na przedsiębiorstwa działające w tej branży na terenie całego kraju, w tym roku postanowiliśmy nagrodzić pana prezesa nagrodą specjalną Strateg Ekologii 2018 – mówił Jakub Lisiecki, red. nacz. „Monitora Biznesu” i „Monitora Rynkowego” podczas uroczystości otwarcia nowej kwatery w dniu 13 września br.

Podziel się:

Nastepne

Nie marnujmy żywności!

pt. wrz 28 , 2018
Polacy marnotrawią ok. 9 mln ton jedzenia rocznie. Dobra wiadomość: można temu zapobiec. Na przykład za pośrednictwem Śląskiego Banku Żywności Każde rozwinięte społeczeństwo boryka się ze zjawiskiem marnowania żywności. Statystyki dowodzą, że w Polsce rocznie wyrzuca się ok. 9 mln ton produktów spożywczych. To zjawisko zaczyna się już na etapie produkcji i przetwórstwa pokarmu, a kończy na gospodarstwach domowych. Z problemem tym starają się walczyć 31 Banków Żywności tworzących Federację […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/